موزه مناسبی برای ارائه آثار فاخر در کشور وجود ندارد

به گزارش ایرنا، فریدون الهیاری روز سه شنبه در همایش موزه های برتر استان اصفهان، افزود: امروز کشور ما با وجود همه امتیازاتی که در حوزه فرهنگی، تاریخی و تمدنی برخوردار است، اما موزه ای در سطح موزه های جهانی ندارد.
وی گفت: در استان اصفهان نیز که بعنوان مهمترین کانون میراث فرهنگی ایران و پیشانی اصلی گردشگری ایران محسوب می شود، موزه مناسب و شایسته ای وجود ندارد.
الهیاری گفت: تعداد زیادی موزه در استان اصفهان وجود دارد اما یک جایگاه مناسبی برای ارائه و عرضه آثار وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در مدیریت موزه ها نیز باید تحول بنیادین از نظر نگرشی ایجاد کنیم، اظهار کرد: موزه مکانی برای نگهداری اشیاء در مخزن و ویترین نیست.
الهیاری گفت: برنامه های فرهنگی و رویداد ها باید بطور دائم در موزه ها جریان داشته باشد و همواره طراوت و نوآوری موزه ها مخاطبان را به سمت خود جلب کند.
وی افزود: موزه باید جایگاه و بستری برای جریان فرهنگی باشد تا بتواند نقش و کارکرد فرهنگی خود را ایفا کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اهمیت توسعه نرم افزاری موزه ها گفت: موزه اصفهان باید در خور و شان این استان باشد و پویایی لازم را داشته باشد.
الهیاری با بیان اینکه زمینه شکل گیری موزه بزرگ اصفهان فراهم شده است، خاطرنشان کرد:یکی از کارهای مهمی که در دولت تدبیر و امید انجام شد و انتظار ویژه مردم اصفهان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مراحل تملک کارخانه بزرگ ریسباف با حمایت ویژه دولت و پیگیری های ویژه استاندار و همکاری اداره راه و شهرسازی اصفهان به پایان رسیده و طراحی موزه بزرگ اصفهان در حال انجام است.
وی گفت: در آینده نزدیک موزه اصفهان در زمینی به مساحت 70 هزار متر مربع هم طراز با موزه های بزرگ دنیا احداث خواهد شد.
الهیاری افزود: حدود 15 هزار شیء قابل نمایش در مخازن میراث فرهنگی استان اصفهان وجود دارد اما موزه های موجود قابلیت نمایش یک هزار شیء را دارند.
وی گفت: موزه های فعلی استان اصفهان توانایی و قابلیت نمایش یک پانزدهم آثار را دارد.
همایش موزه های برتر اصفهان با شعار موزه ها و چشم انداز فرهنگی و با همکاری انجمن موزه داران ایران، اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، همزمان با روز جهانی موزه و در هفته میراث فرهنگی و با حضور مدیران، موزه‌داران و هنرمندان برگزار شد.
همچنین نمایشگاهی از عملکرد انجمن موزه‌داران اصفهان با مشارکت میراث فرهنگی در حاشیه این همایش برگزار ‌شد.
در پایان این همایش از اعظم مظاهری، راضیه احمدزاده و سمانه آقایی بعنوان برگزیدگان مقالات برتر ارائه شده به این همایش تجلیل شد.
7150/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «موزه مناسبی برای ارائه آثار فاخر در کشور وجود ندارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X