جایگزین عطاری های پلمپ شده چیست؟

  title

به گزارش تبیان به نقل از تسنیم،کسی در این حقیقت تردید ندارد که علم باید برای مردم و جامعه سودمند باشد, در غیر این صورت آفت آن خواهد بود.  با توجه به اینکه طب رایج مشکلات عدیده‌ای را برای افراد جامعه پیش می‌آورد, باید بررسی کنیم که تا چه حد از این طب بهره مند خواهیم شد؟ و اینکه در چنین شرایطی که آفت طب رایج بر هیچ کس پوشیده نیست, بهتر نیست که با گذشته پر افتخار طبی خود آشتی کنیم و از گنجینه‌های دانش اسلامی-ایرانی خود بهره ببریم؟

امام خمینی می‌فرمایند: به نظر می‌رسد یکی از مهمترین راه‌های زدودن ریشه‌های عمیق خودباختگی و غرب‌زدگی, روی آوردن به طب اسلامی و سنتی است. اگر مسلمانان ایمان آورند که اسلام نسبت به سلامت آنها بی توجه نبوده و آموزه‌های دینشان منطبق بر دانش روز و حق بوده است و برای تضمین سلامت آخرت آنها نیز باید به دستورات آنها پایبند باشند, آیا این دستاورد کوچکی است؟

امام خامنه‌ای می‌فرمایند: هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که علم همان است که غربی‌ها به دست اورده‌اند و یا قدم بالاتر در جهت علم متعلق به غربی‌هاست. باید گفت که راه میان‌بر در طب همان رویکرد به طب سنتی- اسلامی است. دانش پزشکی در کشور ما متاسفانه وابسته است و همیشه باید نگاهمان به دست دیگران باشد. بحث سر آن نیست که طب غربی هیچ دستاورد مفیدی نداشته, بحث اینجاست که ما بدنه علمی خود را کنار گذاشته‌ایم و به لباس علم دیگران دل خوش کرده‌ایم.

طب‌های مکمل قوی‌تر و کارآمدتر هستند

یوسف اصغری محقق و مدرس طب سنتی درباره طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, می‌گوید: طب سنتی در این مدتی که در کشور احیا شده است, دستاوردهای زیادی را به همراه داشته است و خیلی از بیماران مراجعه کننده به طبیبان طب ایرانی که با روش‌های مدرن درمانی تاثیر نگرفته‌اند و شاید چندین سال با مشکل بدنیشان دست و پا می‌زدند با معاینات طبیبان طب سنتی بیماریشان برطرف شده است و این موضوع در کل دنیا به اثبات رسیده که طب‌های مکمل قوی‌تر و کارآمدتر هستند.

نشان دادن برخی از عطاران تازه به دوران رسیده و بی سواد در رسانه‌های ملی و تعطیلی تمام عطاری‌ها

نظرتان درباره وقایع اخیر که در رابطه طب سنتی-اسلامی رخ داده است را بفرمایید؟

متاسفانه در چند هفته اخیر برخوردها با طب سنتی و فروشگاهای گیاهان دارویی از سوی وزارت بهداشت زیاد شده است و چند سال پیش که درآمد عطاری‌ها رو به رونق شد و وزارت بهداشت و سازمان غذا  و دارو هیچ واکنشی نسبت به تاسیس داروخانه‌های گیاهی و متصدیان آن نداشت به همکارانم و دانش پژوهان طب سنتی عرض می‌کردم که علت این سکوت جنایتی است که در چند سال آینده رخ خواهد داد و آن نشان دادن برخی از عطاران تازه به دوران رسیده و بی سواد در رسانه‌های ملی است تا تمام عطاری‌ها را تعطیل کنند و این در حق طب سنتی جنایت و ظلم فاحشی است.

چرا در رسانه‌های ملی عطاری‌های باسواد و دور از مسائل جانبی را نشان نمی‌دهند

نظر خود را در رابطه با سودجویی در طب سنتی- اسلامی بیان کنید؟

به طور یقین در هر شغلی افراد سودجو وجود دارند و واقعاً برخی عطاری‌ها فقط به ضرر جامعه، طب سنتی و مردم کار می‌کنند که علت این پیشامد سکوت وزارت بهداشت نسبت به تاسیس عطاری‌ها در چند سال قبل بوده است

در خبرها چند عطاری غیرمجاز را نشان می‌دهند تا به مردم کم کم القا کنند که تعطیل کردن عطاری‌ها و افراد باسابقه در این علم به نفع مردم است.

