پیش بینی افزایش هفت درصدی تولید گندم در مازندران

حسن عنایتی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت این میزان افزایش تولید در حالی است كه سطح زیر كشت نسبت به سال پیش افزایش نداشته است .
وی علت پیش بینی افزایش تولید را وضعیت رویشی مناسب و كمتر بودن آفت ها در مقایسه با سال پیش به خاطر شرایط مناسب آب و هوایی برشمرد .
عنایتی گفت : پیش بینی ما این است كه كشاورزان استان امسال حدود 220 هزار تن گندم برداشت كنند كه از این میزان برابر برنامه ریزی ، 180 هزار تن را شركت غله و بازرگانی خریداری می كند. پارسال حدود 210 هزار تن گندم در استان تولید و 165 هزار تن آن خریداری شده بود.
مدیر زراعت جهاد كشاورزی مازندران سطح زیر كشت گندم استان در سال زراعی جاری را 66 هزار و 500 هكتار اعلام كرد و گفت كه 38 هزار هكتار از این میزان كشت آبی و بقیه كشت دیم است.
گندم در مناطق جلگه ای مازندران به صورت آبی و در مناطق میان بند و كوهستانی به صورت دیم كشت می شود.
عنایتی گفت : در حال حاضر گندم در اراضی دشت به مرحله سفت شدن دانه رسیده است و برداشت آن هم در این مناطق از دهه اول خرداد آغاز می شود.
مدیر زراعت جهاد كشاورزی مازندران قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری را با 10 درصد افزایش نسبت به سال قبل كیلویی 12 هزار و 705 ریال اعلام كرد و اظهار داشت : شركت غله و بازرگانی استان 27 مركز را برای خرید محصول پیش بینی كرده است .
وی كیفیت گندم تولیدی مازندران را به نسبت دیگر استان ها بالاتر دانست و افزود : به همین دلیل كشاورزان بخشی از گندم تولیدی را خودشان مصرف می كنند و یك بخش را هم با قیمت بالاتر از نرخ تضمینی به كارخانه های آرد می فروشند.
عنایتی گفت كه بیشتر گندم تولیدی مازندران به خارج از استان صادر می شود.
ﮐﺸﺖ ﮔﻨﺪم در ﻣﻨﺎﻃﻖ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ ﻣﺎزﻧﺪران از ﻣﺎه ﻣﻬﺮ و در ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺟﻠﮕﻪ ای از ﻣﺎه آﺑﺎن آﻏﺎز ﻣﯽ ﺷﻮد. اﮔﺮ ﭼﻪ ﺑﺮﻧﺞ ﺑﺎ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺣﺪود ﯾﮏ ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ در ﺳﺎل ﻣﺤﺼﻮل اﺻﻠﯽ ﮐﺸﺎورزی ﻣﺎزﻧﺪران ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود، وﻟﯽ اﯾﻦ اﺳﺘﺎن در تولید ﮔﻨﺪم با كیفیت رﺗﺒﻪ ﻣﻤﺘﺎز ﮐﺸﻮر را دارد.
6990/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیش بینی افزایش هفت درصدی تولید گندم در مازندران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X