ابوطالبی: زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح است/خردورزی سیاسی در انتخاب رییس مجلس

ابوطالبی: زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح است/خردورزی سیاسی در انتخاب رییس مجلس سیاست > دولت - معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، یک روز بعد از برگزاری اولین نشست مشترک دولت با منتخبین مجلس دهم از فرارسیدن زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح سخن به میان آورد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حمید ابوطالبی در یادداشتی با عنوان « تکانه های عقلانی درسیاست» با اشاره به دو انتخابات و رویداد بزرگ سیاسی در دو مقطع خرداد 92 و اسفند 94 به موضوع ریاست آتی مجلس دهم اشاره کرده و از آن به عنوان تکانه سوم نام برده است که باید در سیاست ورزی حوزه نخبگی در سامان دهی کرسی های خبرگان و مجلس صورت پذیرد.

ابوطالبی با تاکید براینکه تکانه سوم باید درسیاست ورزی حوزه نخبگی درسامان دهی کرسی های خبرگان و مجلس صورت پذیرد از آن به عنوان کامل کننده دو تکانه پیشین یاد کرده و نماد آن را ریاست آتی مجلس دانسته است.

او می نویسد: اگر سنتِ کهنِ چنددهه ای، به کناری نهاده نشود بازهم بازیگران خُرد یارای آن خواهندداشت که با تلاش های سنتی نظرات خویش را برریاست وکرسی های مجلس تحمیل نمایند. لذا تکانه سوم باید تعاملی را رقم بزند که حاصل آن "سیاست مداریِ تجمیعی" باشد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در تشریح سیاست مداری تجمیعی می نویسد: باید تجمیعی ازویژگی ها و داشته های لاریجانی و عارف و یاران آنان برای اداره مجلس درجهت خواست ملت ایجاد شود و بدین سان، باید هردو کاندیدای محتمل ریاست مجلس با سیاست ورزان حوزه های خود تعامل کرده و براساس روشی روشن وتفاهمی، ریاست مجلس و هیئت رییسه وکمیسیون های آن را با رای مدبرانه اکثریت نمایندگان - ونه نقش آفرینی فردگرایان - سامان دهند.

ابوطالبی در تبیین این که چرا تکانه سوم، راه را برای "حاکمیتِ اعتدال و عقلانیت" برسرنوشت کشورومردم هموار خواهد کرد؛ می نویسد: چرا که در این ایام، مسئله سیاست وسیاست ورزی، دیگر افراد ویا نقش آفرینی های فردی آنان نیست بلکه باید به سمتی حرکت کرد که: تکانه های سه گانه سیاست ورزی تثبیت شده؛ عقلانیت جمعی در سیاست ایران به صحنه عمل سیاسی بازگشته؛ و اعتقاد مردم به نتایج مثبت سیاست ورزی های عاقلانه ومدبرانه عمیق شود.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، یادداشت خود را اینگونه جمع بندی می کند: اکنون زمان گذر از اجماع دو جناح وتلاش برای اجماع سه جناح است، یعنی "اعتدال گرا، اصلاح طلب، و اصول گرای معتدل". باید باورکرد که افراد می آیند ومی روند؛ آنچه ارزش مند است وماندگار، روش مند کردن و عقلانی ساختن حوزه سیاست وسیاست ورزی درایران، در اثر"تکانه های سه گانه عقلانیت" است.

27216

کلید واژه ها: مجلس دهم - حمید ابوطالبی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابوطالبی: زمان گذار از اجماع دو جناح و تلاش برای اجماع سه جناح است/خردورزی سیاسی در انتخاب رییس مجلس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X