رشد 26 درصدی صادرات پتروشیمی ایران پس از برجام

شاهدایی معاون وزیر نفت مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر این که با اجرایی شدن برجام، وضع صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به گذشته بهتر شده است، گفت: تاکنون صادرات پتروشیمی ایران ۲۶ درصد نسبت به پیش از اجرایی شدن برجام افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرضیه شاهدایی در حاشیه آخرین روز برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در نشستی خبری اظهار داشت: در حال حاضر در میان شرکتهای پتروشیمی برای فروش محصولات خود در بازارهای هند، چین و ترکیه رقابت است و می خواهیم با تجمیع فعالیتهای بازرگانی در صنعت پتروشیمی در منطقه، در حوزه قیمت گذاری و سیاست گذاری حرف نخست را بزنیم.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی وظیفه برنامه ریزی کلان و نظارت بر تحقق یافتن طرحهای پترشویمی را برعده دارد، هم اکنون از ظرفیت 60 میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود 46.3 میلیون تن، تولید می شود که این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه پارسال چهار درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال 94 بیش از 14 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در ایران تولید شده از از این مقدار چهار میلیارد دلار آن صادر شده است.

وی با بیان این که امسال از 55 طرح نیمه کار صنعت پتروشیمی 10 طرح به بهره برداری برسد، گفت: با بهره برداری از این طرحها هشت میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشمیی ایران افزوده می شود.

شاهدایی با بیان این که سرمایه گذاری اولیه برای 55 طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی ایران 41 میلیارد دلار بوده است، گفت: هم اکنون برای تکمیل این طرحها نیاز به 27 میلیارد دلار سرمایه گذاری است از این رو یکی از برنامه های اصلی ما، جذب سرمایه خارجی در سال 95 است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشمیی از تعریف 28 طرح جدید در این صنعت خبر داد و گفت: این طرحها به طور معمول طرحهای اوره آمونیاک و همچنین GTP است که به 33 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

شاهدایی توسعه زیرساختها و انتقال فناوری روز دنیا را از دیگر برنامه های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران عنوان کرد و گفت: شروط ما برای سرمایه گذاری خارجی داشتن شریک خارجی و انتقال فناوری است.

و از دیگر اولویتهای صنعت پتروشیمی را تجاری سازی فناوریهای به دست آمده در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در زمینه کاتالیستها و فرآیندهای تولید همچون آمونیاک، پلی اتیلن سنگین، رفورمینگ خشک و فرآیندهای متنول و PVM دانست و گفت: هم اکنون مجوزهای لازم برای ساخت نخستین واحد تبدیل متانول به پروپیلن در حال نهایی شدن است.

شاهدایی با بیان این که در نمایشگاه بین المللی بیست و یکم صنعت نفت، مذاکرات زیادی با شرکتهای خارجی صورت گرفت، گفت: با اجرایی شدن برجام، تاکنون شرکتهای بزرگ دنیا در حوزه صنعت پتروشیمی با NPC داشته اند که از نمونه های این شرکتها می توان به باسف آلمان و توتال اشاره کرد؛ وانگهی ما به عنوان بخش حاکمیتی همه تلاش خود را انجام می دهیم تا مشکلی در زمینه خوراک و زمین برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد نشود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه ضمانت سرمایه گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی گفت: ان پی سی می تواند به اندازه سهامی که در شرکتهای خصوصی پتروشیمی دارد، ضمانت سرمایه گذاری انجام دهد؛ به عبارتی دیگر اگر شرکتهای خارجی با شرکتهایی که ما سهامدار آنها هستیم، مشارکتی داشته باشند می توانند روی ضمانت ما به اندازه سهاممان حساب کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: هم اکنون فعالیتهایی در دولت برای تنظیم کردن فرآیندهایی برای ضمانت لازم به شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در حال انجام است.

شاهدایی با اشاره به علاقه شرکت توتال فرانسه برای سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی صنعت نفت ایران گفت: هم اکنون تفاهمنامه ای میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و این شرکت امضا شده و مذاکرات برای همکاری ادامه دارد.

وی به علاقمندی شرکتهای هندی برای ایجاد واحدهای اوره و آمونیاک در منطقه چابهار اشاره کرد و گفت: وزارت نفت، قول تامین خوراک به هندیها را داده است اما آنها هنوز شریک ایرانی خود را انتخاب نکرده اند؛ ضمن آن که نرخ خوراکی که ایران به آنها پیشنهاد داده همان نرخی است که به شرکتهای خارجی داده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر این که با اجرایی شدن برجام، وضع صادرات محصولات پتروشیمی نسبت به گذشته بهتر شده است، گفت: تاکنون صادرات پتروشیمی ایران 26 درصد نسبت به پیش از اجرایی شدن برجام افزایش یافته است.

شاهدایی با تاکید بر این که پیش از اجرای خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی، اجماع خوبی از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی برای فروش محصولات پتروشیمی به خارج از کشور وجود داشت، گفت: با اجرای خصوصی سازی هم اکنون هر شرکتی در صنعت پتروشیمی به صورت جداگانه اقدام به فروش محصول می کند که متاسفانه این موضوع سبب شده است ما شاهد رقابت منفی در برخی بازارها همچون چین، هند و ترکیه باشیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه NPC نقشی در تعیین خوراک مایع و گاز واحدهای پتروشیمی ندارد، گفت: ما مشکلات و مسائل موجود صنعت پتروشیمی در این زمینه را به جلسه های تعیین قیمت خوراک منتقل می کنیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رشد 26 درصدی صادرات پتروشیمی ایران پس از برجام» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X