مديريت 'فوريت هاي اجتماعي' در آموزش و پرورش - نادر منصوركيايي*

موضوع فوريت هاي اجتماعي، به شكل در هم تنيده اي با ساير اضلاع مديريت آسيب هاي اجتماعي، رفتارهاي پرخطر و عوامل مخاطره آميز،گره خورده و مرتبط است. بعنوان مثال ، غربالگري ، آموزش ، مداخلات مختصر و حمايت رواني – اجتماعي مي تواند موجب مداخله بموقع و موثر براي مديريت فوريت هاي اجتماعي شود ، بطوري كه هر چقدر اين مداخلات ، اثربخش باشند ، در كاهش خطرپذيري و در نتيجه كاهش بروز فوريت هاي اجتماعي موثرند و از سوي ديگر ، مداخلات بموقع و موثر مي تواند در افزايش كارايي و اثربخشي اقدامات و خدمات در «فوريت هاي اجتماعي» نقش تعيين كننده اي داشته باشند.
در اين يادداشت ، به اختصار كوشش شده است ، چارچوب مديريت فوريت هاي اجتماعي براي كودكان و نوجوانان در آموزش و پرورش و مدارس ، شرح داده شود.
چارچوب مداخلات پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي ، در آموزش و پرورش چگونه تعريف شده است؟
بطور كلي ، وزارت آموزش و پرورش ، دو نوع مداخلات پيشگيرانه در زمينه آسيب هاي اجتماعي و رفتارهاي پرخطر را در برنامه هاي خود تعريف كرده است. (1) دسته اول ، برنامه هاي پيشگيري اوليه است كه شامل آموزش پيشگيري و گسترش نهضت فرهنگي پيشگيري است. در زمينه آموزش پيشگيري ، كوشش ما اين است كه مهارت هاي لازم براي خود مراقبتي را به تفكيك دوره هاي تحصيلي و به تناسب ويژگي هاي رشد جسمي، رواني و اجتماعي به دانش آموزان بياموزيم. براي اين منظور، علاوه بر درج مهارت هاي خود مراقبتي در كتاب هاي درسي ، طرح هاي آموزش پيشگيري در مدارس كشور اجرا مي شود. همچنين كارگاه هاي شناخت رفتارهاي پرخطر ، سبك هاي فرزندپروري ، ارتباط با دانش آموز و راهكارهاي مراقبت از نوجوانان ، براي والدين و مدارس برگزار مي شود. در زمينه آموزش پيشگيري ، ما در نظر داريم كه از طريق راهنماهاي آموزش پيشگيري كه بزودي منتشر خواهد شد، از ظرفيت معلمان و كلاس درس ، بيشتر استفاده كنيم. همچنين در زمينه فعاليت هاي فرهنگي نيز ، برگزاري جشنواره نوجوان سالم با محوريت پيشگيري از رفتارهاي پرخطر كه تاكنون پنج دوره از آن در مدارس كشور برگزار شده است ، برگزاري نمايشگاه هاي پيشگيري در مدارس و انتشار و توزيع محصولات و منابع فرهنگي آموزشي ، به ترويج پيام هاي پيشگيري در مدارس و دربين دانش آموزان مي پردازيم. (2) دسته دوم از برنامه هاي ما ، شامل فعاليت هاي مراقبتي است. در اين زمينه ، كوشش ما اين است كه با شناسايي عوامل مخاطره آميز مدارس و دانش آموزان، خدمات مداخله بموقع و موثر را به آنان ارائه كنيم.
- نحوه غربالگري نوجوانان در معرض خطر چگونه است؟
با توجه به اين كه غربالگري و رصد مستمر وضع موجود، از اهميت ويژه اي برخوردار است، ما از راهكارها و ابزارهاي مختلفي استفاده مي كنيم و در اين مورد توصيه هاي لازم را به ادارات آموزش و پرورش كشور ارائه كرده ايم.
