سهم 21 درصدی معدن از صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته

ذخایر معدنی بیش از یک پنجم ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ایمیدرو، حجم تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 در مجموع به 11.5 میلیارد دلار رسید که 7.05 میلیارد دلار صادرات و 4.44 میلیارد دلار مربوط به واردات بود.

سهم صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال 94 به 21.6 درصد رسید و این در حالی بود که سهم آن از واردات 11.1 درصد بود.

38 درصد از کل صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 مربوط به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی آن بود. همچنین سهم زنجیره سیمان 10.4 درصد، مس و محصولات پایین دستی 4.1 درصد و زنجیره آلومینیوم و محصولات نیز سهم 3.2درصدی در اختیار داشتند.

کشورهای هدف صادرات نیز در سال گذشته به ترتیب عراق، چین، هند، ایتالیا و امارات متحده عربی بودند که عراق با 18.3 درصد بیشترین سهم و کشورهای چین و هند به ترتیب با 15 و 14 در رتبه های بعدی قرار داشتند.

سهم واردات از تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 برابر با 4.44 میلیارد دلار بود که زنجیره  فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط، 68درصدی از این رقم را به خود اختصاص داد و سایر معادن و صنایع معدنی 11 درصد، زنجیره آلومینیوم و محصولات 7.77 درصد، انواع فروآلیاژها 2.96درصد سهم از واردات این حوزه را در اختیار گرفتند.

بیشترین واردات به ترتیب از چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره ، هند و ترکیه بود. چین با 33 درصد، امارات 20 درصد و جمهوری کره با 14 درصد رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سهم 21 درصدی معدن از صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات