معاون دانشگاه علوم پزشكي اهواز:توجه به ماماها،مرگ هاي قابل پيشگيري مادران و نوزادان را پايان مي دهد

به گزارش ايرنا ايرج نظري يكشنبه در آئين تجليل از ماماهاي نمونه خوزستان در سرسراي شهداي اين دانشگاه اظهار كرد: سرمايه گذاري در آموزش مامايي (در اقتصاد سلامت) بهترين خريد از نظر بازگشت سرمايه است.
وي افزود: از طريق ارائه خدمات مامايي مبتني بر جامعه و اجتناب از هزينه هاي سزارين و ارائه مراقبت هاي بهداشتي اوليه به وسيله ماما مي توان بازگشت سرمايه (نجات جان ها) تا 16 برابر سرمايه گذاري اوليه را به دست آورد.
نظري با اشاره به اينكه در كشور ما تغيير در سياست هاي جمعيتي رخ داده ادامه داد: ماماها در صف نخست تغييرات جمعيتي هستند و با تلاش خود بايد جايگاه اصلي و اهميت نقش ماما را در جامعه تبيين كنند كه اين امر با هماهنگي بين بخش هاي دولتي و خصوصي در قالب يك خانواده واحد امكان پذير است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفت: هدف پنجم از اهداف هشتگانه توسعه هزاره سازمان ملل متحد، بهبود سلامت مادران است كه با كاهش مرگ و مير مادران و افزايش زايمان طبيعي توسط افراد متبحر برنامه ريزي شده است و از جمله دستورالعمل هاي طرح تحول سلامت ترويج زايمان طبيعي بود.
وي گفت: 65 درصد زايمان هاي طبيعي سال 94 توسط ماماها در كل بيمارستان هاي دولتي و خصوصي كشور انجام شده است.
وي در ادامه اظهار كرد: مجوز استخدام 78 نيروي مامايي اخذ شده كه در چند روز آينده عملياتي مي شود.
نظري همچنين اهداف برنامه ترويج زايمان طبيعي در سال 95 را تكريم مادر باردار، ارائه مراقبت هاي با كيفيت بالا و فرهنگ سازي در خصوص زايمان طبيعي عنوان كرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اظهار كرد: با توجه به اهميت عملكرد ماماها در سلامت زنان و نوزادان، شعار امسال روزجهاني ماما، زنان و نوزادان، قلب مامايي تعيين شده است.
در اين آئين جمعي از ماماهاي نمونه خوزستان تجليل شدند.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون دانشگاه علوم پزشكي اهواز:توجه به ماماها،مرگ هاي قابل پيشگيري مادران و نوزادان را پايان مي دهد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X