واکنش یک سینماگر به دی‌کاپریو و وضعیت محیط زیست

نشست پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم "سبز" با اعلام سفیران محیط زیستی، پاسخ دبیر جشنواره به پست اینستاگرامی دی‌کاپریو و تشریح برنامه‌های این رویداد هنری همراه شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایسنا، فرهاد توحیدی دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز که -19 اردیبهشت‌ماه- در نشست این جشنواره در موسسه فرهنگی و هنری صبا سخن می‌گفت، با اشاره به رویکرد این دوره از جشنواره گفت: در تلاشیم تا افکار عمومی را متوجه مشکلات محیط زیستی از جمله بحران آب، بود و نبود سدها، آلودگی هوا و بنزین‌های آلوده، خشک شدن دریاچه‌ها مخصوصا دریاچه ارومیه و بختگان و ... بکنیم. مشکلات محیط زیستی کشور به مرزهای غیرقابل تحمل رسیده است در حالیکه مسئولان به‌تازگی توجه‌شان را معطوف به این مشکلات کرده‌اند که تلاششان باز هم قابل تقدیر است.

او اضافه کرد: یکی از ابزارهایی که می‌تواند مردم را متوجه مشکلات محیط زیستی بکند رسانه‌ها هستند. مخصوصا رسانه‌ای مانند سینما و هنرهای تجسمی که می‌توانند به عنوان عوامل نیرومندی برای آگاهی بخشی تعداد بیشتری از مردم نقش موثر و ویژه‌ای داشته باشند. هدف جشنواره فیلم سبز نیز ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست با ابزارهای هنری است تا بتواند با دور شدن از عوام‌گرایی، ارتباط بین مردم و مسئولان را بیشتر کند.

توحیدی ادامه داد: حل مسائل زیست محیطی درک و نگاه عالمانه‌ای می‌خواهد، ما نیز در همین راستا سعی کرده‌ایم فیلم‌هایی را انتخاب کنیم که این چنین نگاه‌هایی را ترویج کنند. جشنواره بین‌المللی فیلم سبز از ابتدای شروع به کارش تا پایان مهلت دریافت آثار، 1500 فیلم از ایران و 41 کشور جهان از جمله آلمان، آمریکا، فرانسه، لهستان و ایتالیا دریافت کرده است، هیأت انتخاب نیز آثاری را انتخاب کرده‌اند که نشان دهنده‌ی علاقه سینماگران به مسائل زیست محیطی بوده است.

او در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از این فیلم‌ها اولین اکران جهانی خود را در این جشنواره خواهند داشت مانند فیلم «زمین» که پیش از این جشنواره، برای نخستین بار در کنفرانس علمی مشکلات زیست محیطی به نمایش درآمد،همچنین فیلم «قدرت تغییر» از کشور آلمان که فیلمی قابل توجه در حوزه انرژی‌های نو است.

دبیر جشنواره‌ی فیلم سبز تصریح کرد: علاوه بر فیلم‌های بلند، مستندهای بسیار درخشانی نیز به دستمان رسیده است که هر کدام می‌تواند در یک حوزه روشنگری کنند، امیدواریم تمام این فیلم های ارسالی بتوانند در کنار یکدیگر همه مسائل زیست محیطی را پوشش دهند.

فرهاد توحیدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صحبت‌های اخیر لئوناردو دی‌کاپریو در خصوص نگرانی برای دریاچه ارومیه اظهار کرد: پست اینستاگرامی دی کاپریو نشانه توجه و اهمیت این دریاچه در فضای بین‌المللی است. چرا که خشک شدن دریاچه ارومیه می‌تواند تهدید مهمی برای محیط زیست باشد و دریاچه‌ای که روزی برای بهبود شرایط زندگی مردم بود، این امکان را دارد که به تهدیدی برای مردم تبدیل شود. در تلاشیم تا اگر بتوانیم، پیام تصویری مطلوبی از این بازیگر مطرح را در جشنواره داشته باشیم ولی متأسفانه به دلیل طولانی بودن روند تهیه ویزا برای ایشان (که در کشور آمریکا هم هستند) نمی‌توانیم از او برای شرکت در این جشنواره دعوت کنیم.

دبیر جشنواره‌ی فیلم سبز در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: جشنواره بین‌المللی فیلم سبز از ابتدای کارش در نظر داشت تا به تشکل جهانی فیلم‌های سبز (GFN) بپیوندد که این اتفاق در زمستان سال گذشته به وقوع پیوست. این جشنواره، تنها فستیوال سبز در خاورمیانه است که به این تشکل جهانی راه پیدا کرده است، عضویت در این تشکل جهانی باعث می‌شود تا بتوانیم جشنواره را در سال‌های آینده آسان‌تر برگزار کنیم و فیلم‌هایمان راحت‌تر در فستیوال‌های مشابه جهانی شرکت کند.

