انصاری : در مجلس نهم سه هزار و 529 سوال از دولت مطرح شده است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در نشست هم اندیشی فراكسیون امید افزود طبق آمار یك ماه پیش در دوره نهم مجلس شورای اسلامی 481 طرح و 222 لایحه تقدیم مجلس شده است.
در واقع طبق این آمار چرخه معكوس شده و طبق قانون اسایی كه اصل را تقدیم لایحه به مجلس می داند در اینجا تعداد طرح ها بیشتر است.
وی اظهار داشت: نكته مهم این است كه از مجموع طرح های تقدیمی 85 طرح تبدیل به قانون ، شش طرح مسترد ، 21 طرح در صحن مجلس رد ، 96 طرح بایگانی ، 15 طرح منتفی شده و 285 طرح در جریان است.
وی اضافه كرد: از بین 222 لایحه در مجلس نهم ، 79 لایحه در جریان ، 109 لایحه تبدیل به قانون شده ، 12 لایحه مسترد ، پنج لایحه در صحن مجلس رد و 12 لایحه نیز بایگانی شده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: از مجموع سه هزار 529 سوال تقدیمی، آنچه در جلسه علنی مطرح شده 86 مورد بوده وبقیه سوال ها در كمیسیون ها مورد طرح قرار گرفته است.
انصاری ادامه داد: از مجموع 703 طرح و لایحه تقدیمی در مجلس نهم تنها 194 مورد تصویب شده و 337 مورد در جریان است.
وی در ادامه اظهار داشت: تشكیل یكی از فراكسیون های مجلس در مسجد را به فال نیك می گیریم و از حسن انتخاب دوستان برای تشكیل نخستین جلسه در مسجد قدردانی می كنیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری ادامه داد: مسئله تعامل دولت و مجلس موضوع مهمی است كه اگراز طرف دو قوه به درستی سامان یابد در ارتقای كارایی هر دو قوه و ایجاد رضایتمندی مردم تاثیر تعیین كننده ای خواهد داشت.
انصاری با بیان اینكه عمده ترین وظایف مجلس در حوزه قانونگذاری و نظارت است، گفت: اگر نتیجه كلی كار تعامل دولت و مجلس را در حوزه تقنین ، لوایح و طرح های تقنینی و مصوبات انجام شده و طرح ها و لوایح معلق و مانده توجه كنید، نتیجه جالبی به دست می آید.
وی با اشاره به برخی از این آمارها گفت: در دور اول مجلس شورای اسلامی 597 لایحه و 245 طرح تقدیم مجلس شده است و دوره هشتم مجلس هم در مجموع 355 لایحه و 327 طرح تقدیم مجلس شده است.
معان پارلمانی رئیس جمهوری اظهار داشت: در واقع ادوار اول تا هشتم مجلس 3 هزار و 242 لایحه و 2 هزار 332 طرح تقدیم مجلس شده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری یادآور شد : البته الزاما مجلس خوب و دولت خوب این نیست كه تعداد لوایح و طرح زیادی داشته باشد چراكه یكی از مشكلات ما وجود انبوه قوانین است.
انصاری ادامه داد: سوال این است آیا پس از 9 دوره قانوگذاری در كشور امروز وضعیت نظام تقنینی ما نسبت دور اول مجلس بهبود یافته یا با مشكلات بیشتر مواجه شده است؟ آیا با كثرت سوالات وضعیت اعمال نظارت قوه مقننه بر مجریه در جهت حل مشكل فساد، بهبود روش های اداری و خدمات بیشتر به مردم از رهگذر اعمال نظارت مجلس، شرایط بهتر شده است یا خیر؟
وی ادامه داد: از آغاز دوره مجلس می توانیم با همكاری و تعامل در حوزه قانونگذاری و نظارت نواقص را هم در دولت و هم مجلس بر طرف كنیم؛ به گونه ای كه خواسته های مردم سریعتر تحقق یابد و كارایی دو قوه افزایش پیدا كند.
انصاری ادامه داد: بر اساس تاكید رئیس جمهوری تعامل حداكثر با كل مجلس شورای اسلامی ، همه فراكسیون ها و همچنین كمیسیون ها و تشكل های درون مجلس آینده را در دستور كار خود داریم؛ برای جایگاه و نقش قوه مقننه احترام قائلیم و خودمان را موظف به انجام تعامل حداكثری با مجلس می دانیم.
سیام**9012 **1540**7261 /1449

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انصاری : در مجلس نهم سه هزار و 529 سوال از دولت مطرح شده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X