مدیر عامل سازمان آب فارس :جلوگیری از کشت بی رویه شلتوک ابزار قانونی می خواهد

مهندس حمید رضا دهقانی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گیر قانونی دراین موضوع باید حل شود، امید است منتخبان مردم در مجلس دهم بتوانند به دردهای عمیق جامعه ما در این بخش توجه کنند و قانونی تصویب کنند که بتوان به واسطه آن جلو قلدری ها و جوسازی ها در بخش کشاورزی را گرفت، قانونی که بتواند کاشت برخی از محصولات آب بر را ممنوع کند .
وی اضافه کرد : ضمن آنکه جلوگیری از کاشت شلتوک در مناطقی از فارس که با آب چاه برنجکاری می کنند نیاز به فرهنگ سازی دارد ، چگونه می توان رویکردی که 200 سال ادامه داشته ، یک شبه تغییر کند؟ تغییر در الگوی کشت و تغییر در رفتار کشاورزان و تغییر در تفکری که به توصیه های کارشناسی توجه کند و خشکسالی را درک کند نیاز به فرهنگ سازی دارد .
مدیر عامل سازمان آب منطقه ای فارس افزود: متاسفانه نوع کشاورزی استان فارس به گونه ای است که اغلب کشاورزان این استان اگر امسال چیزی نکارند چیزی برای مصرف و ارتزاق ندارند ، کشت گندم و برنج مثل کشت پسته و زعفران نیست که سود آور باشد ، کشاورز کرمانی اگر نتواند در رفسنجان پسته بکارد به کالیفرنیا می رود و در آنجا پسته می کارد اما کشاورز استان فارس وابسته به کشت برنج و ذرت و گندم است و معاش او از این راه است .
این مقام مسوول با بیان اینکه در سال های گذشته هر کاری برای توقف کشت شلتوک با آب چاه در بالا دست سد درود زن انجام دادیم گفت : این تلاش ها به بن بست رسیده و کشاورزان کار خود را ادامه داده اند، آمارها حکایت از آن دارد که در دوره خشکسالی فشار بر شلتوک کاری در فارس بیشتر شده است ، کسانی که دراین کار آدرس غلط به کشاورز می دهند و توپ را از زمین این مسئول به زمین آن مسئول می اندازند به مردم و به استان فارس خیانت می کنند آنها دلسوز مردم و کشاورز نیستند .
دهقانی گفت : برخی از مستنداتی که در کتابخانه ما وجود دارد نشانگر آن است که کارشناسان از دهه 40 دشت های فارس را ممنوعه اعلام کرده اند ، برداشت بی ضابطه آب از دشت های استان فارس به کلی رمق این دشت ها را کشیده است ، رایگان بودن آب کشاورزی موجب شده تا هیچ سرمایه گذاری سودمندی روی کشت های گلخانه ای انجام نشود و کشاورزان در یک ماراتن نفس گیر که هر ساله تکرار می شود با کشت بیشتر بر سفره های آب زیر زمینی فشار بیشتر وارد کرده اند .
6113 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر عامل سازمان آب فارس :جلوگیری از کشت بی رویه شلتوک ابزار قانونی می خواهد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X