هفت ونیم میلیون كارت هوشمند ملی صادر شد / 5.4 درصد كاهش ازدواج، 2.3 درصد افزایش ولادت

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا محمد ابراهیم طریقت روز یكشنبه در نشست خبری افزود: بیشترین موضوعی كه از سوی رسانه ها در سال 94 مورد توجه قرار گرفت، صدور كارت هوشمند ملی بود كه در این زمینه 7.5 میلیون كارت صادر و تحویل واجدین شرایط شد.
وی افزود: در نظر داریم تا پایان سال جاری 15 میلیون كارت هوشمند ملی نیز صادر كنیم.
طریقت خاطرنشان كرد: احراز و تصدیق هویت با توجه به گسترش خدمات الكترونیكی و همچنین كاهش مراجعه مستقیم مردم به ادارات دولتی و سهولت و سرعت انجام كار در فضای مجازی از ویژه گی های كارت هوشمند ملی است.
وی ضمن عذرخواهی ازتمام كسانی كه در زمینه گرفتن كارت هوشمند ملی با اشكالاتی مواجه شده اند، گفت: در حال حاضر تمام كسانی كه كارت ملی آن ها مفقود شده اباشد و یا اصلا كارت ملی نداشته باشند، در اولویت تغییر و صدور كارت هوشمند ملی هستند.
وی ابراز امیدواری كرد كه در اولین فرصت بتوانیم گروه های سنی كه اعتبار كارت ملی آن ها به اتمام رسیده است را فراخوان كرده و كارت هوشمند ملی برای آن ها صادر شود.

** كارت های ملی (نوع قدیمی) تا پایان سال 96 اعتبار دارد
طریقت گفت: كارت های ملی از نوع قدیمی كه اعتبار آنها تمام شده است تا پایان سال 96 اعتبار دارد.
وی همچنین از دلایل طولانی شدن روند صدور كارت هوشمند گفت: به دلیل اینكه باید در صدور این نوع كارت دقت لازم اعمال شود و در فضای مجازی نیز نیازمند به حفظ امنیت بیشتر هستیم و همچنین عدم ابلاغ اعتبارات لازم در سال جدید برای صدور كارت هوشمند ملی از دلایل طولانی شدن روند صدور این كارت است.
وی ابراز امیدواری كرد كه زمان صدور كارت هوشمند ملی را به 40 روز برسد.
سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص هزینه های پرداختی از سوی مردم برای صدور كارت هوشمند ملی گفت: در بودجه سال 95 ، 17 هزار و 200 تومان برای صدور این كارت پیش بینی شده است كه مردم باید پرداخت كنند كه در آینده به 20 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین واجدین شرایط دریافت كارت هوشمند ملی كه از طریق دفاتر پیشخوان اقدام به دریافت این كارت می كنند حدود 9 هزار تومان از طریق كمیسیونی كه در وزارت كشور مستقر است تعیین شده كه باید پرداخت كنند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال بیان كرد: البته در برخی از استان ها این رقم 9 هزار تومان می تواند بنا به تشخیص آنها كاهش یابد.
وی تاكید كرد: رقم های ذكر شده برای دریافت كارت هوشمند ملی شامل این موارد است كه غیر از این موارد دریافت هرگونه وجهی خلاف است.
وی درخصوص اینكه هزینه عكس بر روی كارت ملی هوشمند بالا است، گفت: این هزینه شامل كارمزد برای گرفتن عكس لایو ، اسكن عكس و مدارك و همچنین ارسال مرسوله ها است.
طریقت درخصوص شلوغی و ازدحام دفاتر پیشخوان برای درخواست كارت هوشمند ملی نیز گفت: به دلیل اینكه اكنون به زمان برگزاری كنكور نزدیك می شویم و كسانی كه برای اولین بار كارت هوشمند ملی دریافت می كنند و كسانی كه كارت ملی آنها مفقود شده است تعداد زیادی از مراجعین را در بر می گیرد شلوغی دفاتر پیشخوان را به همراه دارد.

** دو و نیم میلیون نفر كارت ملی ندارند
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: براساس آمار تاكنون دو و نیم میلیون نفر فاقد هرگونه كارت ملی بودند كه از این تعداد یك میلیون نفر برای دریافت كارت خود اقدام كردند و یك و نیم میلیون نفر تا الان هیچ گونه كارتی دریافت نكرده اند.
وی درخصوص كیفیت پائین عكس های الصاقی بر روی كارت هوشمند ملی گفت: این عكس ها كه رنگی هم هستند به دلیل اینكه اسكن می شوند و دارای حكاكی لیزری هستند كیفیت آنها كاهش یافته است.
طریقت درخصوص اینكه آیا شناسنامه های مكانیزه حذف خواهد شد گفت: در برنامه ششم درصدد هستیم كه تنها یك سند هویتی داشته باشیم اما در حال حاضر در كشور هم از شناسنامه و هم از كارت ملی استفاده می شود.
وی مكانیزه نشدن برخی از سیستم های اداری و كشوری نظیر برگزاری انتخابات و درج شدن اسامی فرزندان و همسران در شناسنامه را از دلایل استفاده از شناسنامه در كشور ذكر كرد.
ادامه دارد.
اجتمام**2181**3061** 9314 ** 1418

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هفت ونیم میلیون كارت هوشمند ملی صادر شد / 5.4 درصد كاهش ازدواج، 2.3 درصد افزایش ولادت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X