عضو حقوقدان شوراي نگهبان: مجلس را بايد در رأس امور ببينيم

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، محسن اسماعيلي روز يكشنبه در همايش فرآيند قانونگذاري- الزامات و راهكارها ، خطاب به منتخبان مجلس دهم اظهار داشت: شما اجازه اظهار نظر در خصوص تمام مسائل را داريد از اين رو بايد توجه كنيد در چنبره انتظارات منطقه اي باقي نمانيد تا مجلس نفوذ و كارآمدي خود را از دست ندهد.
وي با تاكيد بر اين كه بايد اولويت ها را در كشور مشخص كنيم، يادآور شد: در اين راستا مي توان از ظرفيت مركز پژوهش هاي مجلس كه رشد خوبي داشته است، استفاده كرد كه همين مطالعات باعث كمتر شدن حركت طرح ها و لوايح بين مجلس و شوراي نگهبان مي شود.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان ادامه داد: لازم است براي حقوقدانان شوراي نگهبان جايگاه مشخصي در مجلس به صورت سازمان يافته مشخص شود تا ضمن افزايش ارتباط اين دو نهاد كار كارشناسي بيشتري در روند قانونگذاري صورت گيرد.
اسماعيلي تاكيد كرد: بايد از ارائه طرح هاي شتاب زده، خلق الساعه يا تحت فشار منطقه اي پرهيز كرد، هر چه تعداد استفساريه ها و اصلاحات قوانين كمتر باشد نشان از موفقيت كار است، همچنين بايد دقت داشت قوانين با واقعيات جامعه همخواني داشته باشد كه در اين خصوص بايد به اسناد بالا دستي توجه كرد.
وي با بيان اين كه سند چشم انداز و سياست هاي كلي نظام تشريفاتي نيستند و بايد در روند قانونگذاري جاري شوند، گفت: قانون اساسي رساله عمليه است، بايد به آن مسلط باشيد، همچنين سوگندي كه در ابتداي مجلس مي خوريد را تشريفاتي ندانيد چرا كه متن آن، يك متن شرعي و حقوقي بوده و مفاد آن مهم است كه اگر درست اجرا شود مجلس به جايگاه شايسته خود نزديك مي شود.
عضو حقوقدان شوراي نگهبان ادامه داد: بايد از ظرفيت تمام قوا و نهادهاي كشور استفاده كرد، در تمام دستگاه ها كار كارشناسي انجام مي شود كه بايد از خروجي آن استفاده شود.
به گزارش ايرنا، همايش فرآيند قانونگذاري- الزامات و راهكارها از روز گذشته با حضور منتخبان مجلس دهم در ساختمان قديم مجلس شوراي اسلامي آغاز به كار كرده است.
سيام**9121** 9103**9012 ** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عضو حقوقدان شوراي نگهبان: مجلس را بايد در رأس امور ببينيم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X