سهم 21 درصدی معدن از صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته

ذخایر معدنی بیش از یک پنجم ارزش کل صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ایمیدرو، حجم تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 در مجموع به 11.5 میلیارد دلار رسید که 7.05 میلیارد دلار صادرات و 4.44 میلیارد دلار مربوط به واردات بود.

سهم صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال 94 به 21.6 درصد رسید و این در حالی بود که سهم آن از واردات 11.1 درصد بود.

38 درصد از کل صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 مربوط به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی آن بود. همچنین سهم زنجیره سیمان 10.4 درصد، مس و محصولات پایین دستی 4.1 درصد و زنجیره آلومینیوم و محصولات نیز سهم 3.2درصدی در اختیار داشتند.

کشورهای هدف صادرات نیز در سال گذشته به ترتیب عراق، چین، هند، ایتالیا و امارات متحده عربی بودند که عراق با 18.3 درصد بیشترین سهم و کشورهای چین و هند به ترتیب با 15 و 14 در رتبه های بعدی قرار داشتند.

سهم واردات از تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در سال 94 برابر با 4.44 میلیارد دلار بود که زنجیره  فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط، 68درصدی از این رقم را به خود اختصاص داد و سایر معادن و صنایع معدنی 11 درصد، زنجیره آلومینیوم و محصولات 7.77 درصد، انواع فروآلیاژها 2.96درصد سهم از واردات این حوزه را در اختیار گرفتند.

بیشترین واردات به ترتیب از چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره ، هند و ترکیه بود. چین با 33 درصد، امارات 20 درصد و جمهوری کره با 14 درصد رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سهم 21 درصدی معدن از صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X