بيماري 'تب برفكي' 333 راس دام سبك و سنگين را در زنجان تلف كرد

محمدرشيد كرمي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: بيماري ' تب برفكي' مشترك بين انسان و دام نيست و لاشه دام هاي تلف شده ناشي از اين بيماري به صورت بهداشتي به دور از منابع آبي و دسترسي ساير حيوانات دفن و با لايه اي از آهك پوشانده مي شوند تا از انتشار آن جلوگيري شود.
وي با بيان اينكه اين بيماري از اواخر دي سال گذشته وارد استان زنجان شده است، اظهاركرد: اين بيماري در اين زمان فقط در شهرستان‌هاي زنجان، خدابنده، ايجرود و ماهنشان شيوع داشت.
مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: هم اكنون اين بيماري در همه شهرستان‌هاي استان زنجان شيوع پيدا كرده و واكسيناسيون دام‌هاي سبك و سنگين نيز ادامه دارد.
كرمي تاكيد كرد: با شيوع بيماري 'تب برفكي' واكسيناسيون در 94 كانون شناسايي شده اين بيماري، تا شعاع سه كيلومتري انجام شده است.
به گفته وي، تا پايان سال 94، 128 هزارو 266 راس دام سنگين و 386 هزار و 511 راس دام سبك عليه اين بيماري واكسينه شده اند.
مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: از ابتداي امسال تا روز گذشته نيز 24 هزار و 533 راس دام سنگين و 500 هزار و 203 راس دام سبك عليه بيماري دامي ' تب برفكي' واكسينه شده است.
كرمي ادامه داد: تعداد كانون‌هاي تب برفكي در سطح استان زنجان به 94 كانون رسيده و 333 راس دام سبك و سنگين نيز تلف شده است.
وي تاكيد كرد: دام‌هاي موجود در دامداري‌ها و گاوداري‌هاي صنعتي استان زنجان تاكنون به بيماري' تب برفكي' مبتلا نشده است.
مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: در شش ماهه نخست سال گذشته استان‌هاي همجوار زنجان درگير بيماري 'تب برفكي' شده بودند كه در اين زمان موردي از اين بيماري در استان زنجان مشاهده نشده بود.
كرمي خاطرنشان كرد: هم اكنون اكيپ‌هاي بخش خصوصي و دولتي دامپزشكي در كنار واكسيناسيون دام‌ها آموزش ‌راه‌هاي پيشگيري از بيماري 'تب برفكي'، مراقبت، پايش، نمونه برداري و ضد عفوني محوطه و محل نگهداري دام‌هاي سبك و سنگين را نيز انجام مي دهند.
وي ادامه داد: ريشه كني بيماري دامي 'تب برفكي' در سطح استان زنجان نيازمند همكاري همه دامداران است چرا كه بهترين راه پيشگيري خودداري از خريد دام‌هايي است كه دامداران از واكسيناسيون دام بي اطلاع هستند.
مدير كل دامپزشكي استان زنجان، از دامداران خواست با رعايت مسائل بهداشتي به فروكش كردن اين بيماري دامي كمك كنند و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشكوك با شماره 1512 در تماس باشند و مورد را گزارش دهند.
كرمي افزود: بيماري دامي'تب برفكي' راه درماني ندارد و تنها راه در امان ماندن دام‌هاي سالم از اين بيماري رعايت موارد بهداشتي، قرنطينه و ضدعفوني كردن محوطه نگهداري دام‌هاست.
بيماري دامي 'تب برفكي' به راحتي و خيلي سريع از طريق هوا، آب، نهاده‌هاي دامي، علوفه و خوراك قابل انتشار به ساير دام‌هاست.
اين بيماري، يك بيماري بسيار عفوني و بشدت واگير دام مي باشد كه به لحاظ شدت خسارات اقتصادي يكي از موانع اصلي در تامين بهداشت و توليد دام و فرآورده هاي دامي محسوب مي شود.
تمامي دام هاي زوج سم از جمله گونه هاي نشخواركنندگان اهلي همچون گاو، گاوميش، گوسفند و بز مورد هدف ويروس عامل بيماري قرار مي گيرند و همچنين نشخوار كنندگان وحشي از جمله آهو، گوزن و گراز نيز به بيماري'تب برفكي' مبتلا مي شوند.
در كشور ما بيماري 'تب برفكي' مهمترين عامل تهديد كننده سرمايه دامي، توليدات دامي و اولين بيماري دامي در جدول مبارزه با بيماري‌هاي دام قرار دارد.
اين بيماري مي تواند با نقل و انتقال دام هاي سالم به مناطق عاري از بيماري و يا تماس بيمار با دام هاي سالم، بزاق، شير، ادرار، ترشحات و مايعات حاصل از پاره شدن تاول هاي دام مبتلا، لباس، كفش و لوازم آلوده افرادي كه به مكان هاي آلوده رفت و آمد كرده اند همچنين هوا، آب، علوفه آلوده و اسپرم آلوده منتقل شده و جمعيت دام هاي حساس را مورد تهديد قرار دهد.
بهترين راهكار مقابله با اين بيماري واكسيناسيون دام هاي حساس، جهت ايجاد پوشش ايمني، اقدامات بهداشتي و قرنطينه اي به منظور جلوگيري از ورود ويروس به دامداري هاست.
7325/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بيماري 'تب برفكي' 333 راس دام سبك و سنگين را در زنجان تلف كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X