محقق زبان فارسی: علامه دهخدا با ایثار و فداکاری لغت نامه دهخدا را تدوین کرد

به گزارش ایرنا قدمعلی سرامی روز سه شنبه در همایش دهخدا در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد افزود: علامه دهخدا ادیب، لغت شناس، مثل شناس، شاعری بزرگ و یک فعال سیاسی بود که نقش بسزایی در افکار عمومی زمان خود داشت.
وی اظهار کرد: سرزمین ایران به واسطه شرایط خاص منطقه ای همواره مورد تاخت و تاز دشمنان بوده و خون های پاک زیادی برای اعتلای این کشور ریخته شده است.
این محقق ادبیات فارسی افزود: ملت ایران از هزاره پیش از میلاد تاکنون همواره در جستجوی آزادی خویش بوده و هرگز تسلیم دشمنان نشده اند.
وی تلاش علامه دهخدا برای تدوین لغت نامه را ریشه در ایثار و فداکاری ملت ایران دانست و گفت: تالیفات بزرگ دهخدا مانند امثال حکم و لغت نامه یکی از ویژگی های وی یعنی تعالی بخشیدن به دیگران را به اثبات رساند.
سرامی افزود: علامه دهخدا برای اصلاح جامعه ایثار کرد و مانند مادر، زبان و ادبیات فارسی را بزرگ کرد.
وی اظهار کرد: میراثی که علامه دهخدا از خود به جا گذاشت منحصر به خودش نیست و به عنوان یک کد می تواند راهی برای تالیف هزاران کتاب دیگر باشد.
وی از فرهنگیان و ادب دوستان بروجرد خواست بنیان علامه دهخدا را در این شهرستان راه اندازی و با تحقیق و پژوهش شرایط تالیف هزاران کتاب در زمینه ادبیات فارسی را فراهم کنند.
این محقق زبان و ادبیات فارسی گفت: هدف از برگزاری همایش دهخدا باید گسترش افکار وی در جامعه ایران باشد که برای این کار باید از شیوه های تاثیرگذار هنری مانند ساخت فیلم و تئاتر استفاده کنیم.
همایش بزرگداشت علامه علی اکبر دهخدا روز سه شنبه در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد.
7190/3022/6001

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محقق زبان فارسی: علامه دهخدا با ایثار و فداکاری لغت نامه دهخدا را تدوین کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X