معاون استاندار فارس: پُر کردن 18 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان نیازمند عزم جدی است

به گزارش ایرنا یدالله رحمانی، سه شنبه در آیین گشایش همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز افزود: یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از کاهش روزافزون منابع آب زیرزمینی، پُر کردن چاه های غیرمجاز است که باید به طور جدی پیگیری شود.
وی اظهار کرد: در سال های گذشته افزون بر دو هزار و 700 چاه غیرمجاز در نقاط مختلف فارس پُر شد که به صرفه جویی سالانه 185میلیون مترمکعبی در مصرف آب از منابع زیرزمینی منجر شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس با اشاره به جایگاه برتر این استان در زمینه تولید محصولات زراعی و باغی در کشور گفت: وابستگی شدید به منابع آب زیرزمینی و چاه های غیرمجاز از مهمترین چالش های فراروی بخش کشاورزی استان است.
وی ادامه داد: حدود 70 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی فارس متکی برآب های زیرزمینی است وازاین رو خشکسالی تاثیر منفی بر سطح زیرکشت و میزان تولید محصولات کشاورزی در این استان داشته است.
رحمانی گفت: از 11 میلیون هکتار زمین های قابل کشت در استان فارس، یک میلیون و 375 هزار هکتار یعنی 12.2 درصد زمین های قابل کشت در بخش کشاورزی استان استفاده می شود و با توجه به مشکلات کم آبی و خشکسالی از مابقی زمین ها استفاده نمی شود.

** کاهش میزان بیکاری استان در سه سال گذشته
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس گفت: میزان بیکاری در این استان در پایان سال 94 نسبت به سال 91 حدود 4.6 (چهار و شش دهم) درصد کاهش داشته و وضعیت نسبت به گذشته بهبود یافته است اما در این مدت، سهم بخش کشاورزی در اشتغال استان روند منفی را طی کرده است که بخش عمده آن به خاطر خشکسالی است.

** تغییر الگوی کشت باید تدریجی باشد
رحمانی، از تغییر الگوی کشت به عنوان راهکار اجتناب ناپذیر در شرایط کم آبی و خشکسالی یاد کرد و گفت: باید تغییر الگوی کشت در برنامه ای زمان بندی و به تدریج صورت گیرد و برنامه هایی برای فرهنگسازی این امر در میان کشاورزان اجرا شود و در این زمینه می توان کشاورزان را به کاشت محصولاتی با نیاز کم به آب مانند زعفران و پرورش گل محمدی تشویق کرد.
معاون استاندار فارس همچنین با بیان این که شاهد نوسانات شدید قیمت محصولات کشاورزی در ایران هستیم، گفت: به راهبرد مدونی برای جلوگیری از تاثیرهای نوسانات قیمت این محصولات در کشور دست نیافته ایم و باید برای دستیابی به این برنامه هدفمند و اجرایی کردن آن بکوشیم.
دبیر اجرایی همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی بیان داشت: این همایش بین المللی با هدف بهره گیری از تجارب پژوهشگران بین المللی و ملی برای احیا و بهره برداری بهینه از ذخایر ژنتیکی گیاهی برای رفع مشکلات فرارو برگزار می شود.
علی قرقانی افزود: بسیاری از محورهای اصلی این همایش بر مبنای مشکلات کنونی کشور و به ویژه استان فارس از جمله تغییرات اقلیمی، خشکسالی، کاهش منابع آبی، خشک شدن تالاب ها، شور شدن خاک و آب، بیابانزایی و ریزگردها تنظیم شده است.
عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز اظهار کرد: افزون بر 100 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که پس از داوری در کمیته علمی که متشکل از 30 نفر از استادان و محققان برجسته ملی و بین المللی بود، 95 مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شد.
دبیر اجرایی این همایش بین المللی ادامه داد: در مدت برگزاری این همایش، پنج مقاله به صورت سخنرانی کلیدی،33 مقاله به صورت سخنرانی و 60 مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.
وی افزود: برگزاری میزگرد تخصصی در مورد طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی گیاهی ایران و بازدید علمی از دریاچه مهارلو، باغ های پسته شهرستان سروستان، منطقه حفاظت شده میانجنگل فسا و باغ های انجیر شهرستان استهبان از برنامه های جانبی این همایش است.
به گفته قرقانی، این همایش بین المللی که تا سی ام اردیبهشت 95 ادامه دارد با همکاری دانشگاه شیراز، انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) و انجمن علوم باغبانی ایران برپا شده است.
در همایش بین المللی نقش ذخایر ژنتیکی گیاهی در احیای زمین ها و محیط زیست آسیب دیده از فعالیت های انسانی و طبیعی، استادان و محققانی از ایران و 10 کشور خارجی شرکت دارند.
پروفسوراسماعیل فلاحی ازدانشگاه آیداهوآمریکا، دکتر دامیانو آوانزاتو رئیس کمیسیون ذخایر ژنتیکی گیاهی انجمن بین المللی علوم باغبانی (ISHS) از کشور ایتالیا، پروفسور لامیس چالاک از دانشگاه لبنان و مشاور پروژه های مطالعه و حفاظت ذخایر ژنتیکی گیاهی فائو و دکتر سرجیو ماپلی از موسسه بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی شورای تحقیقات ملی ایتالیا از سخنرانان این همایش بین المللی هستند.
2027 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون استاندار فارس: پُر کردن 18 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان نیازمند عزم جدی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X