ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در همه شهرستان‌های استان سمنان تشکیل شود

اقتصاد مقاومتی مدیرکل برنامه‌وبودجه استانداری سمنان گفت: ایجاد ستادهای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان و شهرستان‌ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ستاد فرماندهی راهی به‌سوی تحقق شعار سال است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شاهرود، زهره نانگیر ظهر امروز در نخستین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شاهرود که در سالن ولایت فرمانداری ویژه‌ این شهرستان برگزار شد با اشاره به کارگروه‌های چهارگانه اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها گفت: ایجاد ستادهای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان و شهرستان‌ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ستاد فرماندهی راهی به‌سوی تحقق شعار سال است که کارگروه هماهنگی اقتصادی، کارگروه هماهنگی عمرانی و زیربنایی، کارگروه هماهنگی امور پژوهش، فناوری و تحول اداری، کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی از کارگروه‌های چهارگانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هستند.

وی تصریح کرد: دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها و درنهایت کارگروه‌های چهارگانه اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها هستند و ارکان تشکیل‌دهنده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ستاد فرماندهی استان، دبیرخانه ستاد فرماندهی متشکل از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران و دبیری افرادی که فرماندار آنها را انتخاب می‌کند؛ است.

مدیرکل برنامه‌وبودجه استانداری سمنان ابراز داشت: استان سمنان به دلیل اهمیت آب شرب و کشاورزی و با توجه به خشک‌سالی وسیع که وجود دارد کارگروه فرعی کمیته آب استان سمنان نیز در زیرمجموعه کارگروه عمرانی و زیربنایی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعریف‌شده است تا موارد مربوط به این پدیده حیاتی در این کمیته بررسی می‌شود.

نانگیر گفت: برای اینکه بتوانیم مدیریت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در هر شهرستان به بهترین نحو انجام دهیم باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون‌زا، برون‌گرا، فرصت ساز، انعطاف‌پذیر، پیشرو و جهادی است که در آن مردم نقش ویژه و اساسی دارند.

او بابیان اینکه این اقتصاد بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری اقتصادی پویا، درون‌زا و برون‌گرا است افزود: بدون مشارکت مردم و نقش‌آفرینی اقشار مختلف در همه ایران اسلامی نمی‌توان شاهد تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری بود به دلیل اینکه اقتصاد مقاومتی مردم محور و بر مبنای صرفه‌جویی، کار جهادی، تولید و صادرات است.

مدیرکل برنامه‌وبودجه استانداری سمنان خاطرنشان کرد: توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ‌سازی در اجرای اقتصاد مقاومتی و سالم‌سازی اقتصاد، توسعه ظرفیت تولید نفت، گاز و ملی کردن اقتصاد و سیاست‌های تکمیل زنجیره پائین‌دستی و توسعه بازار، هدفمندسازی یارانه‌ها، مالی و پولی از دیگر برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در کشور است.

نانگیر با تأکید بر اینکه الگوی اقتصاد بومی و علمی با تکیه‌بر داشته‌های داخلی شاخصه‌هایی دارد افزود: این شاخصه‌ها شامل ارتقاء تولید ملی، عدالت اجتماعی، برون‌گرایی، درون‌زایی، فرهنگ‌سازی و مردم محوری است که نتیجه محقق شدن آن‌ها بهبود شاخصه‌های مقاومت اقتصادی در جامعه و درنهایت به اقتصادی پویا است.

وی تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت‌های علمی استان، ایجاد یکپارچگی و وحدت نظام‌مند بین مدیران به‌وسیله فرهنگ روحیه مدیریت جهادی و دوری از بخشی نگری در کنار پذیرش مسئولیت و پاسخگویی جمعی مدیران که از رسالت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است استفاده شود چراکه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می‌تواند کانون وفاق، عزم استانی و ایجاد همگرایی، در بین مسئولان و تنظیم‌کننده ارتباطات بین قوای سه‌گانه باشد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان گفت: رئیس این ستاد در هر استان استاندار است و نماینده ولی‌فقیه در استان، نمایندگان مجلس، روسای ستاد در شهرستان‌ها که فرمانداران محسوب می‌شوند، رئیس سازمان مدیریت و برنامه استان به‌عنوان دبیر، رئیس شورای اسلامی استان، فرماندار منتخب، رئیس‌کل دادگستری، مدیرکل صداوسیما، فرماندهی سپاه استان، مدیر مسکن و شهرسازی، مدیرکل راه و ترابری، مدیرعامل شرکت گاز، مدیرکل آموزش‌وپرورش، مدیرکل شرکت برق منطقه‌ای انجمن مدیران صنعتی ازجمله اعضای این ستاد هستند.

نانگیر اظهار داشت: نحوه تعامل اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی یعنی دستگاه اجرایی درباره برنامه‌های ابلاغی با کارگروه‌های چهارگانه، ارتباط دارند و کارگروه‌ها با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان‌ها و در پایان این موارد به دبیرخانه ستاد در استان منعکس و ارجاع داده می‌شود و ستاد استان نیز پس از اعمال‌نظر، موارد را به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور ارسال می‌کند.

وی افزود: مشکلات تأمین کالاهای موردنیاز بخش تولید، وابستگی به صادرات غیرنفتی، به بخش میعانات نفتی، گازی و پتروشیمی، عدم‌حمایت مؤثر از حقوق از بین رفته مصرف‌کنندگان، ناکارآمدی نظام پولی، انجام واردات بی‌رویه، کسری بودجه مزمن و فساد اقتصادی، عدم پیشگیری در مواجهه با فساد مالی در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، عدم اعمال مالیات‌های سنگین برای فعالیت‌های غیر تولیدی، هدفمند نبودن یارانه‌ها، ازجمله موانع و چالش‌های اقتصاد مقاومتی است که می‌توان در چارچوب فعالیت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این موارد را با بررسی و برنامه‌ریزی رفع کرد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان گفت: مدیریت تخصیص منابع کمیاب در شرایط وجود مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی و مقاوم‌سازی اقتصاد ملی در مقابل ضربات بالقوه و بالفعل داخلی و خارجی و دستیابی به اهداف چشم‌انداز اقتصادی پویا، افزایش توانایی اقتصادی در کنار کاهش وابستگی و تأکید بر مزیت‌های تولید داخلی و تلاش برای خودکفایی و کوشش در مسیر دستیابی به روند رشد و پیشرفت اقتصادی، بازگشت به کارکرد عادی و درنهایت تشخیص زمینه‌های ایجاد فشار در شرایط ویژه‌ای مانند تحریم و تلاش برای بی‌اثر کردن آن‌ها و تبدیل این چالش‌ها به فرصت مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی را شکل می‌دهند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در همه شهرستان‌های استان سمنان تشکیل شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X