رسانه ها باید تفاوت های قومی و دینی جوامع را مدیریت کنند

به گزارش ایرنا، محمدامین قانعی راد روز سه شنبه در نشست رسانه ها و همگرایی منطقه ای که همزمان با دومین روز از نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات در دانشگاه ایلام برگزار شد، اظهار کرد: در مساله قومیت ها و مشکلات و چالش های مذبوط به آن به جای استفاده از نیروهای نظامی و گفتمان های کلان سیاسی از جوامع مدنی،نخبگان فرهنگی، دانشجویی باید استفاده شود.
وی افزود: رسانه به علت ویژگی های خود توان شکل دهی به ارتباطات میان فرهنگی را دارند و گروه های مختلف اجتماعی با زبان، قومیت، نژاد، و مذهب، فرهنگ متفاوت و غیر یکسان را به صورت مسالمت آمیز در کنار هم قرار دهند.
قانعی راد یادآور شد: رسانه ها می توانند ابزاری در دست صاحبان قدرت و گروه هایی مثل داعش باشند و از آن به نفع سیاست های غلط خود و استکبار بهره برداری کنند و یا اینکه عاملی برای نزدیکی و الفت جوامع مختلف باشند.
قانعی راد تاکید کرد: امروزه منطقه خاورمیانه با مشکلات و چالش های قومیتی متعددی دست به گریبان است و مباحث دینی و نژادی منطقه را با چالش ها و مخاطرات زیادی مواجه کرده است که این فرایند با کمک و همراهی رسانه ها باید ساماندهی شود.
وی با بیان اینکه موضوع قومیت درجوامع مختلف دارای دو کارکرد مثبت و منفی است به گونه ای که هم سرمایه ای فرهنگی ( سنن و آیین ها) و هم عاملی انفجاری و خطرناک ( حس برتری نژادی و دینی ) محسوب می شود که این تعارض برای جلوگیری از بروز مشکل و چالش در آن جامعه نیاز به مدیریت اصولی دارد.
وی یادآور شد: سیاست دین اسلام بر پایه گفت و گو است و دین مبین اسلام به جای توجه به جنگ و خونریزی به قلم و نوشتن قسم خورده است و در این راستا با توجه به شرایط منطقه خاورمیانه اهالی قلم و مطبوعات با ذهن خلاق و بیدار خود گام های موثری برای عبور از بحران های موجود بردارند.
استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست گفت: در عصر ارتباطات زندگی در جوامع بشری با چالش ها و تغییرات قومی، دینی، فرهنگی مواجه شده است و با رشد روز افزون رسانه های مجازی و موبایلی، باید بپذیریم که در دنیای متفاوتی قرار داریم.
هادی خانیکی افزود: اکنون ما شاهد وجود هویت های متکثر دینی، قومی، ملی، جنسیتی گوناگون هستیم که این هویت ها بتدریج در مقابل هویت های اصلی و مشروع جامعه متوصل به خشونت و ستیز و دفاع غیر مدنی از هویت خود می شوند.
وی یکی از راه های جلوگیری از بروز این مشکلات را تقویت هویت گفت وگویی بیان کرد و تاکید کرد: بدلایل مختلفی چون شرایط اقتصادی، سیاسی، دینی، فرهنگی و اجتماعی دنیای منطقه خاورمیانه بسته است و مهارت های گفت وگو محور در این منطقه از دست رفته است.
خانیکی تاکید کرد: رسانه ها باید این دنیاها را به هم نزدیک کنند و در این میان رسانه های خرد و محلی که از بطن این جوامع شکل گرفته اند بهتر و بیشتر از رسانه های مجازی و کلان توان نزدیک کردن و ایجاد الفت بین این جوامع را دارند.
وی یادآور شد: یکی از مهمترین مباحث و رویکرد های منطقه ما و کشورهای اسلامی و جوامع در حال توسعه این است که باید بدانیم که چگونه و بر سر چه مسایلی باید گفت و گو کنیم و کارکرد رسانه های محلی و مکتوب پیش رونده بودن و دامن زدن به موضوع گفت و گو در این کشور ها است.
وی با بیان اینکه رسانه ها باید خشونت و جنگ را از زبان و ذهن مردم خارج سازند، گفت: جنگ ابتدا در ذهن افراد شکل می گیرد و سپس به آن جامه عمل پوشانده می شود و رسانه ها در قالب مجموعه های به هم پیوسته باید خشونت زدایی را در بطن جامعه ترویج دهند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: رسانه ها باید با باز آفرینی افتخارات گذشته، تاریخ، فرهنگ و دیگر موضوعات مشترک احساس تعلق و اعتماد را بین دیگرجوامع افزایش دهند به عنوان مثال دو کشور ایران عراق موضوعات مختلف مشترکی چون مسایل زیست محیطی، سلامت و آسیب های اجتماعی را مورد بحث قرار دهند.
خانیکی در خصوص موفقیت و گسترش فزاینده و پرشتاب رسانه های مجازی افزود: این رسانه ها از ابتدای شکل گیری همواره در حال نوع آوری هستند در حالیکه رسانه های مکتوب سنتی چون کتب و نشریات دچار تحول و به روزآمدی نشده اند.
وی تاکید کرد: این تصور که رسانه های سنتی جای خود را به رسانه های مجازی داده اند اشتباه است و با توجه به کارکرد رسانه های محلی و ظرفیت بالای آنها در ایجاد تعامل و نزدیکی بین جوامع خرد، این رسانه ها باید خود را در برابر رسانه های مجازی به روز کنند.
خانیکی با اعلام اینکه همگرایی و نزدیکی بین دولت ها و جوامع تنها با ارتباطات کلان سیاسی یا نظامی و امنیتی پیش نمی رود، یادآور شد: ارتباطات و همگرایی موثر با مشارکت شهروندان و نهادهای مدنی این جوامع امکان پذیر است.
وی اضافه کرد: دولت ها و جوامع مدنی باید ارتباطات را جدی گرفته و آن را در سطح کلان سیاسی و نظامی محدود نکنند و رسانه ها نیز نقش پررنگ تری در زمینه همگرایی و مراودات مدنی ایفا کنند.
این نشست در سالن فرزانگان دانشگاه ایلام و در دومین روز از نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات و خبرگزاری های نوار مرزی ایران و عراق با استقبال خبرنگاران و مدیران مسئول رسانه های ایرانی و عراقی برگزار شد.
نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان های جدار مرزی ایران و عراق 27اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی ارتباطات در دانشگاه ایلام آغاز به کار کرد و به مدت سه روز نیز برگزاری آن ادامه دارد.
7171/9002

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه ها باید تفاوت های قومی و دینی جوامع را مدیریت کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X