وجود ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در قم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد کشاورزی استان قم، محمدرضا طلایی اظهار داشت: از سال ۹۳ تا کنون بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ هکتار باغات پسته جدید در قم احداث شده و همچنین طی این مدت عملیات تغذیه و اصلاح باغات موجود در سطحی بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار صورت گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه قم یکی از مراکز مهم و فرصت‌های خوب پرورش پسته در کشور می‌باشد، افزود: میزان تولید پسته در سال ۹۳ در استان قم ۲ هزار تن و در سال ۹۴ حدود ۳ هزار تن بوده است.

رئیس سازمان سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: توسعه باغات پسته در راستای تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آب و خاک و توسعه پایدار در دستور کار سازمان قرار دارد و هر ساله حدود ۱۵۰۰ هکتار باغ پسته در قالب تغییر الگوی کشت احداث می‌شود.

وی ادامه داد: تدوین دستورالعمل تقویمی باغات پسته، برگزاری کارگاه‌های آموزش در خصوص هرس و پیوند و احداث باغات پسته، برگزاری جلسات مستمر در کمیته فنی باغبانی در این خصوص، ارسال پیام‌های کوتاه ترویجی به باغداران و تدوین دستورالعمل احداث و نگهداری باغات پسته نیز از برنامه‌های افزایش تولید در این زمینه بوده است.

طلایی در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی قم خبر داد و گفت: استفاده از سامانه‌های آبیاری کم فشار و همچنین انتقال آب با لوله، تسطیح و یکپارچه سازی اراضی، احداث و بهسازی کانالهای آبیاری عمومی، احیاءو مرمت قنوات و به ویژه مدیریت در آبیاری با استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری از اقدامات فنی و زیر بنایی جهت افزایش بهره وری آب و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی می‌باشد.

افزایش راندمان آبیاری و تعدیل سطوح کشت گندم در قم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی و محدودیت این منابع تعدیل سطح زیر کشت گندم در استان قم اجتناب ناپذیر می‌باشد.

رضا وکیل اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان قم با استفاده از برنامه‌های متعدد نظیر استفاده از بذور ارقام جدید و با پتانسیل بالا، ارتقاء کیفیت بذور گواهی شده و تامین و تدارک بالای ۹۰درصدی بذور گندم جهت کشت مزارع در استان، به کارگیری دانش فنی در خصوص تغذیه گیاهی در مزارع و توسعة کشت مکانیزه و همچنین استفاده از علوم و تکنیک‌های حفظ نباتات و انتقال دانش آن به کشاورزان جهت مبارزه با آفات بیماری‌ها و علف‌های هرز و به کارگیری روش‌های نوین آبیاری جهت افزایش راندمان آبیاری مزارع به منظور افزایش کارآیی مصرف آب و همچنین ارتقاء عملکرد گندم در مزارع آبی از ۳۸۰۰ کیلوگرم در هکتار فعلی به ۵۷۰۰ کیلوگرم در سال هدف که سال ۱۴۰۰ می‌باشد، به دنبال کاهش سطح زیر کشت و حفظ میزان تولید است.

وی با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته ۳۲ هزار و ۶۵۴ تن گندم در استان قم تولید شده است، خاطر نشان کرد: همچنین عملکرد گندم دیم هم از ۹۰۰ کیلوگرم در حاضر به ۱۱۵۰ کیلوگرم در سال هدف خواهد رسید، بنابرین حتی با کاهش ۴۰ درصدی سطح زیر کشت در طول سال‌های اجرای برنامه در سال هدف در مقایسه باسال زراعی ۹۴- ۹۳ تولید گندم کاهش زیادی نخواهد داشت.

گندم تولیدی قم کیفیت خوبی دارد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم با تاکید بر اینکه گندم تولیدی استان قم از کیفیت نسبتا مناسبی برخوردار است، گفت: کلیه ارقامی که در استان جهت کشت ترویج و توزیع می‌شوند دارای خاصیت نانوایی مناسبی می‌باشند.

وکیل تصریح کرد: گندم تولیدی استان با توجه به جمعیت کلانشهر قم کمتر از ۱۵درصد نیاز گندم استان را تامین می‌کند و مابقی از سایر نقاط کشور به صورت وارداتی وارد استان می‌شود.

وی افزود: با توجه به نمونه گیری‌های انجام شده از توده گندم‌های تولیدی استان و ارسال آن به پژوهشکده غلات طی چند سال گذشته، محرز گردید که کشت گندم‌های تولیدی استان از متوسط به بالا می‌باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وجود ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در قم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X