گزارشي از مقايسه قيمت خودروهاي سايپا در بازار ايران و بازارهاي صادراتي

به گزارش ايرنا، هرچند دو خودروساز بزرگ كشور در اين سالها برنامه هاي صادراتي خود را ادامه داده اند اما مساله مهم در اين زمينه قيمت خودروهاي صادراتي است كه در چند سال گذشته همواره مورد توجه مسئولان و افكار عمومي جامعه قرار گرفته و آنها را نسبت به فعاليت هاي شركت هاي خودروساز در اين زمينه كنجكاو كرده است.
نكته اساسي در اين ميان ضرورت تلاش خودروسازان براي افزايش توان رقابتي شان در بازارهاي صادراتي و در قالب افزايش كيفيت و كاهش قيمت محصولات است.
يكي از اركان اصلي اين موضوع بهره مندي از كمك‌هاي دولتي و ايجاد مشوق‌هاي هدفمند از سوي دولت است كه از جمله اين سياست هاي تشويقي مي توان به معافيت خودروهاي صادراتي از هزينه هاي شماره گذاري، بيمه شخص ثالث، ماليات بر ارزش افزوده و همچنين استرداد حقوق و عوارض گمركي پرداخت شده توسط خودروسازان براي واردات قطعات مورد نياز در پروسه توليد و تكميل خودروها، اشاره كرد.
ديگر عامل موثر در ارائه محصولات متناسب با نياز مشتريان، استفاده از تكنولوژي هاي جديد و همچنين انعطاف در توليد و امكان استفاده از برخي قطعات ارزانتر و نصب آپشن هاي كمتر و با حاشيه سود مناسب، توسط خودروسازان است.
در همين زمينه خودروي تيبا نيز به عنوان يك محصول ايراني، پس از كسب استانداردهاي لازم و بازاريابي فراوان، وارد بازارهاي كشورهاي خارجي شده است.
براساس اعلام سايپا، اين خودرو كه پيش از اين در بازارهاي خارجي همچون عراق، سوريه، مصر، الجزاير و عرضه شده است، شرايط استانداردي كشورهاي حوزه آسياي ميانه همچون آذربايجان، روسيه و اكراين را برآورده كرده و مجوز حضور در اين بازارها را نيز بدست آورده است.
گزارش سايپا از مقايسه قيمت فروش خودروي تيبا در بازار ايران و برخي از بازارهاي هدف صادرات نشان مي دهد كه نرخ آن در داخل كشور نسبت به هفت كشوري كه تيبا صادر مي شود، ارزانتر است.
به عنوان نمونه حذف هزينه هاي شماره گذاري، بيمه شخص ثالث، ماليات بر ارزش افزوده و همچنين استرداد حقوق و عوارض گمركي، به عنوان سياست هاي تشويقي دولت براي صادركنندگان سبب كاهش حدود 25 درصدي قيمت تيبا در بازاهاي صادراتي نسبت به بازار داخل شده است. در واقع دولت تسهيلاتي را براي خودروسازان در نظر گرفته كه شركت‌هاي خودروساز با استفاده از آنها، قيمت محصولات صادراتي خود را كاهش دهند. پرداخت اين هزينه‌ها در قيمت تمام‌ شده خودروهاي توليد داخل لحاظ شده است، حال آنكه خودروهاي صادراتي از پرداخت چنين هزينه‌هايي معاف بوده و توان رقابت را در بازارهاي خارجي بدست مي آورند.
اقتصام** 9186** 2023

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارشي از مقايسه قيمت خودروهاي سايپا در بازار ايران و بازارهاي صادراتي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X