10 هزار هکتار از اراضی سیستان در سال جاری آبرسانی می‌شود

علیمراد اکبری معاون آب و خاک جهاد کشاورزی در زابل گفت: ۱۰ هزار هکتار از اراضی سیستان در سال جاری آبرسانی می‌شود.

علیمراد اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زابل در حاشیه بازدید طرح آبرسانی از اراضی کشاورزی منطقه سیستان اظهار داشت: طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان در سال 96 به اتمام می‌رسد و هم اکنون این پروژه 10 درصد رشد فیزیکی دارد.

معاون آب و خاک جهاد کشاورزی در زابل گفت:  تا پایان سال 10 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان لوله‌گذاری و آبرسانی می‌شود، افزود: در این طرح بزرگ ملی چندین پیمانکار همکاری دارند و تاکنون 18 قرارداد همکاری با فرمانداران منطقه منعقد شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون  200 کیلومتر از اراضی سیستان با اعتبار 120 میلیارد تومان لوله‌گذاری شده است، افزود: برای اجرای کامل طرح آبرسانی به اراضی کشاورزی 400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است و مشکل اعتباری نداریم.

اکبری تصریح کرد: محدودیت منابع آبی و ارزش واقعی هر واحد آب استحصالی به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک، می‌طلبد تا  افزایش راندمان آبیاری، حداقل رساندن مصرف آب، هزینه‌های جاری آبیاری و عملیات زراعی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که در مناطق دارای شرایط آب و هوایی گرم و خشک مثل سیستان مسئله بحران آب، همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است، تصریح کرد: آب به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تولید، نقش کلیدی در مجموعه عوامل محدود کننده تولید دارد.

معاون آب و خاک جهاد کشاورزی در زابل گفت: از این رو رویکرد ما آبیاری میکرو است و این پروژه در سال 96 به پایان می‌رسدو اگر شرایط منطقه اجازه دهد آبیاری قطره‌ای میکرو را در کل اراضی سیستان عملیاتی خواهیم کرد.

وی افزود: در طراحی و اجرای آبیاری میکرو علاوه بر در نظر گرفتن ملاحظات هیدرولیکی توجه دقیق به خصوصیات خاک، آب و گیاه و روابط متقابل آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «10 هزار هکتار از اراضی سیستان در سال جاری آبرسانی می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X