نمایشگاه کتاب متفاوت ، از مکان تا امکانات رفاهی!

 محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال ۹۵ در شهر آفتاب برگزار می شود که این نمایشگاه دارای امکانات رفاهی قابل توجهی از جمله امکان اسکان، محل استراحت، 7500 پارکینگ و اینترنت خواهد بود ... فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان شهر افتاب

علی اکبر اشعری، سخنگوی شورای سیاست گذاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از قطعی شدن زمان برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت 95 خبر داد و گفت: بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت سال 1395 برگزار می شود.
 
 پروژه شهر آفتاب در سال80 با محوریت حرم حضرت امام خمینی(ره) و در جنوب استخوان بندی اصلی شهر تهران و در ضلع جنوب غربی حرم مطهر با در نظر گرفتن موقعیت این منطقه و ضرورت ایجاد توازن شهری میان شمال و جنوب شهر ، طراحی و در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد. اراضی مجموعه شهر آفتاب شامل 32 هزار هکتار است و مهمترین عناصر ارتباطی آن بزرگراه خلیج فارس و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و خط راه آهن تهران_جنوب و خط یک و سه مترو است.

از مهمترین عملکردهای پیش بینی شده در شهر آفتاب احداث مجموعه های نمایشگاهی از جمله نمایشگاه بین المللی تهران بود که به منظور ایجاد یک مرکز بین المللی امروزی و پیشرفته و کاهش مشکل ترافیک و عدم دسترسی های لازم در زمان برگزاری نمایشگاهها در دستور کار قرار گرفت.

طرح مقدماتی احداث نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در دهه 70 مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت که با مصوبه شورای شهر در سال 84 شهرداری مکلف به انجام امور مقدماتی ایجاد این نمایشگاه شد.

اقدامات اولیه در این زمینه از سال 85 آغاز و در سال 87 طرح این مجموعه که با حضور مهندسان داخلی و مشاور آلمانی( GMP)طراحی شده بود به تصویب رسید و از ابتدای سال 90 عملیات اجرایی آن زیرنظر سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی و با همکاری شرکت یادمان سازه به عنوان مجری طرح آغاز شد.

از مهمترین عملکردهای پیش بینی شده در شهر آفتاب احداث مجموعه های نمایشگاهی از جمله نمایشگاه بین المللی تهران بود که به منظور ایجاد یک مرکز بین المللی امروزی و پیشرفته و کاهش مشکل ترافیک و عدم دسترسی های لازم در زمان برگزاری نمایشگاهها در دستور کار قرار گرفت

سید عیسی احمدی، مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری تهران با بیان اینکه از امسال کلیه نمایشگاههای شهر تهران در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار خواهد شد، گفت: در راستای حل مشکلات ترافیکی که محل نمایشگاه های فعلی شهر تهران ایجاد می کرد، پروژه نمایشگاهی شهر آفتاب در جنوبی ترین نقطه تهران مکان یابی و اراضی آن از آستان حرم حضرت امام (ره) خریداری شد.

وی افزود: اراضی طرح نمایشگاه شهر آفتاب در زمینی به مساحت 158 هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسیر اتوبان تهران - قم واقع شده است که دسترسی های بزرگراه خلیج فارس و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، بزرگراه آیت الله سعیدی از ضلع غربی و دسترسی به مترو پرند و ادامه خط 3 مهم ترین عناصر ارتباطی این پروژه را فراهم می کنند.
امکان اسکان، محل استراحت، 7500 پارکینگ و اینترنت از امکانات رفاهی بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شهر آفتاب اعلام شد.
محمود صلاحی - رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران ٓ روز دوشنبه 13 اردیبهشت در نشستی درباره نمایشگاه کتاب تهران گفت: با توجه به قول سال گذشته آقای قالیباف (شهردار تهران) نمایشگاه کتاب امسال در شهرآفتاب برگزار می شود. امروز با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدباقر قالیباف شهردار تهران فاز اول نمایشگاه شهر آفتاب و بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح خواهد شد. این نمایشگاه از روز 15 اردیبهشت ماه کار خود را آغاز خواهد کرد.
رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران درباره فاز اول شهر آفتاب اظهار کرد: فاز اول شامل سه سالن با مساحت 57 هزار مترمربع می شود. برای شهر آفتاب تاکنون 7500 پارکینگ آماده سازی شده است. امیدواریم مردم تهران از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند تا کسانی که از شهرستان ها برای بازدید از نمایشگاه به تهران می آیند بتوانند از این امکان استفاده کنند. مترو شهر آفتاب هفته گذشته به بهره برداری رسیده است. همچنین اینترنت و سرویس های بهداشتی برای استفاده عموم فراهم شده است.

