حفظ نمايشگاه كتاب به شرط اصلاح، لازم است

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از روابط عمومي راديو گفت وگو، برنامه «گفت‌وگوي فرهنگي»، با حضور سيد عباس حسيني نيك، ناشر و مدير مسئول انتشارات مجد، ناشر برگزيده و بازرس اتحاديه ناشران و محمد حمزه زاده عضو شوراي سياستگذاري نمايشگاه كتاب شامگاه شنبه با موضوع فلسفه نمايشگاه كتاب روي آنتن رفت.
حمزه زاده برگزاري نمايشگاه بين المللي كتاب تهران را آئين بزرگ فرهنگي و ملي عنوان و اظهار كرد: در واقع نمايشگاه كتاب يك سرمايه ملي است و بايد درباره نقاط قوت آن صحبت كرد تا بتوانيم آن را تقويت كنيم. مي توان در يك برنامه ريزي دو يا سه ساله طعم خريد از فروشگاه هاي بزرگ در استان ها را به خريداران كتاب بچشانيم، همان طور كه به صورت اينترنتي اين موضوع كم كم جا افتاده است.
سيد عباس حسيني نيك نيز با تصريح بر اينكه نمايشگاه كتاب مي تواند بر توسعه كتاب و كتاب خواني تاثير بگذارد، گفت: بيست و هشت دوره نمايشگاه كتاب برگزار شده است؛ از اولين تا چهارمين دوره عمدتاً كتاب هاي خارجي آورده مي شد و بخش داخلي فعال نبود.
وي با اشاره به ورود كتاب هاي داخلي و خارجي به نمايشگاه ها از دوره چهارم، اظهار داشت: به نظرم اين نمايشگاه را بايد به عنوان سرمايه ملي ببينيم. بر اساس آمارهايي كه اعلام مي شود، بين 4 تا 8 ميليون نفر به اين نمايشگاه مي آيند و بايد از آن حمايت كنيم و با چنين پشتوانه اي مي توان به سمت يك جريان سازي فرهنگي رفت.
ناشر و مدير مسئول انتشارات مجد، به فعاليت هاي فرهنگي جنبي در نمايشگاه اشاره كرد و بيان داشت: طي اين ده روز بيش از 200 جلسه علمي و فرهنگي در اين بخش برگزار مي شود و متخصصان حضور پيدا مي كنند و كارهاي مختلفي از جمله رونمايي از كتاب صورت مي گيرد. در عين حال كه كتاب جز كم رونق ترين كالاي مصرفي مردم است؛ شاهديم نمايشگاه كتاب شلوغ ترين، نمايشگاه و اساساً پر مخاطب ترين، رخداد فرهنگي است.
حسيني نيك به تاكيد برخي افراد مبني بر اينكه نمايشگاه كتاب بايد نمايشگاه باشد نه فروشگاه اشاره كرد و ابراز داشت: ما حرفي در اين زمينه نداريم و اگر امكانش وجود دارد، اين كار را هم انجام دهيد. در زمان ديگري مانند مهر ماه كه دانشگاه ها و مدارس باز مي شوند، نمايشگاهي واقعي نه به صورت فروشگاه افتتاح كنيد. به اعتقاد بنده نمايشگاه حال حاضر كتاب، مدلي از نمايشگاه هايي است كه مشابه آن نيز در دنيا مانند هند و شارجه وجود دارد.
اين ناشر در بيان مزيت هاي اين نوع نمايشگاه اظهار داشت: در اين محفل، همه جمع هستند و مخاطبان و ناشران با هم ارتباط مي گيرند و نيازسنجي صورت مي گيرد و در واقع كاركردهاي خاص خودش را دارد، بنابراين نبايد از ظرفيت هاي آن غفلت كنيم.
در ادامه محمد حمزه زاده نمايشگاه كتاب تهران را بيشتر از يك مسكن عنوان كرد و بيان داشت: اگر اين 29 دوره از نمايشگاه كتاب برگزار نشده بود و امروز براي توسعه فرهنگي كتاب برنامه ريزي مي كرديم تا نمايشگاهي را راه اندازي كنيم، قطعاً جزء كساني بودم كه مي گفتم نمايشگاه راه اندازي نكنيم و شبكه توزيع را گسترش دهيم و فروشگاه هاي بزرگ كتاب را توسعه دهيم و نمونه هايي نزديك به نمايشگاه فعلي را ايجاد كنيم.
وي در بيان ويژگي هاي نمايشگاه كتاب تهران اظهار داشت: اين نمايشگاه وسيع است و همه ناشران و كتاب هاي زيادي حضور دارند. در حال حاضر نيز مي توان در يك برنامه فازبندي شده، فروشگاه هاي بزرگ كتاب را به جاي نمايشگاه كتاب داير كرد.
حمزه زاده، نمايشگاه كتاب را حاصل مجموعه اي از ويژگي هاي مطالعه و كتاب خواني فرهنگي مردم ايران دانست و عنوان داشت: نشر كشور نقاط ضعف و قوتي است كه حاصل آن نمايشگاه فعلي است و بنده حفظ آن را به عنوان يك دستاورد و سرمايه به شرط اصلاح لازم مي دانم.
عضو شوراي سياست گذاري نمايشگاه تهران درباره تغييرات و رخدادهاي نمايشگاه امسال گفت: مهم ترين تفاوت و اتفاقي كه نمايشگاه امسال دارد، جابجايي آن است. تا سال قبل در مصلي برگزار مي شد ولي به همت شهرداري تهران و وزارت ارشاد اين اتفاق افتاد و ريسك بزرگي را نيز پذيرفتند.
وي در مورد زمان دسترسي به نمايشگاه نيز تصريح كرد: در اين خصوص نيز تفاوت زيادي با مصلي ندارد. درصد بسيار زيادي از بازديدكنندگان از شهرستان ها هستند كه در اين صورت شهر آفتاب يك مزيت است. از نظر فضاي سبز، شهر آفتاب چندين برابر مصلي است و حتي سايه بان آن نيز بيشتر است.
وي در خصوص اشكالات محل فعلي نمايشگاه گفت: چند اشكال وجود داشت كه ناشران را دچار مشكل كرده بود از جمله سيستم برق نمايشگاه. قدم بزرگي برداشته ايم زيرا اين مكان فعلي فقط براي كارهاي نمايشگاهي طراحي و دسترسي ها و سقف و ارتباط بين سالن ها براي برگزاري نمايشگاه در نظر گرفته شده است. بعضي اشكالات نمايشگاه، مربوط به نوع ارائه است؛ زيرا نمايشگاه ما ناشرمحور است يعني بايد اطلاع رساني خيلي دقيقي داشته باشيم. اگر كسي بخواهد كتابي در حوزه خاصي بگيرد، ممكن است دنبال پنج ناشر باشد كه هر كدام در بخشي از نمايشگاه هستند در حالي كه اگر موضوع محور بود نه ناشر محور، مي توانست همه ناشران را در يك بخش جستجو كند.
برنامه گفت‌وگوي فرهنگي شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 از شبكه راديويي گفت‌وگو پخش مي شود، علاقه مندان مي توانند براي دريافت فايل صوتي برنامه به سايت راديو گفت‌وگو مراجعه كنند.
فراهنگ**9157 **‌1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفظ نمايشگاه كتاب به شرط اصلاح، لازم است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X