چهره ماندگار عكاسي اصفهان تجليل شد

اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان روز يكشنبه گزارش داد: اين مراسم با حضور سيد جمال ‌الدين صمصام‌شريعت معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان و تني چند از اساتيد دانشگاه و دانشجويان در كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان برگزار شد.
بر اين اساس، دوازدهمين نشست از سلسله نشست‌هاي راهبردي شهرسازي و معماري با عنوان «آب و آئينه» از سوي معاونت شهرسازي و معماري اصفهان و به همت واحد برنامه‌ريزي و فناوري اطلاعات شهرداري اصفهان، با محوريت تجليل از هنرمند پيشكسوت عكاسي اصفهان برگزار شد.
رضانور بختيار در اين مراسم با ذكر خاطراتي از دوران جواني خود گفت: اين روزها براي من بسيار مهم است زيرا 55 سال قبل در چنين روزهايي براي آموختن هنر عكاسي از اصفهان به لندن رفتم و اتفاق عجيبي كه رخ داد اين بود كه اصفهان 55 سال پيش قابل قياس با آن روزهاي لندن نبود و اين تغيير براي من بسيار سخت بود.
بختيار با بيان اينكه علاقه من به هنر عكاسي از 12 سالگي آغاز شد، افزود: پس از پنج سال حضور در لندن ارتباطم بطور كامل با اصفهان قطع بود و زمان بازگشت نمي‌دانستم چه چيزي انتظار من را مي‌كشد و آيا مي‌توانم در اين شهر حرفه خودم را ادامه دهم يا خير؟.
وي اضافه كرد: خوشبختانه طي اين سال‌ها كه من در اين شهر نبودم اتفاقات بسيار خوبي در كشور رخ داده بود، وقوع انقلاب صنعتي و پيشرفت در بسياري از زمينه‌ها اين فرصت را براي من بوجود آورد كه بتوانم كارم را در كشور خودم آغاز كنم، زماني هم كه انقلاب شد از تهران به اصفهان بازگشتم زيرا ريشه ‌هاي من در كودكي در اين شهر جان گرفته بود.
اين هنرمند عكاس در بخش ديگري از صحبت‌ هاي خود با اشاره به دوران تحصيل خود افزود: مسير من همواره از ميدان نقش جهان تا دبيرستان سعدي بود و گمان مي‌ كردم ميدان ‌هاي بسيار بزرگتر و زيباتري از ميدان نقش جهان در دنيا وجود دارد اما بعدها با سفرهايي كه به كشورهاي مختلف جهان داتشم متوجه شدم اينگونه نيست و اين ميدان در دنيا تك و نمونه است.
وي تاكيد كرد: هميشه برايم اين سوال مطرح بود كه چرا افرادي كه اين ميدان را به اين عظمت و شكوه ساخته‌اند سعي نكرده‌اند دانش ساخت آن را به آيندگان منتقل كنند،‌ در هر صورت هر دليلي داشته اين استادان و معماران بسيار بزرگ در اين شهر كه چنين بناهاي با عظمت و باشكوهي را ساخته‌اند اين علم را نزد خودشان حفظ كرده‌اند كه من فكر مي‌كنم به هر دليلي اين اتفاق رخ داده هم ‌اكنون رمز عقب‌ماندگي كشورمان در عدم انتقال دانش‌ است.
بختيار در ادامه گفت: من تلاش كردم علمي كه دارم را در اختيار جوان هاي مشتاق قرار دهم تا آنها نيز از آن بهره‌مند شوند.
معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان نيز گفت: شهرداري متولي اصلي حفظ آثار و ابنيه تاريخي نيست و در صورتي كه يك مالك اين بناها را تخريب كند اين موضوع ارتباطي به شهرداري ندارد.
سيد جمال‌الدين صمصام‌ شريعت اظهار كرد: اگر مالكان خصوصي برخي ابنيه تاريخي، تخلفاتي مرتكب شده اند، اقدام آنها ربطي به شهرداري اصفهان ندارد.
وي در ادامه با بيان اينكه طرح جامع تفصيلي، ارتفاعات و ميزان تراكم شهر را نشان مي‌‌ دهد، تصريح كرد: اينچنين نيست كه اگر شهرداري تخفيفي داد و افرادي جهت گرفتن پروانه استقبالي كردند اين موضوع بار منفي دارد زيرا شهر از رشد طبيعي جمعيت برخوردار است.
معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان ادامه داد: در صورتي كه طرح جامع، طرح تفصيلي و شورايعالي شهرسازي و معماري طرحي را تصويب كرد شهرداري ملزم به رعايت آن است زيرا اگر اين اتفاق رخ ندهد شهر پاسخگوي رشد جمعيت نيست و تناسب عرضه و تقاضا از بين مي رود.
وي اضافه كرد: ما منكر اين نيستيم كه ممكن است در گذشته تخلفاتي صورت گرفته باشد اما اين موضوع ربطي به وضعيت فعلي شهرداري ندارد، همچنين از زماني كه دولت كمك‌هايش را به شهرداري قطع كرد مسائل زيادي بلاي جان شهرداري‌ها شد كه بايد اين موضوع ريشه ‌يابي شده و در راستاي رفع آن اقدام شود.
در ادامه همايش، لوح تقديري از سوي مهدي جمالي‌نژاد، شهردار اصفهان به رضانور بختيار تقديم شد.
رضانور بختيار متولد سال 1320 در شهر اصفهان و فارغ‌التحصيل رشته عكاسي در سال 1966 ميلادي از دانشگاه لندن است، وي همكاري با موسسه كيهان، موسسه اطلاعات و همكاري با موسساتي صنعتي مانند ايران ناسيونال، شركت ملي نفت ايران، ذوب‌آهن‌، گروه صنعتي بهشهر، شركت فولاد مباركه را در كارنامه دارد.
اين پيشكسوت عكاسي اصفهان نمايشگاه‌ هاي متعددي را در سطح كشور و خارج از كشور برگزار كرده است.
كتاب عكس‌هاي اين هنرمند با عناوين «اصفهان موزه هميشه زنده»، «اصفهان شهر صنعت و هنر» و «مهمانسراي عباسي موزه‌اي درون موزه» منتشر شده است.
بختيار در سال 2002 به عضويت انجمن عكاسان حرفه‌اي بريتانيا و در سال 1388 به عضويت انجمن عكاسان ايران در آمده است و در همين سال موفق به اخذ درجه يك هنري در رشته عكاسي از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شده است.
د / 6020/ 2093

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چهره ماندگار عكاسي اصفهان تجليل شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X