افزايش سهم واقعي مزد با كاهش قيمت تمام شده توليد در كشور محقق مي شود

سيد حسن هفده تن روز يكشنبه در حاشيه كارگاه آموزشي بهبود عملكرد تشكل هاي كارگري و كارفرمايي كشور در زنجان در جمع خبرنگاران افزود: براي واقعي شدن ميزان مزد كارگران در كشور بايد با يك پيمان دسته جمعي همت به خرج دهيم و روي چند صنعت كه مزيت اقتصادي براي كشور دارد متمركز شده و به كمك شركت هاي دانش بنيان هزينه هاي توليد در آن ها را پايين بياوريم.
وي با بيان اينكه در اثر كاهش هزينه هاي تمام شده توليد، كارفرما نيز سهم مزد را بالا مي برد، تاكيد كرد: در آن صورت افزايش دستمزد به مراتب بالاتر از افزايش حداقل دستمزد فرد خواهد شد.
هفده تن تصريح كرد: تعيين حداقل دستمزد در كشورهايي پاسخ مي دهد كه نرخ تورم آن ها كمتر از دو درصد باشد ولي در كشورهايي كه با تلاطم هاي اقتصادي و نرخ هاي تورم بالا روبرو هستند تنها با اصلاح ساختار اقتصاد است كه مزد، قدرت پس انداز پيدا مي كند.
وي ادامه داد: بر اساس تجربه هايي كه در كشور داشتيم با وجود افزايش بسيار بالاي حداقل دستمزد در چند دوره، عقب افتادگي مزد واقعي در كشور جبران نشد.
معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي از فعاليت بيش از 12 هزار تشكل كارگري و كارفرمايي در كشور خبر داد و افزود: بالغ بر دو هزار و 700 مورد از اين تشكل ها در دولت يازدهم فعاليت خود را شروع كرده اند.
هفده تن با بيان اينكه تشكل هاي كارگري و كارفرمايي نبايد جزيره اي عمل كنند، افزود: در زمان حاضر ما نيازمند طراحي تشكل هاي بزرگ با شاخص جديد هستيم تا با سهم بري از ارزش افزوده، با تعامل و مشاركت پذيري در نهادي هاي تصميم سازي و اصلاح قوانين به نفع توليد كشور، وضعيت اقتصاد كشور را ارتقا دهند.
وي با تاكيد بر اينكه دولت يازدهم به ظرفيت هاي شريك هاي اجتماعي در تحقق توسعه متوازن و پايدار باور دارد، تصريح كرد: با تحقق رشد اقتصادي شش درصدي كه زمينه آن تا اندازه اي فراهم شده است، ميانگين درآمد و سطح رفاه جامعه بالا مي رود و مزد، قدرت واقعي خريد و پس انداز را پيدا مي كند.
7312/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزايش سهم واقعي مزد با كاهش قيمت تمام شده توليد در كشور محقق مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X