امکان اسکان جانبی تا حدی فراهم شده است ،اما هتل آپارتمان ها و هتل های پنج ستاره در فاز دوم به بهره برداری می رسند. فعلا با سازمان های دیگر مثل مجموعه اسکان مرقد حضرت امام (ره) رایزنی شده است تا امکان اسکان برای دانشجویان، طلاب و بازدیدکنندگان شهرستانی فراهم شود. همچنین بخش خصوصی امکان استراحت میان روزی و تغذیه را فراهم می کند

صلاحی درباره امکان اقامت برای بازدیدکنندگان در شهر آفتاب بیان کرد: امکان اسکان جانبی تا حدی فراهم شده است ،اما هتل آپارتمان ها و هتل های پنج ستاره در فاز دوم به بهره برداری می رسند. فعلا با سازمان های دیگر مثل مجموعه اسکان مرقد حضرت امام (ره) رایزنی شده است تا امکان اسکان برای دانشجویان، طلاب و بازدیدکنندگان شهرستانی فراهم شود. همچنین بخش خصوصی امکان استراحت میان روزی و تغذیه را فراهم می کند.
او در ادامه درباره فعالیت های شهرداری تهران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: 1300 مترمربع برای غرفه فرهنگسرای کتاب پیش بینی شده است که در آن خدماتی به مردم ارائه می شود. محل این غرفه در ورودی شهر آفتاب تعبیه شده است.
رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران درباره ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب گفت: در این نمایشگاه 2000 ناشر که شامل 903 ناشر عمومی، 360 ناشر دانشگاهی، 270 ناشر بین الملل و 140 ناشر آموزشی می شوند، حضور پیدا خواهند کرد.
او با اشاره به اینکه 27 کشور مهمان نمایشگاه کتاب 95 هستند، بیان کرد: ما از کشورهایی همچون ارمنستان، ایتالیا، آرژانتین، ترکیه، تونس، چین، ژاپن، فرانسه، نیجریه، هلند و... در این دوره میزبانی می کنیم. همچنین مهمان ویژه امسال کشور روسیه است که سال گذشته ایران را مهمان ویژه نمایشگاه کتاب مسکو کرده بود. یک غرفه 270 متری به روسیه اختصاص داده شده است که پنج نفر از مقامات، شش عامل اجرایی و 30 ناشر و نویسنده در آن حضور پیدا خواهند کرد.
حسن ناصری پور معاون فرهنگی-هنری شهرداری تهران نیز درباره فعالیت های شهرداری تهران در نمایشگاه کتاب اظهار کرد: فرهنگسرای کتاب برای افزایش سرانه مطالعه از هنرمندان محبوب برای شرکت در نمایشگاه کتاب دعوت کرده است. در این طرح از کسانی همچون علی نصیریان، سیما تیرانداز، فریبا متخصص، بهروز افخمی، حمیدرضا آذرنگ، نیکی کریمی، فریبا کوثری، بهاره رهنما و... دعوت شده است که کتاب های عمومی یا آثار خودشان را در غرفه بخوانند.
معاون فرهنگی-هنری شهرداری تهران همچنین اظهار کرد: هر روز در فضای غرفه 10 تئاتر که با موضوع کتاب و کتاب خوانی ارتباط دارد، اجرا می شود. در کنار این فعالیت ها برای جذابیت بیشتر از فعالیت های هنری همچون موسیقی استفاده خواهد شد.
همچنین حامد طراحی رئیس فرهنگسرای کتاب گفت: در فضای غرفه سال گذشته تنها 100 نفر برای نشست ها جا می شدند اما امسال فضا برای استفاده شرکت کنندگان به 250 نفر افزایش یافته است. همچنین تلویزیون های شهری تعبیه شده است که مردم بتوانند از بیرون فضای داخلی را ببینند. سال گذشته موسسه همشهری نشریه های مدت گذشته خود را ارائه می کرد، اما امسال هم فروش و عضویت در محل و هم فروش آنلاین در غرفه را قرار داده ایم.


منابع : باشگاه خبرنگاران / ایسنا 

 

[ منبع این خبر سایت تبیان-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایشگاه کتاب متفاوت ، از مکان تا امکانات رفاهی!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X