اردیبهشت، بهار مناسبت ها

یه گزارش ایرنا ، اول اردیبهشت: روز سعدی ، دوم اردیبهشت: همزمان با 13 رجب روز ولادت امام اول شیعیان امام علی (ع) روز پدر ، سوم اردیبهشت: مصادف با 22 آوریل روز جشن گیاه آوری و زمین پاک، روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز کارآفرینی ، روز چهارم اردیبهشت: همزمان با 15رجب روز وفات حضرت زینب (س) ، روز نهم اردیبهشت روز ملی شوراها و روز جهانی روانشناس و مشاور.
دهم اردیبهشت: روز جشن چهلم نوروز و روز ملی خلیج فارس، روز دوازدهم روز شهادت استاد مطهری و روز معلم همزمان با یکم می روز جهانی کارگر ، 14 اردیبهشت مصادف با 25 رجب روز شهادت امام موسی کاظم (ع) ، 15 اردیبهشت روز جشن میانi بهار، جشن بهاربد و روز شیراز و روز بزرگداشت شیخ صدوق ، 16 اردیبهشت مصادف با 27 رجب روز مبعث پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و همزمان با 5 می روز جهانی ماما ، روز 17 اردیبهشت روز اسنادملی و میراث مکتوب ، روز نوزدهم همزمان با هشتم می روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر.
از بیستم به بعد تمام مناسبت ها به نوعی جشن و شادی است ؛ بیست و یکم اردیبهشت همزمان با سوم شعبان سالروز ولادت سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، روز 22 اردیبهشت همزمان با چهارم شعبان روز ولادت ابوالفضل العباس علیه السلام و روز جانباز ، روز بیست و سوم همزمان با پنجم شعبان روز ولادت امام چهارم شیعیان حضرت زین العابدین علیه السلام ، بیست و پنجم اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی ، 27 اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی ، بیست و هشتم روز بزرگداشت حکیم عمر خیام ، بیست و نهم همزمان با 18 می روز جهانی موزه و میراث فرهنگی و روز بیست و نهم اردیبهشت نیز مصادف با 11 شعبان روز ولادت فرزند بزرگ سومین امام شیعیان حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان است .
این ماه با سالروز ولادت شاعر و نویسنده بزرگ قرن هفتم هجری قمری سراینده بوستان و گلستان آغاز و با ولادت یکی از جوانان برومند و شبیه ترین فرد به پیامبر اسلام (ص) به پایان می رسد.
در اردیبهشت امسال در حوزه مناسبت های شاد و ولادت : بعثت پیامبر اسلام ، ولادت 3 امام و 2 تن از فرزندان و برادران امامان و نیز ولادت و مناسبت هایی به نام شعرا و حکیمان نامدار ایرانی یعنی سعدی ، شیخ بهایی ، فردوسی و خیام داریم.
در بحث مناسبتهای مرتبط با اقشار و گروهها نیز برخی روزها به مناسبت ولادت یا نامگذاری روز به نام یک شخصیت بزرگ به نام قشری خاص نیز نامگذاری شده همچون روز ولادت امام حسین که به نام پاسدار نامگذاری شده و تعداد این روزها در اردیبهشت 6 مورد است.
مناسبت های دیگر این ماه مربوط به اقشار مختلف جامعه از اجتماعی گرفته تا اقتصادی و فرهنگی است که در ماهها دیگر سال کمتر اینگونه پشت سر هم قرار گرفته ضمن آنکه برخی از آنها به صورت هفتگی گرامی داشته می شود .
مناسبت های خاصی نیز در این ماه وجود دارد که به مسائل محیط زیست و جغرافیایی و تاریخ ایران بر می گردد همچون : روز زمین پاک ، خلیج فارس ، روز شیراز ، اسناد ملی ، موزه و میراث فرهنگی .
چند جشن ملی باستانی نیز داریم همچون : روز جشن چهلم نوروز، روز جشن میانه بهار و جشن بهاربد .
البته چند مورد وفات و شهادت بزرگان را داریم که هر کدام شخصیت بزرگی برای اسلام و ایران بوده اند همچون : حضرت زینب (س)، امام هفتم شیعیان موسی کاظم (ع) و شهادت استاد مطهری.
به هر صورت ترکیب مناسبت های سه سال شمسی ، قمری و میلادی ماهی زیبا و در واقع بهاری در دل بهار بوجود آورده که به نوعی پیوندهای ملی و مذهبی و جهانی و نیز پیوندهای اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی جامعه را بیشتر کرده است.
گزارش محمودرضا رحمانی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اردیبهشت، بهار مناسبت ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X