كارشناس روس: قطع حمایت غرب از تروریست ها پیش شرط مبارزه موثر با تروریسم است

ژنرال 'ایواشف' رییس پیشین اداره امور همكاری های بین المللی وزارت دفاع روسیه و كارشناس برجسته امور ژئوپلیتیك در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسكو گفت: واشنگتن از امكانات و توانمندی های خود و كشورهای همپیمان برای بحران آفرینی در منطقه بهره می گیرد كه نمونه بارز آن ایجاد ائتلاف به اصطلاح ضدتروریستی برای عملیات در سوریه و عراق است، ولی تاكنون اقدام قابل توجهی برای سركوبی تروریست ها در این دو كشور انجام نداده است.
كارشناس امور ژئوپلیتیك روسیه گفت: اطلاعات انكارناپذیری وجود دارد كه ثابت می كند آمریكا در سوریه و عراق از گروه های تروریستی حمایت می كند و حتی با گروه تروریستی داعش ارتباط دارد.
وی افزود: این برنامه ها و اقدام های آمریكا، نقشه های شوم این قدرت را برای خاورمیانه آشكار می كند، اما سران برخی كشورها از جمله عربستان سعودی و تركیه همچنان در مسیر طرح های واشنگتن گام بر می دارند.
كارشناس روس خاطرنشان كرد: هدف آمریكا تجزیه برخی كشورهای بزرگ خاورمیانه به منظور تسهیل در كنترل تمام منطقه و استفاده از منابع و ثروت های طبیعی می باشد كه برای این منظور برنامه ریزی كرده است و حمایت از گروه های تروریستی و افراط گرا نیز در همین چارچوب صورت می گیرد كه این سیاست ضدانسانی تاكنون صدها هزار قربانی در كشورهایی همچون سوریه و یمن برجای گذاشته است.
كارشناس روس تاكید كرد: فقط اتحاد كشورهای خاورمیانه با یكدیگر و اقدام جمعی علیه گروه های تروریستی می تواند مانع گسترش تروریسم و افراط گرایی و ایجاد سد بزرگی در برابر طرح های آمریكایی شود.
وی ادامه داد: روسیه در این راستا با كشورهای منطقه خاورمیانه همكاری می كند و چنین مشاركتی بخش مهمی از روابط مسكو و تهران را تشكیل می دهد.
رئیس مركز مطالعات مسایل ژئوپلیتیك روسیه گفت: روسیه ایران را متحد مهم خود در منطقه می داند و دو كشور در سال های اخیر گام های مهمی برای توسعه پیوندها و روابط دوجانبه برداشته اند. بخش مهمی از همكاری های دو كشور برای مقابله با گروه های تروریستی و افراط گرا هدف گیری شده است كه در این چارچوب رایزنی های منظم جریان دارد و دو طرف به تبادل اطلاعات در مورد گروه های تروریستی و تهدیدهای آنها می پردازند.
وی ادامه داد: باید تمام تلاش ها برای مقابله با تهدیدهای جدید تروریست ها از جمله استفاده از مواد شیمیایی بكار گرفت. روسیه این مساله را در شورای امنیت مطرح كرده است، اما كشورهای غربی و آمریكا عامدانه این مساله را نادیده می گیرند.
كارشناس روس همچنین بر لزوم مسدود كردن منابع مالی تروریست ها تاكید كرد و دستیابی به این هدف را گام مهمی در مقابله با تهدید تروریستی در منطقه و تامین امنیت آن خواند.
وی تاكید كرد: تا زمانی كه كشورهای غربی از حمایت مالی و تسلیحاتی گروه های تروریستی منطقه صرف نظر نكنند، گام ها برای مسدود كردن و قطع منابع مالی این گروه ها غیرموثر خواهد بود.
ایواشف در پایان گفت: وضعیت خاورمیانه و خلیج فارس با توجه به مداخله خارجی حساس است و باید از تمام امكانات برای تقویت ثبات و امنیت این منطقه استفاده كرد.
اروپام*391**1516**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارشناس روس: قطع حمایت غرب از تروریست ها پیش شرط مبارزه موثر با تروریسم است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X