رشته تحصیلی سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان اراک راه‌اندازی می‌شود

آقاخانی/ زیست بوم پایدار مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی گفت: به دنبال راه‌اندازی رشته تحصیلی سازمان‌های مردم‌نهاد در غالب مقطع کاردانی در دانشگاه جامع علمی-کاربردی هستیم.

سیاوش آقاخانی‌در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک با اشاره به برنامه‌های توانمند‌سازی سازمان‌های مردم‌نهاد اظهار داشت: سر فصل‌های راه‌اندازی رشته تحصیلی سازمان‌های مردم‌نهاد را داده‌ایم و با رایزنی‌هایی که با دانشگاه علمی-کاربردی داریم به دنبال تصویب آن هستیم.

وی افزود: باتوجه به بحث‌هایی که برای‌همسویی و هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد در کشور مطرح است، شاید ارتباط سازمان‌ها در حوزه‌های تخصصی خیلی قوی و سازماندهی شده نیست.

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی تصریح کرد: لذا وقتی این ارتباطات درست تعریف  نشده باشد امکان تبدیل شدن آنها به چالش‌های بین بخشی وجود دارد.

آقاخانی بیان داشت: همچنین رقابت‌های ناسالمی که بعضی مواقع می‌تواند بجای اینکه منابع یک مجموعه را درست هزینه کند به صرف هزینه‌های جانبی و افزایش آنها بپردازد.

وی عنوان کرد: به همین سبب دولت‌ها بهترین کاری را که می‌توانند در زمینه حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد انجام دهند بحثی به اسم توان‌افزایی است که با برگزاری دوره‌های آموزشی دنبال می‌شود.

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی ادامه داد: این دوره‌های آموزشی توانمند‌سازی باهدف برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه ارتباطات سازمان‌های مردم‌نهاد با یکدیگر و ایجاد شبکه تخصصی زنان وخانواده انجام می‌شوند.

آقاخانی خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم‌نهادی که در سطح کل کشور و به‌ویژه منطقه مرکزی فعالیت  دارند می‌توانند زمینه ایجاد شبکه‌ای تخصصی با بحث خانواده و زن را ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: این همایش‌ها با هدف برگزاری هفت کارگاه تخصصی با استفاده از تصویرگران بسیار خوب کشوری با ازدیاد شرکت‌کنندگان در حدود 210 نفر که 30 نفر در هر کارگاه بود به‌صورت همزمان با 5 موضوع مختلف اجرا شد.

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی عنوان کرد: این کارگاه‌های تخصصی برای توانمند‌سازی سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شوند و در واقع در بردارنده برنامه‌هایی مانندمکاتبات اداری سازمان‌های مردم نهاد هستند.

آقاخانی افزود: همچنین ظرفیت‌سازی مالی سازمان‌های مردم‌نهاد، تامین منابع انسانی سازمان‌های مردم‌نهاد که با فراخوانی از سوی خانه  سازمان‌ها انجام می‌شوند.

سازمان‌های مردم‌نهاد مخالف سرفصل سازی هستند

وی بیان داشت: دولت سر فصل‌هایی را برای آموزش‌های خود تعریف می‌کند اما ما نیازسنجی می‌کنیم تا ببینیم برای ارتباط ما با NGOها چه دوره‌هایی نیاز است.

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی با اشاره به عدم تمایل سازمان‌ها به سرفصل سازی گفت: ما خیلی موافق با تعریف سرفصل نیستیم چرا که ادعا داریم تشکل‌های  استان مرکزی یک  قدم  جلوتر از استان‌های دیگر هستند.

آقاخانی خاطرنشان کرد: همان‌طور که شاهد هستیداستان‌های دیگر به دنبال شبکه‌سازی هستند درحالی که استان مرکزی 7 شبکه در حوزه‌های مختلف دارد و تنها استان کشور است که 7 شبکه تخصصی دارد.

وی ادامه داد: خانه سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی به عنوان فعال‌ترین خانه در سطح کشور شعار«خانه شیشه‌ای و شبکه پاسخگو» را مبنای کار خود قرار داده تا بر این اساس خانه سازمان‌ها به‌شکل پیشرو عملکرد خود رانشان دهد و شبکه‌های تخصصی نیز در برابر تشکل‌های خود پاسخگو باشند.

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد با اشاره به برنامه‌های تدوین شده گفت: برنامه‌های ما در سه حوزه اصلی هست که نخستین حوزه آن توانمند‌سازی سازمان‌های مردم‌نهاد است که به صورت ویژه تعریف می‌کنیم.

آقاخانی تصریح کرد: حوزه دوم احیاء ظرفیت‌ نظارتی سازمان‌های مردم‌نهاد و همان  بحث مطالبه‌گری  سازمان‌های مردم‌نهاد است که به عنوان مجموعه‌های تخصصی می‌روند و بخش‌های دولتی را مطالبه می‌کنند و به‌دنبال جایگزینی نگاه مطالبه‌گر بجای نگاه محاکمه‌گر هستنند.

وی افزود: تفاوت ما با دیگر مجموعه‌ها در این است که آنها فقط طلب می‌کنند و برای کمک هیچ اقدامی انجام  نمی‌دهند ولی سازمان‌های مردم‌نهاد هنگامی خواسته‌ای را مطالبه می‌کنند که دولت قادر به انجام آن نیست اقدام به کمک می‌کند مانند فعالیت شبکه سلامت در بیماری‌هایی مانند سرطان و غیره.

باید از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در جایگاه درست استفاده شود

مدیرعامل خانه سازمان‌های مردم‌نهاد بیان داشت: تاکید ما بر این است که از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد به درستی استفاده شود و به‌گونه‌ای نباشد که بار کم‌کاری‌های دولت به گردن این سازمان‌ها بیفتد و دولت در انجام کاری که نیرو، کارمند و تجهیزات لازم را در اختیار دارد کوتاهی بورزد.

آقاخانی عنوان کرد: متاسفانه این اتفاق در برخی از موارد نادیده گرفتته شده است و از ظرفیت این  سازمان‌ها به درستی استفاده نشده است، و اینجا است که بحث مطالبه‌گری ما از دولت انجام می‌شود و باید تنها از این ظرفیت در اموری که دولت توان ورود ندارد استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: البته باید گفت از سوی دولت نیز ظرفیت‌سازی‌هایی انجام شده است وسازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی از ظرفیت بالایی برخوردارند که باید از این ظرفیت در جایگاه درستی استفاده  شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رشته تحصیلی سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان اراک راه‌اندازی می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X