نحوه تعیین ریاست آتی مجلس یکی از نمادهای آغاز خردورزی سیاسی است

ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور یک روز بعد از برگزاری اولین نشست مشترک دولت و نمایندگان منتخب مردم در مجلس دهم شورای اسلامی از فرارسیدن زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح سخن به میان آورد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در یادداشتی با عنوان « تکانه‌های عقلانی درسیاست» با اشاره به دو انتخابات و رویداد بزرگ سیاسی در دو مقطع خرداد 92 و اسفند 94 به موضوع ریاست آتی مجلس دهم اشاره کرده و از آن به عنوان تکانه سوم نام برده است که باید در سیاست ورزی حوزه نخبگی در ساماندهی کرسی‌های خبرگان و مجلس صورت پذیرد.

وی با تاکید براینکه تکانه سوم باید درسیاست ورزی حوزه نخبگی درسامان دهی کرسی‌های خبرگان و مجلس صورت پذیرد از آن به عنوان کامل کننده دو تکانه پیشین یاد کرده و نماد آن را ریاست آتی مجلس دانسته است.

او می‌نویسد: اگر سنتِ کهنِ چنددهه‌ای، به کناری نهاده نشود بازهم بازیگران خُرد یارای آن خواهندداشت که با تلاش‌های سنتی نظرات خویش را برریاست و کرسی‌های مجلس تحمیل نمایند. لذا تکانه سوم باید تعاملی را رقم بزند که حاصل آن "سیاست مداریِ تجمیعی" باشد.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در تشریح سیاست‌مداری تجمیعی می‌نویسد: باید تجمیعی ازویژگی‌ها و داشته‌های لاریجانی و عارف و یاران آنان برای اداره مجلس در جهت خواست ملت ایجاد شود و بدین‌سان، باید هردو کاندیدای محتمل ریاست مجلس با سیاست ورزان حوزه‌های خود تعامل کرده و براساس روشی روشن و تفاهمی، ریاست مجلس و هیئت رییسه و کمیسیون‌های آن را با رای مدبرانه اکثریت نمایندگان – ونه نقش آفرینی فردگرایان – سامان دهند.

ابوطالبی در تبیین این که چرا تکانه سوم، راه را برای "حاکمیتِ اعتدال و عقلانیت" برسرنوشت کشورومردم هموار خواهد کرد؛ می‌نویسد: چرا که در این ایام، مسئله سیاست وسیاست ورزی، دیگر افراد ویا نقش آفرینی‌های فردی آنان نیست بلکه باید به سمتی حرکت کرد که: تکانه‌های سه‌گانه سیاست‌ورزی تثبیت شده؛ عقلانیت جمعی در سیاست ایران به صحنه عمل سیاسی بازگشته؛ و اعتقاد مردم به نتایج مثبت سیاست ورزی های عاقلانه ومدبرانه عمیق شود.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور  یادداشت خود را اینگونه جمع‌بندی می‌کند: اکنون زمان گذر از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح است، یعنی "اعتدال‌گرا، اصلاح طلب، و اصولگرای معتدل". باید باورکرد که افراد می آیند و می‌روند؛ آنچه ارزشمند است و ماندگار، روش‌مند کردن و عقلانی ساختن حوزه سیاست وسیاست ورزی در ایران، در اثر"تکانه‌های سه گانه عقلانیت" است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نحوه تعیین ریاست آتی مجلس یکی از نمادهای آغاز خردورزی سیاسی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X