به رسمیت نشناختن مسلمانان دولت جدید میانمار

به گزارش «شیعه نیوز»، دولت كنونی برآمده از پیروزی سیاست ها و حزب "آنگ سان سوچی" برنده جایزه صلح نوبل در میانمار حاضر به پذیرش روهینگیایی های مسلمان به عنوان یكصد و سی و ششمین گروه قومی این كشور نشد.

بسیاری از كارشناسان امید داشتند پس از ظلم هایی كه از سوی بودائیان تندرو با حمایت دولت نیمه نظامی سابق میانمار بر مسلمانان روهینگیا روا شد، دولت برآمده از سیاست های آنگ سان سوچی، روهینگیایی های مسلمان را به عنوان شهروند و یك اقلیت قومی بپذیرد.

در حال حاضر 135 گروه قومی در درون مرزهای میانمار به رسمیت شناخته شده اند، اما دولت های این كشور در گذشته و در حال حاضر مردم روهینگیا را گروهی بنگلالی مهاجر تلقی می كنند كه هیچگونه حقی برای آنها در این كشور جنوب شرق آسیا تصور نمی شود.

استفاده اخیر سفیر آمریكا در میانمار از واژه "روهینگیا" برای این مسلمانان نیز با واكنش تند بودائیان تندرو مواجه شد و گروهی از آنها مقابل این سفارتخانه تجمع اعتراض آمیز برپا كردند.

تارنمای روزنامه "بانكوك پست" تایلند روز شنبه در گزارشی به این موضوع پرداخت و به نقل از "یو كیاو زای" یك مقام وزارت خارجه دولت "تین كیاو" رئیس جمهور میانمار، نوشت كه دولت میانمار مردم روهینگیا را با این نام نمی شناسد، زیرا آنها شهروندان رسمی میانمار نیستند.

وی گفت: ما از واژه روهینگیا استفاده نمی كنیم، چرا كه روهینگیا در میان 135 گروه های قومی رسمی شناخته نشده وجود ندارد.

این موضع دولت میانمار برای روهینگیایی ها و فعالان حقوق بشر كه امیدوار بودند با روی كار آمدن سان سوچی به عنوان برنده جایزه صلح نوبل سیاست تبعیض آمیز حذف شود، دلسرد كننده است.

مسلمانان روهینگیایی در میانمار در یك سرزمین عمدتا بودایی زندگی می كنند و از حقوق اولیه از جمله حق شهروندی، آزادی مذهب، آموزش، ازدواج و آزادی سفر برخوردار نیستند.

بیش از 100 هزار نفر از روهینگیایی ها كه سال 2012 از خانه های خود در میانمار با خشونت رانده شدند، در حال حاضر در اردوگاه های اسكان مجدد با درد و رنج زندگی می كنند. بسیاری از این مسلمانان رنج كشیده تلاش كردند در سفرهای دریایی خطرناك از این كشور فرار كنند، اما بسیاری گرفتار قاچاقچیان انسان شدند و اجساد گروهی در جنگل های منطقه و در گورهای جمعی پیدا شد.


انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «به رسمیت نشناختن مسلمانان دولت جدید میانمار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X