تنش در روابط دهلی نو - كاتماندو/سفیر نپال از دهلی نو فراخوانده شد

به گزارش ایرنا،مقامات دولتی نپال روز یكشنبه در اظهار نظرهایی ،هند را به تلاش برای بی ثباتی و براندازی دولت كنونی این كشور متهم كرده است .
«گوپال كانال»، یك مقام ارشد در دفتر «كی پی شرما اولی» نخست وزیر نپال گفت: وزارت خارجه نپال هفته گذشته در تماس با «راجنیت رای»، سفیر هند در نپال از او خواست،تلاش های سیاسی برای براندازی دولت این كشور را متوقف كند.
این مقام نپالی ادعا كرد كه طرح براندازی دولت كنونی با حمایت هند اجرا می شود.
مقامات ارشد هندی با رد این ادعای نپال گفته اند كه بحران جدید در روابط دو جانبه هند و نپال به دلیل رفتار غیر دیپلماتیك «شرما اولی» نخست وزیر این كشور است .
یك مقام وزارت خارجه هند گفت:نپال از چندی پیش ادعا كرده است كه دهلی نو در حال تلاش برای براندازی «شرما اولی» نخست وزیر این كشور است.
وی با بیان اینكه هند، هیچ نقشی در اتحاد احزاب نپال علیه «اولی»نداشته افزود:چالش های سیاسی فراوان در نپال ،دلیل اصلی اتحاد احزاب علیه نخست وزیر این كشور است .
این مقام هندی در ادامه خاطرنشان كرد:نخست وزیر نپال نتوانسته است به تعهد خود در اصلاح قانون اساسی عمل كند.
نخست وزیر نپال پیش از این قول اصلاح قانون اساسی برای تامین نظر اقلیت مدهسی این كشور را داده بود.
روابط هند و نپال درچند ماه گذشته به دنبال اصلاح قانون اساسی و تقسیمات جدید كشور با تنش مواجه شده است .
این گروه به مدت پنج ماه مرزهای تجاری هند و نپال را به نشانه اعتراض مسدود كردند كه این امر باعث كمبود مواد سوختی دراین كشور شد.
امضای توافقنامه واردات سوخت بین نپال و چین در ماههای گذشته باعث تنش و بی اعتمادی در روابط دهلی نو- كاتماندو شده است .
دولت كمونیستی نپال سعی كرده است با چین یكی از بزرگ ترین رقبای هند در منطقه روابط گسترده تری ایجاد كند.
بحران جدید سیاسی در نپال هفته گذشته هفت ماه پس از تشكیل دولت جدید این كشور به نخست وزیری « كی.پی.شرما اولی» با درخواست حزب مائوئیست از متحدان اصلی دولت این كشور برای تشكیل دولت وحدت ملی به رهبری «یوشیا كمال داهل پراچندا» وارد مرحله تازه ای شد.
این تصمیم كه توسط كمیته مركزی حزب متحد كمونیست ،دومین متحد بزرگ حزب حاكم گرفته شده می تواند بار دیگر این كشور را با بحران مواجه كند.
حزب متحد كمونیست نپال روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام كرد دولت این كشور بعد از گذشت هفت ماه نتوانسته مشكلات سیاسی كشور را از طریق مذاكراه حل و فصل كند.
این حزب از تمامی احزاب سیاسی خواسته است كه با حمایت ازتصمیم این حزب به روند اصلاحات كشور كمك كنند.
حزب كنگره از بزرگترین احزاب مخالف دولت از این تصمیم حمایت كرده است .
گفته می شود «پراچاندا» یكی از سیاستمداران برجسته حزب مائوئیست این تصمیم را با نخست وزیر نپال درمیان گذاشته و از او خواسته است تا با روند بركناری خود همكاری كند.
دولت نپال در واكنش به این تصمیم حزب متحد كمونیست اعلام كرد این تصمیم می تواند باعث ایجاد بی ثباتی سیاسی در كشور شود.
*آساق*267*1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تنش در روابط دهلی نو - كاتماندو/سفیر نپال از دهلی نو فراخوانده شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X