رسانه حرفه ای از بحران ها برای جلب اعتماد عمومی استفاده می کند

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر اکبر نصراللهی در سومین کنفرانس «جامع مدیریت بحران» در سخنانی با موضوع «شایعات و جایگاه رسانه در مدیریت بحران»، ادبیات پیش بینی های هواشناسی را در بحران ها حساسیت برانگیز ندانست و افزود: ادبیات و تنظیم گزارش های سازمان هواشناسی بگونه ای است که در شرایط عادی و بحرانی تفاوت چندانی ندارند، بنابراین نمی توانند حساسیت لازم را در رسانه ها ایجاد کنند.
وی، ناآشنایی کارشناسان هواشناسی با رسانه و ادبیات خبر و در مقابل اطلاعات ناکافی خبرنگاران، دبیران و سردبیران با اصلاحات تخصصی هواشناسی را از دلایل این مشکلات دانست.
نصراللهی همچنین پیشنهاد کرد برای رفع این مشکلات، کلاس ها و کارگاه های تخصصی برای تبادل تجربه و هم آموزی برگزار شود.

** نقش دوگانه رسانه ها در بحران ها
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به نقش رسانه ها در بحران های مختلف اشاره کرد و گفت: کشورها در معرض بحران های مختلف قرار دارند و هرجا بحران وجود دارد، رسانه ها نیز وجود دارند.
وی تصریح کرد: رسانه ها نقش دوگانه «شایعه زا» و «شایعه زدا» را در بحران ها ایفا می کنند و در بروز سوانح و حوادث نقش مهمی دارند.

** بین عملکرد مسئولان و گسترش بحران رابطه وجود دارد
نصراللهی ادامه داد: چسبندگی مردم در بحران ها به رسانه ها زیاد است و اگر رسانه ها وظیفه خود را درست انجام ندهند با بحران مخاطب و اعتماد مواجه می شویم، بدین ترتیب رسانه های حرفه ای از بحران ها به عنوان فرصتی برای اثرگذاری، جذب مخاطب و جلب اعتماد استفاده می کنند.
وی ادامه داد: بحران های مختلف بستر مناسبی برای شایعات هستند و بین عملکرد مسئولان و گسترش بحران رابطه نزدیک وجود دارد.

** شایعه گفتمان غیررسمی است
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال همچنین به موضوع شایعه و اخبار غیررسمی در بحران ها اشاره کرد و گفت: به اخبار غیررسمی و غیرموثق که در برخی موارد آمیخته با واقعیت است، شایعه گفته می شود.
وی افزود: شایعه همان گفتمان های غیررسمی، نامعتبر و اطلاعات وارسی نشده است که معمولا منبع آن برای مخاطبان مشخص و قابل ردیابی نبوده و اطلاعات آن معمولا صحیح نیست.
نصراللهی، شایعه اهدافی شامل «جلب توجه مردم و مسئولان به موضوع یا فرد خاص و برجسته سازی آنها»، «ارزیابی و سنجش واکنش مردم»، «ایجاد آمادگی در مردم و کاهش شوک ناشی از خبر ابتدا به شکل شایعه بعد اعلام رسمی خبر»، «حمایت یا تخریب شخصیت حقیقی یا حقوقی»، « منافع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی»، «اعتبارزدایی از خبر»، «انحراف افکار عمومی» و «کنجکاوی» را دنبال می کند.
وی افزود: همچنین نبود یا کمبود اطلاعات، نیاز مردم به اخبار و مجاری رسمی، عملکرد ضعیف و غیرحرفه ای رسانه های رسمی (تاخیر در اطلاع رسانی)، بی اعتمادی مردم به رسانه های رسمی، ناکارآمدی و پاسخگو نبودن مسئولان و باور ناکافی آنان به رسانه ها، بی اعتمادی یا اعتماد ناکافی مردم به مسئولان، فرهنگ شایعه سازی و شایعه پردازی در جامعه و وجود شکاف های سیاسی در جامعه از جمله عواملی هستند که به بروز و رواج شایعات در جامعه دامن می زند.
این استاد ارتباطات، تسهیل و تسریع دسترسی رسانه ها، توجه به نیاز مردم به اطلاعات، سرعت عمل و شروع قبل از دیگران، بمباران اطلاعات، ارتباط مستمر با رسانه ها و داشتن راهبرد فعال و رویکرد تعاملی را از جمله راهکارهای مقابله با شایعه برشمرد.
سومین کنفرانس «جامع مدیریت بحران» از روز گذشته(دوشنبه) در تالار علامه امینی دانشگاه تهران آغاز شد و امروز(سه شنبه) پایان می یابد.
دکتر زارع استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، مهندس ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو، خانم استر کوئیش لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در ایران و دکتر شاهرخ فاتح رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور از جمله سخنرانان این کنفرانس بودند.
اجتمام ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه حرفه ای از بحران ها برای جلب اعتماد عمومی استفاده می کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X