طیب نیا: اگر قیمت نفت كاهش نمی یافت رشد اقتصادی به پنج درصد می رسید

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، علي طيب نيا امروز يكشنبه در همايش فرآيند قانون گذاري- الزامات و راهكارها در پنل مشترك با وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس كل بانك مركزي تاكيد كرد: امروز درك مشتركي در بين مسوولان كشور براي مشكلات اقتصادي كشور ايجاد شده و اولويت اصلي مسوولان كشور حل مشكل اقتصادي است.
وي با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتي اظهار داشت: ما بايد از همه ظرفيت ها براي رشد اقتصادي كشور استفاده كنيم؛ در اين راستا دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي تلاش هاي زيادي كرده است.
وزير امور اقتصادي و دارايي تاكيد كرد: با توجه به ابلاغ سياست هاي اقتصاد مقاومتي و پيگيري هاي اين مسئله از سوي رهبر معظم انقلاب و حمايت رئيس جمهور و تبيين اين مسئله از سوي عامه اقتصاد دانان كشور، اين مسئله تنها در سايه وفاق مشترك ميان دستگاه ها محقق مي شود.
وي با تاكيد بر اين كه بايد از فضا و شرايط كنوني كشور كمال استفاده را برد واز همه ظرفيت هاي كشور براي رسيدن به يك رشد اقتصادي پايدار بهره گرفت، اظهار داشت: در اين شرايط دولت براي تحقق اقتصاد مقاومتي حدود 12 برنامه ملي را تدوين و طراحي كرده است؛ البته تحقق برنامه هاي مذكور و دستيابي به اهداف تنها با همفكري مجلس و دولت امكان پذير است.
وزير اقتصاد ي با يادآوري اين كه در سال هاي اخير كشور با دو تكانه بزرگ روبرو بوده است گفت: در اين مدت ما شاهد اعمال شديدترين تحريم ها عليه جمهوري اسلامي بوديم كه اين مسئله منجر به افزايش نرخ تورم به 45 درصد و كاهش رشد اقتصادي به منفي 8/6 درصد شد از اين رو دولت برنامه هاي بسياري را براي تنظيم و تعادل اين مسائل تدوين كرد و ما در سال 93 توانستيم با وجود تحريم ها رشد اقتصادي را به مثبت 3 درصد برسانيم.
طيب نيا،دومين معضل و تكانه كشور در چند سال اخير را مسئله كاهش شديد قيمت نفت دانست و گفت:اين مسئله با توجه به وابستگي شديد كشور به درآمدهاي نفتي باعث كندتر شدن رشد اقتصادي شد از اين رو قطعا اگر اين اتفاق رخ نمي داد نرخ رشد اقتصادي از 3 درصد درسال 94 به 5 درصد افزايش مي يافت اما به دليل كاهش قيمت نفت رشد اقتصادي به مثبت 1 درصد كاهش يافت.
وي تاكيد كرد: خوشبختانه در سال جاري برجام به نتيجه رسيد و تحريم ها رفع شد و شرايط كنوني براي استفاده از تمام ظرفيت هاي داخلي و بين المللي كشور جهت كاهش تورم و دستيابي به رشد اقتصادي 8 درصد فراهم است.
سيام**9121**9103 /1449

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طیب نیا: اگر قیمت نفت كاهش نمی یافت رشد اقتصادی به پنج درصد می رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X