نحوه تعیین ریاست آتی مجلس یکی از نمادهای آغاز خردورزی سیاسی است

ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور یک روز بعد از برگزاری اولین نشست مشترک دولت و نمایندگان منتخب مردم در مجلس دهم شورای اسلامی از فرارسیدن زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح سخن به میان آورد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در یادداشتی با عنوان « تکانه‌های عقلانی درسیاست» با اشاره به دو انتخابات و رویداد بزرگ سیاسی در دو مقطع خرداد 92 و اسفند 94 به موضوع ریاست آتی مجلس دهم اشاره کرده و از آن به عنوان تکانه سوم نام برده است که باید در سیاست ورزی حوزه نخبگی در ساماندهی کرسی‌های خبرگان و مجلس صورت پذیرد.

وی با تاکید براینکه تکانه سوم باید درسیاست ورزی حوزه نخبگی درسامان دهی کرسی‌های خبرگان و مجلس صورت پذیرد از آن به عنوان کامل کننده دو تکانه پیشین یاد کرده و نماد آن را ریاست آتی مجلس دانسته است.

او می‌نویسد: اگر سنتِ کهنِ چنددهه‌ای، به کناری نهاده نشود بازهم بازیگران خُرد یارای آن خواهندداشت که با تلاش‌های سنتی نظرات خویش را برریاست و کرسی‌های مجلس تحمیل نمایند. لذا تکانه سوم باید تعاملی را رقم بزند که حاصل آن "سیاست مداریِ تجمیعی" باشد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در تشریح سیاست‌مداری تجمیعی می‌نویسد: باید تجمیعی ازویژگی‌ها و داشته‌های لاریجانی و عارف و یاران آنان برای اداره مجلس در جهت خواست ملت ایجاد شود و بدین‌سان، باید هردو کاندیدای محتمل ریاست مجلس با سیاست ورزان حوزه‌های خود تعامل کرده و براساس روشی روشن و تفاهمی، ریاست مجلس و هیئت رییسه و کمیسیون‌های آن را با رای مدبرانه اکثریت نمایندگان – ونه نقش آفرینی فردگرایان – سامان دهند.

ابوطالبی در تبیین این که چرا تکانه سوم، راه را برای "حاکمیتِ اعتدال و عقلانیت" برسرنوشت کشورومردم هموار خواهد کرد؛ می‌نویسد: چرا که در این ایام، مسئله سیاست وسیاست ورزی، دیگر افراد ویا نقش آفرینی‌های فردی آنان نیست بلکه باید به سمتی حرکت کرد که: تکانه‌های سه‌گانه سیاست‌ورزی تثبیت شده؛ عقلانیت جمعی در سیاست ایران به صحنه عمل سیاسی بازگشته؛ و اعتقاد مردم به نتایج مثبت سیاست ورزی های عاقلانه ومدبرانه عمیق شود.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور  یادداشت خود را اینگونه جمع‌بندی می‌کند: اکنون زمان گذر از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح است، یعنی "اعتدال‌گرا، اصلاح طلب، و اصولگرای معتدل". باید باورکرد که افراد می آیند و می‌روند؛ آنچه ارزشمند است و ماندگار، روش‌مند کردن و عقلانی ساختن حوزه سیاست وسیاست ورزی در ایران، در اثر"تکانه‌های سه گانه عقلانیت" است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نحوه تعیین ریاست آتی مجلس یکی از نمادهای آغاز خردورزی سیاسی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی دنیای خبر دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات