ترویج شادی و نشاط در جامعه، تزریق روحیه امید به زندگی

گسترش شهرها و صنعتی شدن جوامع تاثیرات فراوانی در نشاط یک جامعه بر جا گذاشته است.
مواجه شدن با تحولات ساختاری همانند مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و همچنین گذر از جامعه سنتی به جامعه مدرن و ورود به عرصه دنیای تکنولوژی، بروز پدیده های مختلفی در حوزه اجتماعی را موجب شده که این موضوع نشاط و شادی جامعه را بیشتر از گذشته تحت تاثیر قرار داده است.
افراد یک جامعه در گروه های سنی متفاوت، نیاز به شادابی دارند و برای دستیابی به این مهم باید یک دسته فاکتورهای اساسی را مد نظر قرار دهند که یکی از فاکتورها و مولفه های نشاط اجتماعی امیدبخشی و امیدآفرینی است.
بسط و گسترش روحیه نشاط، امیدواری، اعتماد اجتماعی و هنجارهای اجتماعی از اولویت هایی است که باید حائز اهمیت قرار گیرد.
استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت: وجود شادی و نشاط در جامعه آنقدر با اهمیت است که در دین اسلام هم بارها به آن اشاره شده است.
فخری رضای با تاکید بر پرداختن هر چه بیشتر برای دستیابی به راهکارهای تقویت روحیه، امید و نشاط در جامعه گفت: منظور از نشاط در جامعه آرامش فکری به دور از هرگونه دغدغه اضافه و یا افکار پریشان در بین مردم است که آسیب‌های اجتماعی و هیاهوی زندگی شهری باعث شده است این نشاط به‌ تدریج در جامعه کمتر از گذشته شود.
به گفته این جامعه شناس، تقویت نقطه ترویج مثبت اندیشی در جامعه ضروری است زیرا این مهم باعث انتقال امید به نسل فعلی و آینده کشور می شود.
رضایی ترویج مظاهر صحیح شادی، آگاه سازی مردم برای درک شادی واقعی و تمایز آن با شادی کاذب، اجرای برنامه های مناسب فرهنگی و هنری و فاخر، اجرای برنامه های ورزش عمومی، ایجاد یا بهبود زیر ساختهای لازم برای تقویت روحیه نشاط عمومی، همچنین تقویت فرهنگ بومی را از راهکارهای مناسب جهت ارتقای نشاط اجتماعی عنوان کرد.
روانشناس ارشد تربیتی نیز معتقد است: شادی به معنای سرزندگی و کامیابی و از مهمترین نیازهای روانی بشر است و بدلیل تأثیرات عمده ای که بر زندگی انسان می گذارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.
زهره کثیری افزود: شادی موهبت بزرگی است که باید آن را جستجو کرد، یافت، غنیمت شمرد و به دیگران نیز منتقل کرد.
وی همچنین شادی و نشاط را یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار در زندگی و پویایی آن دانست و گفت: شادی به معنای خوشی، خرمی، طراوت و زنده دلی است که در رشد و بالندگی افراد و همچنین در بروز استعدادها و خلاقیت آنان نقش اساسی دارد و افراد بی نشاط و اندوهگین نمی توانند از استعدادهای نهفته خویش بهره کافی ببرند.
این روانشناس افزود: وجود نشاط اجتماعی در میان جوانان، افسردگی و سرخوردگی را به همراه دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای شاد بودن باید مولفه امید به زندگی را افزایش داد، چون امید به زندگی و شاد بودن باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد ، خودکشی و... می‌شود پس برای افزایش امید به زندگی باید به دوران جوانی و نوجوانی و دغدغه‌های این نسل بها و ارزش دهیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز بر ترویج فرهنگ شادی و نشاط حلال در جامعه تاکید کرد و گفت: ترویج فرهنگ شادی و نشاط حلال در جامعه با استفاده از ابزارهای ارزشمند رایج در میان مردم از جمله موسیقی؛ سینما و تئاتر باید جزء سیاست‌های اصولی مدیران در سطوح مختلف قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی افزود: شادی و نشاط در جامعه یک اصل ثابت اسلامی است و اسلام برای شادی حدودی قرار داده است.
وی اظهار کرد: بر اساس دین مبین اسلام، هر فعل مباحی که مخالفتی با شرع نداشته باشد برای ابراز خوشحالی اشکالی ندارد مانند اینکه فرد تبسم کند، لبخند بزند، گفتگو کند، به پارک یا کوه برود و به نوعی شادی و احساسات خود را بروز دهد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان افزود: نشاط هر جامعه ای موتور محرکه آن است بطوری که توسعه ‌یافتگی هر جامعه با میزان نشاط اجتماعی اندازه گیری می شود.
وی اظهار کرد: ﻧﺸﺎﻁ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ، ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﯽ، ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ میان مردم ﻭ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺗﻌﻬﺪ ﻭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﻫﻤﻪ بیانگر میزان توسعه یافتگی یک جامعه هستند.
گ/6994/ 6022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ترویج شادی و نشاط در جامعه، تزریق روحیه امید به زندگی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X