چرا در رسانه‌های ملی عطاری‌های باسواد و دور از مسائل جانبی را نشان نمی‌دهند و فقط به سمت افراد سودجو در این علم می‌روند آیا با تاسیس چند داروخانه گیاهی توسط داروسازان، درخواست مردم نسبت به خرید داروهای گیاهی تامین می‌شود؟ آیا این چند داروخانه می‌توانند تمام داروهای کوه و بیابان‌ها را جمع‌آوری کنند و در اختیار مردم قرار دهند.

بنده به عملکرد رسانه ملی را در جهت این مقوله یعنی تخریب پیکره طب سنتی ایران انتقاد دارم و امیدوارم با اصلاح رویه خودشان اطمینان و اعتماد مردم را نسبت به طب سنتی و حکمای این علم را سلب کنند.

مافیایی دارویی  در طب سنتی

 تعطیلی عطاری‌ها و جایگزین کردن آن با داروخانه گیاهی چه اتفاقی را در بر دارد؟

اصغری: تعطیل کردن عطاری‌ها در کشور و جایگزین کردن داروخانه گیاهی جفا در حق مردم و ظلم در حق عطاران با سابقه هست. وزیر بهداشت باید به جای تعطیل کردن افراد سالم و عطاری‌های کارآمد را مورد تایید قرار داده و عطاری‌هایی که در حال سوء استفاده از این علم را دارند را تعطیل کنند.

ظواهر نشان می‌دهد که بعد از استقبال مردم از طب سنتی، پزشکان و داروسازان نسبت به داروهای گیاهی نیز دندان تیز کردند و در حال ایجاد مافیایی دارویی در بخش طب سنتی است که همه مردم باید نسبت به این خیانت توجه داشته باشند و پاسخ قاطعانه ای به متولیان سلامت در کشور بدهند.

وزیر بهداشت از افراد با تجربه و با سابقه این علم حمایت کند

تعلیق و پلمب کردن مراکز طب سنتی ایران چه عواقبی را خواهد داشت؟

 تعلیق و پلمب کردن مراکز طب سنتی ایران در حق مردم ظلم و کمک به اهداف دشمنان این مرز و بوم است، بنابراین بهتر است وزیر بهداشت تغییر اطبای طب سنتی و منحصر کردن آن به گروه‌های پزشکی در کشور که بویی از طب سنتی و اخلاق حکیمانه نبردند افراد با تجربه و با سابقه در این علم را مورد حمایت قرار دهد و در صدد رفع نقص‌های علمی احتمالی این افراد باشد. تاخیر، تعلیق و پلمب کردن مراکز طب سنتی ایران در حق مردم ظلم و کمک به اهداف دشمنان این مرز و بوم است.

بهتر است وزیر بهداشت از افراد با تجربه و با سابقه در این علم را مورد حمایت قرار دهند و در صدد رفع نقص‌های علمی احتمالی این افراد باشد و یقیناً این روش کم هزینه‌تر و کم‌عارضه‌تر از حذف حکمای طب سنتی و ایجاد افرادی جدید در این وادی هست.

با اجرایی شدن قوانین جدید وزارت بهداشت بسیاری از افراد در طب سنتی باید تغییر شغل دهند

نظر خود را در رابطه قوانین جدید وزارت بهداشت بیان کنید؟

در حال حاضر در کشور بیش از چند هزار نفر در زمینه طب سنتی مشغول کار و فعالیت هستند که بسیاری از این افراد در زمینه طب سنتی کلی اطلاعات و تجربه دارند و متاسفانه با اجرایی شدن قوانین جدید وزارت بهداشت در زمینه طب سنتی تمام این افراد باید تغییر شغل دهند و به دنبال شغلی جدید مانند مسافرکشی، بقالی، دلالی و یا بیکار می‌شوند.

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایگزین عطاری های پلمپ شده چیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X