در مورد مدارسي كه ممكن است در معرض عوامل مخاطره آميز باشند، بر اساس نقشه خطرپذيري عمل مي كنيم. بطوري كه، كليه ادارات آموزش و پرورش استان ها و مناطق موظف هستند كه از طريق شواهد ميداني، پايگاه هاي داده ساير دستگاه ها و نهادها و نيز پيمايش، نقشه خطرپذيري مدارس خود را تهيه كنند تا اولويت عوامل مخاطره آميز و نيز وضعيت خطرپذيري خود را شناسايي نمايند. در مورد دانش آموزان نيز، برخي از اين روش هايي كه به ادارات آموزش و پرورش توصيه كرده ايم، عبارتند از : (1) شواهد ميداني (2) آزمون هاي خطرپذيري (3) آزمون هاي استاندارد (4) مصاحبه هاي تشخيصي چه خدماتي به افراد در معرض خطر ارائه مي شود؟
پس از اين كه افراد در معرض خطر شناسايي مي شوند ، به تناسب وضعيت خطرپذيري آنان، خدمات مختلف توانمندسازي ، شامل آموزش و حمايت هاي رواني اجتماعي به آنان ارائه مي شود. براي اين منظور، خدمات ما به دو صورت مي باشد. ابتدا، خدمات مداخله مختصر ارائه مي شود كه بر اساس آن، با بهره گيري از ظرفيت هاي موجود مدارس و ادارات آموزش و پرورش، خدمات آموزشي و نيز حمايت هاي توانمندسازي رواني به افراد ارائه مي شود. پس از ارائه اين خدمات، در صورتي كه افراد به خدمات تخصصي نياز داشته باشند و ارائه آن در چارچوب ظرفيت هاي آموزش و پرورش، امكان پذير نباشد، در آن صورت جهت خدمات بيشتر، به مراكز درماني و نيز حمايت هاي رواني اجتماعي معرفي مي شوند. اين ارجاع ، شامل هر نوع مخاطرات تهديد كننده نوجوانان، از اختلالات مصرف مواد تا ساير موارد رفتارهاي پرخطر ، از قبيل خشونت، اقدام به خودكشي و مصاديق ديگر را شامل مي شود.

- چه راهكارهايي در زمينه فوريت هاي اجتماعي اتخاذ شده است؟
جداي از رصد مستمر وضعيت خطرپذيري ، در مورد فوريت هاي اجتماعي نيز توصيه هاي لازم به ادارات آموزش و پرورش كشور ارائه شده است. چكيده راهكارهاي ما در اين بخش عبارتند از : (1) معرفي نشانگان خطرپذيري نوجوانان كه بايد توسط مدارس مورد توجه قرار گيرند. (2) شناسايي عوامل مخاطره آميز درون و بيرون مدرسه و كنترل ، كاهش و رفع اين عوامل (3) مداخلات بموقع و موثر ، چه در قالب مداخلات مختصر و چه از طريق ارجاع به ساير نهادها و سازمان هاي همكار و مسوول ارائه دهنده خدمات (4) برگزاري كارگاه هاي آموزشي و توجيهي توانمندسازي براي والدين و مدارس ، در زمينه شناخت رفتارهاي پرخطر و راهكارهاي مراقبت از نوجوانان همچنين ، براي تعميق اقدامات مداخله اي در زمينه فوريت هاي اجتماعي، سند همكاري وزارت آموزش و پرورش و 8 دستگاه ، سازمان و نهاد با عنوان«سند ائتلاف نظام مراقبت اجتماعي از دانش آموزان» ، تهيه و تدوين شده است كه در قالب آن ، تلاش ما اين است كه همه مراحل از غربالگري تا ارائه خدمات مختلف مداخلات توانمندسازي ، در قالب آموزش ، درمان و حمايت هاي رواني اجتماعي ، بصورت يك چرخه كامل ارجاع ، با همكاري آموزش و پرورش و دستگاه هاي عضو ائتلاف ، طراحي و اجرا شود.
علاوه بر اين ، ما در نظر داريم كه همه مراحل مداخلات و مديريت فوريت هاي اجتماعي ، در قالب يك سامانه جامع طراحي و پياده سازي شود كه براي اين منظور ، در ماه هاي گذشته ، اقداماتي براي اين منظور صورت گرفته است كه به ياري خداوند متعال ، حاصل همه اين تلاش ها ، منجر به استقرار «نظام مراقبت اجتماعي از دانش آموزان» و مداخلات بموقع و موثر در آسيب هاي اجتماعي و رفتارهاي پرخطر تهديد كننده كودكان و نوجوانان كشورمان باشد.
...................................................................................................................
* مديركل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مديريت 'فوريت هاي اجتماعي' در آموزش و پرورش - نادر منصوركيايي*» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X