کشت کمتر از 0.1 درصد محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی/ کاهش شدید کشت تراریخته در جمهوری چک

تراریخته+چک
کشت و واردات محصولات تراریخته در کشور چک از سال ۲۰۰۹ روند کاهشی شدیدی داشته‌ است اما هنوز قانونی مبنی بر ممنوعیت آنها وجود ندارد؛ تنها کمتر از ۰.۱ درصد کشت جهانی محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ محصولات تراریخته از سال 2005 در جمهوری چک کشت می‌شدند همچنین این محصولات به ویژه محصولات شرکت امریکایی مونسانتو به این کشور وارد می‌شدند.

کشت محصولات تراریخته در سال 2005 آنچنان در چک فراگیر نبود اما کشت و واردات این محصولات از سال 2005 تا سال 2009 رشد چشمگیری داشت البته این روند افزایشی ادامه‌دار نبود و از سال 2009 تا سال 2015 این روند با شدت زیادی کاهش پیدا کرد.

مطابق گزارش بنیاد آینده کشاورزی برلین و با توجه به کاهش کلی کشت محصولات تراریخته در جمهوری چک در سال 2015، ذرت تراریخته تنها 0.30 درصد از مناطق کلی کشت ذرت در این کشور را تشکیل می‌داد؛ مطابق گزارش این بنیاد در سال 2016 تقریباً مناطق کشت محصولات تراریخته در این کشور فعالیتی ندارند و به طور کلی از بین رفته‌اند البته کشاورزان این کشور نیز اظهار کرده‌اند که خود نتوانستند در زمینه کشت محصولات تراریخته موفق عمل کنند.

البته لازم به ذکر است که دولت چک واردات و کشت آنها را ممنوع نکرده و قانونی برای آنها در نظر نگرفته است اما با این وجود کشاورزان و مناطقی که محصولات تراریخته در آنها کشت می‌شدند، تقریباً فعالیتی ندارند و از بین رفته‌اند.

برخی از مردم و کشاورزان جمهوری چک معتقد بودند که مسئولان این کشور باید قانونی تصویب کنند که بر روی محصولات تراریخته‌ای که وارد بازار فروش می‌شوند، «برچسب تراریختگی» اعمال شود که افراد از نوع محصولی که خریداری می‌کنند، آگاه باشند. 

طبق گزارشهای رسانه‌های ملی کشور فرانسه و برخی از کشورهای اروپایی تنها 5 کشور عضو اتحادیه اروپا در حال کشت محصولات تراریخته هستند و دیگر کشورهای عضو این اتحادیه، کشت و واردات آنها را ممنوع کرده‌اند؛ کشور اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک، رومانی و اسلواکی پنج کشوری هستند که هنوز کشت محصولات تراریخته در آنها ممنوع نشده است.

مطابق این گزارش تنها کمتر از 0.1 درصد کشت جهانی محصولات تراریخته در اروپا وجود دارد که مربوط به همین 5 کشور می‌شود؛ در واقع مطابق این آمار می‌توان گفت که کشت محصولات تراریخته در این پنج کشور نیز بسیار محدود است و به‌زودی کشت آنها به طور کامل ممنوع می‌شود.

با این وجود محصولات تراریخته در کشور چک در مقیاس بسیار محدود کشت می‌شوند و هنوز قانونی مبنی بر ممنوعیت آنها وجود ندارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشت کمتر از 0.1 درصد محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی/ کاهش شدید کشت تراریخته در جمهوری چک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X