آغاز هفته اعتصاب سراسری در فرانسه؛ کامیون ها راه ها را بند آوردند

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، این اعتصاب دو روزه و قابل تمدید به دعوت هفت اتحادیه بزرگ کارکنان بخش حمل و نقل جاده ای و ریلی و در راستای اعتراض های دو ماهه به لایحه اصلاح قانون کار صورت می گیرد.
تارنمای روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» نیز گزارش داد: در سراسر هفته پیش رو، حمل و نقل عمومی به ویژه در بخش جاده ای و ریلی با اختلال جدی مواجه می شود.
*** حمل و نقل جاده ای
بخش حمل و نقل جاده ای از دیشب اعتصاب خود را در اعتراض به اصلاح قانون کار آغاز کرده و از نخستین ساعات بامداد امروز کامیون ها تعدادی از مسیرهای راهبردی را در شهرهایی چون «سستا» (Cestas)، «سنت اُمر» (Saint-Omer)، « کائن » (Cestas)، « لانسته » (Lanester) و «مارسی» (Marseille) بند آورده اند.
همچنین مسیرهای منتهی به بندر «اَور» (Havre) و «سن نزر» (Saint-Nazaire) نیز از ساعت 5 به وقت محلی (7 و 30 دقیقه) مسدود شده است.
این در حالیست که یکی از مسوولان اتحادیه کارگری «کنفدراسیون عمومی کار» دیروز (دوشنبه) به شبکه خبری «BFM»، گفته بود: راه ها بسته نیست و مردم می توانند در محل کار خود حاضر شوند.
*** حمل و نقل ریلی
سه اتحادیه کارکنان بخش حمل و نقل جاده ای نیز در اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار و نیز در چارچوب مذاکرات با مدیران در مورد شرایط کار دست به اعتراض و اعتصاب می زنند.
دو اتحادیه، کارکنان خود را به اعتصاب هفتگی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه فراخوانده اند و یک اتحادیه برای اعتصاب هر رزوه تا 11 ژوئیه (21 تیر) فراخوان داده است.
*** حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی نیز در فرانسه از روز پنجشنبه دچار اختلال می شود. اتحادیه ها در این بخش نیز تمامی کارکنان برج های کنترل، بخش های اداری، مهندسان و تکنیسن ها را به اعتصاب فراخوانده اند.
یک اتحادیه نیز برای اعتصاب 24 ساعته و قابل تمدید در تمامی فرودگاه های پاریس از امروز (سه شنبه) فراخوان داده است. اتحادیه دیگری نیز فراخوانی برای اعتصاب 24 ساعته دیگری از روز پنجشنبه، منتشر کرده است.
*** حمل و نقل دریایی
فدراسیون اتحادیه های صنعت دریانوردی فرانسه نیز «اقدام جدی» در مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار را خواستار شده است. در همین راستا یک اتحادیه فراخوان اعتصاب 24 ساعته برای سه شنبه و پنجشنبه را منتشر کرده است. این اقدام فعالیت در بنادر را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.
*** اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار
اعتراض های مردمی و اتحادیه ای به لایحه اصلاح قانون کار از دو ماه پیش آغاز شد و با تظاهرات گسترده 31 مارس گذشته (12 فروردین) با حضور 390 هزار معترض در سراسر فرانسه به اوج خود رسید. این تظاهرات از همان شب جنبش اعتراضی «ایستاده در شب» را شکل داد که از آن زمان تا کنون هر شب در میدان رپوبلیک پاریس و برخی از شهرهای بزرگ به فعالیت خود ادامه می دهد.
اعترض به این لایحه پس از آگاهی مردم از تلاش دولت برای استفاده از حربه ای قانونی به منظور تصویب و اجرای لایحه بدون رای گیری در مجمع ملی (مجلس)، وارد مرحله تازه ای شده است.
لایحه اصلاح قانون کار که به نام «مریم الخمری» وزیر کار فرانسه مشهور شده، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز‌تر می کند و نرخ پرداخت‌ های اضافه‌ کاری و نیز اضافه‌ کاری در شب را کاهش می ‌دهد. افزایش اختیارات شرکت‌ ها در تغییر ساعات قانونی کار در هفته نیز از جمله موارد اصلاحی قانون کار است.
الخمری که سپتامبر (شهریور) سال گذشته با وعده کاهش نرخ بیکاری جانشین «فرانسوا روبسامان» در دولت فرانسه شد، در پارلمان کشورش از طرح جنجالی اصلاح قانون کار دفاع کرده و آن را با ترغیب کارفرمایان به جذب نیروی بیشتر همسو می داند.
اروپام ** 9053**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز هفته اعتصاب سراسری در فرانسه؛ کامیون ها راه ها را بند آوردند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X