توحیدی در ادامه به تشریح برنامه‌های جشنواره‌ی سبز از جمله بزرگداشت خسرو معصومی اشاره کرد و درباره‌ی دیگر برنامه‌های تقدیر گفت: در سازمان حفاظت از محیط زیست افرادی فعالیت می‌کنند که از مظلوم‌ترین کارمندان این سازمان هستند که بیشترین وظیفه محیط زیستی را نیز بر دوش می‌کشند، در مراسم اختتامیه از محیط بانان و همچنین فعالان محیط زیستی که در سازمان‌های مردم نهاد فعالیت می‌کنند قدردانی خواهیم کرد؛ به امید آنکه این قدردانی سبب بیشتر شدن توجه افکار عمومی نسبت به آن‌ها شود.

دبیر این جشنواره در بخش دیگری از این نشست خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم سبز را به‌ دبیرخانه‌ای دائمی تبدیل کنیم تا با آمد و رفت دولت‌های مختلف فعالیت جشنواره متوقف نشود.

او همچنین از فاطمه معتمدآریا، شبنم قلی‌خانی، رضا کیانیان و همچنین گروه موسیقی «پالت» به عنوان سفیران محیط زیستی جشنواره یاد کرد.

توحیدی در ادامه با نگاهی آماری به آثار رسیده به دبیرخانه گفت:‌ در جشنواره امسال 38 فیلم و انیمیشن بلند، 12 مستند بلند، 20 مستند کوتاه، 10 فیلم بلند داستانی و 30 فیلم کوتاه داستانی خواهیم داشت. همچنین در بخش هنرهای تجسمی از 1500 اثر دریافت شده حدود 400 اثر انتخاب شده‌اند که همزمان با شروع جشنواره از 24 اردیبهشت‌ماه در گالری‌های مجموعه فرهنگستان هنر به نمایش درمی‌آیند.

مهدی توحید‌پور دبیر اجرایی جشنواره، سخنان خود را با شروع به کار مجدد جشنواره پس از 10 سال سکوت، آغاز کرد و گفت: امسال برای اولین‌بار در دوره جدید جشنواره و پس از سکوت ده ساله‌اش است که فعالیت تشکل انجمن هنرمندان حامی محیط زیست، باعث برگزاری این جشنواره شد.

او با اشاره به مشکلات مالی و نداشتن حامی خاص جشنواره اظهار کرد: با تمام سختی‌هایی که این جشنواره در برگزاری خود داشته است از 24 اردیبهشت‌ماه همزمان با تهران در 31 مرکز استان دیگر جشنواره شروع به کار خواهد کرد. اکران فیلم‌ها از 25 اریبهشت از 9 صبح تا 11 شب در سالن‌های سینما فلسطین (کاخ اصلی جشنواره)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین فرهنگستان هنر (مجموعه صبا) آغاز خواهد شد که علاوه بر اکران فیلم، ورک‌شاپ، کارگاه و گالری‌هایی نیز برگزار خواهد شد.

مهدی توحید‌پور در بخش دیگری از سخنانش از اکران فیلم‌ها کاملا رایگان و برای تمامی گروه‌های سنی خبر داد و افزود: در طول مدت برگزاری جشنواره خیابان برادران مظفر میزبان نمایش‌های خیابانی، تئاترهای عروسکی و نمایشگاهی برای معرفی محصولات ارگانیک خواهد بود. برای اولین بار است که با همکاری سایت تیوال، ویدئونت‌هایی یک ساعته از جشنواره در سالن‌های اکران فیلم جشنواره به نمایش درمی‌آید، همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام در کارگاه‌ها و رزرو صندلی برای تماشای فیلم‌ها از سایت تیوال اقدام کنند.

در پایان این نشست از پوستر این جشنواره که توسط سارا نفر طراحی شده بود، رونمایی شد.

همچنین رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز در نشست خبری این جشنواره به علی وزینی خبرنگار و عکاس حوزه هنر که چندی پیش درگذشت، تقدیم شد.

رونمایی از پوستر پنجمین «جشنواره‌ِی بین‌المللی فیلم سبز»

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش یک سینماگر به دی‌کاپریو و وضعیت محیط زیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X