رساترین ابزاربرای کاهش معضلات اجتماعی زبان هنر است

به گزارش ایرنا، محمدمهدی احمدی عصر سه شنبه در آئین اختتامیه نخستین جشنواره منطقه ای فیلم و عکس رهایی که در سالن استادسیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد، افزود: هنر یک مقوله مقدسی است که علت این تقدس به دلیل ویژگی هایی است که برآن مترتب می شود.
وی یکی ازعلل تقدس هنر را خلاقیت و خلق پدیده ها دانست و اظهار داشت: به همین دلیل خداوند نخستین هنرمند بوده زیرا خالق نظام هستی به ویژه انسان به عنوان اشرف مخلوقات است.
احمدی ، تاثیرگذاری را یکی دیگر ویژگی های هنر برشمرد و گفت: هنر را برای تامین اوقات فراغت نمی دانند بلکه نور و موهبت الهی است که خدا در درون انسان های مستعد ایجاد کرده و انسان ها توسط نور الهی، جامعه را از روشن می کنند.
احمدی افزود: تاثیرگذاری هنر در مخاطب به حدی است که حتی مورخان وقتی واقعه ای را به زبان هنر بازگو می کنند، عالمان و اندیشمندان را تحت تاثیر هنر خود قرار می دهند.
وی تاثیر زبان هنر را از تاثیر خطابه بیشتر دانست و بیان داشت: از هنر برای راهنمایی انسان ها استفاده می شود و این در حالی است که بعضی کوته فکران از ابزار هنر برای تخریب ارزش های انسانی نیز استفاده می کنند.
مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروزه از ابزار هنر می توان برای بیان معضلات اجتماعی و تبیین آن ها در فضای جامعه استفاده کرد و به طور مثال می توان آثار منفی اعتیاد را در خانواده ها و جامعه و همچنین آثار طلاق که شالوده خانواده ها را مختل می کند را به خوبی نشان داد.
وی اضافه کرد: به دلیل تاثیر زبان هنر است که هنر قداست پیدا می کند و زبان هنر را از زبان خطابه بهتر می دانند بطوریکه حتی رهبر معظم انقلاب زبان هنر را رساترین ابزار تبلیغ پیام دانسته اند.
احمدی گفت: ماندگاری یکی دیگر از ویژگی های قداست هنر است زیرا بسیاری از زبان ها به مرور زمان کهنه می شوند ولی زبان هنر کهنگی ندارد و بلکه به میزان توانمندی مخاطب، با زبان هنر ارتباط برقرار می کنند.
وی اظهار داشت : عمده ترین دلیل ماندگاری آثار تمدن ها وحکومت ها به هنر آن دوران برمی گردد و هنر است که حاکمیت را در تاریخ زنده و ماندگار نگه می دارد.
احمدی تصریح کرد: هر پیام و هر دعوتی که در قالب هنر تجلی یابد آن پیام جاودان خواهد بود لذا هنرمند به دلیل داشتن چنین موهبتی الهی و استعداد والا و نوری که در درونش وجود دارد، او را به سوی خوبی ها رهنمون می کند پس هنرمند قابل حرمت است.
مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: جامعه به هنر و هنرمند نیاز دارد و اگر خواستار جامعه ای با نشاط و پویا هستیم و خواهان آن هستیم که افسردگی در یک جامعه کاهش یابد و مردمی با نشاط و با انگیزه داشته باشیم، این امر محقق نمی شود مگر اینکه در آن جامعه هنر وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: زبان هنر یک جامعه را با نشاط می کند پس حرمت هنرمند حرمت ذاتی است لذا امروز با زبان هنر می توانیم بسیاری از معضلات و مشکلات را رفع کنیم.
احمدی یادآور شد: برگزاری جشنواره های هنری بهانه ای است که در قالب آنها آثار هنری واقعیت ها را برای جامعه تبیین کنیم.
نخستین جشنواره منطقه ای عکس و فیلم رهایی که فراخوان آن سال گذشته آغاز شده بود با موضوع اعتیاد در کرج برگزار شد.
بیش از 500 اثر از 6 استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
هنرمندان استان های سمنان، تهران، قم، قزوین و مرکزی آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند که در نهایت 100 اثر برتر به مرحله نهایی جشنواره با نظر هیات داوران رسید.
جشنواره از 25 اردیبهشت آغاز و امروز 28 اردیبهشت با معرفی و تجلیل از برترین های هر عنوان شامل عکس، فیلم کوتاه، مستند، داستانی، تجربی و نماهنگ پایان یافت.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رساترین ابزاربرای کاهش معضلات اجتماعی زبان هنر است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X