نوبخت خطاب به منتخبان مجلس دهم: اسلحه شما میکروفن‌های شماست/حیثیت کسی را نبرید

نوبخت خطاب به منتخبان مجلس دهم: اسلحه شما میکروفن‌های شماست/حیثیت کسی را نبرید سیاست > دولت - سخنگوی دولت از منتخبان مجلس دهم خواست در اظهارنظرها مراقب باشند که حیثیت و آبروی کسی برده نشود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با حضور در همایش فرآیند قانون‌گذاری، الزامات و راهکارها که برای آشنایی نمایندگان مجلس دهم با نحوه کار مجلس در محل مجلس قدیم برگزار شد به تشریح رویکرد دولت در دستیابی به رشد ۸ درصدی طی برنامه ششم توسعه اشاره کرد.

او گفت: دولت دو ماموریت دارد. نخست تعادل اقتصادی و دیگری رشد اقتصادی یا توسعه. برای انجام مامویت اول باید کار از تصویه چهار بازار اصلی انجام شود. از سویی دیگر برای رشد اقتصادی یا توسعه باید تجارب گذشته‌مان را کنار هم بگذاریم. از پایان جنگ جهانی در فرایند توسعه چیزی به نام رشد اقتصادی داشتیم.

اهم اظهارات سخنگوی دولت را در ادامه به نقل از خبرگزاري ها بخوانید؛

*توسعه زمانی که در صدر ماموریت‌های دولت‌ها قرار داشت، حاصل شد‌ اما معلوم نشد آن ثروتی که تولید می‌شد بین همه توزیع می‌شود به همین دلیل رشد اقتصادی همراه با عدالت مبنای توسعه قرار گرفت.

*چه توسعه انسانی یا عدالت گرا نیازمند برنامه است،  تعادل اقتصادی و تسویه بازار‌ها هم نیازمند برنامه است.

*ما پنج برنامه تا پیش از انقلاب و سه برنامه بعد از انقلاب انجام دادیم و دیدیم همسایه‌های ما با انجام این برنامه‌ها به توسعه دست یافتند اما ما نه.

* شما نمایندگان بعد از فرایندی که برای مجلس طی کردید یکی از کار‌هایتان ریل‌گذاری برنامه ششم است، برنامه پنج ساله‌ای که چهار سال آن در دوره شما اتفاق می‌افتد. این برنامه بعد از دو برنامه‌ای که در سند چشم‌انداز اجرا کردیم سومین برنامه است که ما این را به عنوان ششمین برنامه بعد پیروزی انقلاب تلقی می‌کنیم.

*این دهمین برنامه در تاریح ایران است. ما باید تجاربی از این برنامه‌ها داشته باشیم. برنامه ششم ما با استفاده از تجارب برنامه‌های گذشته این است که هر چند جامع‌نگر است اما مساله محور است. قرار است در این مدت چند مساله اصلی را در یک تم مشخص دنبال کنیم. تم ما رشد تولید مبتنی بر دانش است. این برنامه ششم با همین ساز و کار فراهم شده است.

*{در واکنش به مشکلات مطرح شده در برنامه}: ما هدف‌محور حرکت خواهیم کرد. یکی از این موضوعات خاص بحران آب و محیط زیست است. مساله دریاچه ارومیه واقعیتی است که در برنامه ششم باید به آن پرداخت. در مورد صندوق‌های بازنشستگی هم همین طور. الان قادر نیستیم به صندوق بازنشستگی لشکری پرداخت کنیم. دولت ناچار شد به صندوق کشوری برای پرداخت حقوق بازنشستگان کمک کند.

*اگر در پنچ سال آینده به موضوع بازنشستگی نپردازیم، دولت باید پرداخت کند. در حالی که خود فرد به واسطه سال‌های خدمتش این مبلغ را باید ذخیره می‌کرد.

* طی این پنج سال از چیزی حدود ۷۹ میلیون به ۸۴میلیون نفر خواهیم رسید. ما برای نگه داشتن نرخ ۵. ۲ درصد باروری یک سری تمهیداتی چیدیم که جمعیت پیر نداشته باشیم. باید شاخص کهولت و کسب و کار و اینکه نسبت‌هایی که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شده مشخص شود.

*سوالی که در حال حاضر مطرح می‌شود این است که منابع مالی رشد هشت درصدی چیست. ما عقبه کار‌شناسی داریم و یک ساختاری ترتیب دادیم و از دانشگاه‌ها برنامه را تدوین کردیم.

*سازمان مدیریت دیوار به دیوار مجلس است و هر وقت دوستان نماینده اراده کنند ما برای سایر توضیحات خدمت نمایندگان خواهیم رسید.

*در ابتدا همین امر در ذهن نمایندگان مجلس نهم بود که برنامه داده شده از سوی دولت تنها در چهار، پنج صفحه است اما زمانی که ما همه برنامه را یک جا ارائه کردیم، تصویب شود. ما کل برنامه را گذاشتیم و گفتیم اگر دوست داشتید همه این برنامه را تصویب کنید. اگر مجلس دهم بررسی را انجام دهد کار ما راحت‌تر خواهد بود.

*{در ارتباط با اینکه آیا سیاست مهار تورم باعث رکود شده است یا خیر}: سال ۹۲ تورم بالای ۴۰% و رشد اقتصادی -۶. ۸ بود.

*دوستانی که نسبت به برجام خوشبین نیستند ادعا می‌کنند ما هنوز در وضعیت مشابه قبل به سر می‌بریم. اما ما رشد را به ۱+ تبدیل کردیم و تورم را تا ۷% کاهش دادیم.

*تشکیک کردن در آمار‌های رسمی مثل این است که کسی در نتیجه آزمایش خونش خود تشکیک کند و زمانی که دکتر می‌گوید چربی خون او دچار مشکل است، بگوید من حس نمی‌کنم.فرمول انجام کار ما مشخص است. محاسبات آن فرمول‌هایی دارد.

*{خطاب به منتخبان مجلس دهم}: اسلحه شما میکروفن‌های شماست. هم زمان همه شبکه‌های خارجی صدای شما را می‌شوند. اینکه خدا تاکید کرده سخن احسنت بگوئید کلام خداست. جمع کردن برخی حرف‌ها سخت است. مراقبت داشته باشید در کلام حیثیت کسی را نبرید و از واژگان مثبت استفاده کنید.

27216

کلید واژه ها: مجلس دهم - محمدباقر نوبخت -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوبخت خطاب به منتخبان مجلس دهم: اسلحه شما میکروفن‌های شماست/حیثیت کسی را نبرید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X