مقام مسئول: نقشه برداري دريايي بر زميني پيشي دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، محمدسعيد سيف روز يكشنبه در بيست و سومين همايش ژئوماتيك كه در محل سازمان نقشه برداري برگزار شد، افزود: دو سوم كره زمين را درياها پوشانده اما بشر هنوز نتوانسته است به عمق متوسط درياها نيز دست يابد.
وي با اشاره به اهميت صنايع دريايي، بنادر و حمل و نقل دريايي گفت: ناوگان دريايي جمهوري اسلامي ايران رتبه بيستم را در جهان به خود تخصيص داده است.
سيف حجم تبادل كالا در جهان در سال 2013 ميلادي را از طريق درياها 10ميليارد تن ذكر كرد و گفت: اين ميزان به طور يقين در سال هاي آتي افزايش مي يابد.
دبير ستاد توسعه فناوري و صنايع دانش بنيان دريايي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با اشاره به مثلث منطقه هرمز، باب المندب و مالاكا گفت: اين منطقه موقعيت استراتژيكي براي ايران فراهم مي كند.
وي با بيان اينكه 65 درصد از ذخاير نفت و گاز جهان در منطقه خاورميانه موجود است،گفت: ايران به لحاظ ذخاير گاز در رتبه دوم و نفت رتبه چهارم جهان قرار دارد و بيشتر اين ذخاير نفت و گاز در درياي خزر ،خليج فارس و سواحل اين مناطق قرار دارد بنابراين با توجه به اين موضوع نقش درياها در اقتصاد كشور اهميت بسزايي مي يابد.
سيف ي تاكيد كرد، استخراج ذخاير ياد شده نيازمند پشتيباني جدي از صنايع دريايي است.
وي اظهار داشت: كار در دريا به مراتب دشوارتر از كار بر روي زمين است و براي كار در درياها نيازمند اشراف بر علوم دريايي هستيم.
وي گفت: به طور مثال وقتي مي خواهيم در حوزه دريا كار كنيم بايد بر سرعت صوت در آب، چگالي و دماي آب كه مي تواند بر روي اندازگيري تاثير داشته باشد اشراف داشته باشيم.
سيف تاكيد كرد:همه موارد ياد شده نشان مي دهد بحث هيدرو گرافي گسترده تر از نقشه برداري زميني است و نياز به فناوري هاي متفاوت دارد كه به طور عام جزء فناوري هاي پيشرفته (هاي تك) محسوب مي شوند.
وي اهميت كاربرد اطلاعات دريايي را براي ساخت سكوهاي نفتي، سازه هاي دريايي و همچنين ترسيم نقشه هاي حمل و نقل دريايي ذكر كرد و گفت: جاگذاري لوله هاي نفتي در بستر دريا به مطالعه دقيق بستر درياها نياز دارد.
وي رتبه ايران را در نقشه برداري دريايي در سال 2014 ميلادي يازدهم ذكر كرد و گفت: تا سال 2015 ايران مي تواند در زمره 10 كشور برتر قرار گيرد.
بيست و سومين همايش ژئوماتيك روزهاي 19 و 20 ارديبهشت ماه جاري در محل سازمان نقشه برداري برگزار مي شود.
اقتصام(3)9123 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام مسئول: نقشه برداري دريايي بر زميني پيشي دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X