پارلمان یونان در محاصره معترضان

تظاهركنندگان آتنی با سر دادن شعارهایی تند علیه ادامه سیاست ریاضت اقتصادی توسط دولت چپگرای یونان و نظام سرمایه داری از دولت خواستند از اطاعت كوركورانه از وام دهندگان خارجی و نظام سرمایه داری دست بردارد و بیش از این جامعه یونان را به سوی فقر سوق ندهد.
با اینكه دولت یونان ماموران انتظامی و امنیتی بسیاری را در تمامی خیابان ها و بخصوص در اطراف پارلمان برای كنترل اوضاع به كار گرفته، تظاهركنندگان تواسنتند با شكستن سد این نیروها خود را به محوطه پارلمان برسانند، جایی كه طرح بحث برانگیز دولت درباره تغییر قانون بیمه تامین اجتماعی و وضع مالیات های جدید در آن بررسی می شود.
تظاهر كنندگان با شعارهایی تند علیه دولت چپگرای یونان از نمایندگان پارلمان این كشور می خواهند كه این طرح را تصویب نكنند، زیرا در هر صورت مخالفان اجرای این طرح، حتی پس از تصویب اجازه اجرای آن را نخواهند داد.
این بزرگترین تظاهراتی است كه بر علیه دولت چپگرای یونان به رهبری آلكسیس چیپراس نخست وزیر برگزار می شود كه با شعار مخالفت با ادامه سیاست ریاضت اقتصادی به قدرت رسید، اما اكنون خود به مجری مسوول و مجری سیاست های مورد نظر بانك جهانی، صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا در این كشور بدل شده است.
تظاهر كنندگان صبح امروز با عبور از خیابان های مركزی شهر آتن، به سوی پارلمان این كشور راهپیمایی كردند و در مقابل پارلمان این كشور با سر دادن شعارهایی چون 'اقشار كم درآمد جامعه بیش از این تحمل سنگینی بار بحران مالی را ندارند'، 'دولت دست از اطاعت كوركورانه از وام دهندگان بردارد' و 'اجازه اجرای خواسته های وام دهندگان خارجی را كه به فقر انجامیده است، نخواهیم داد'، 'دولت از ادامه سیاست های احزاب وابسته به سرمایه داری دست بردار' و 'مردم را به سوی فقر بیشتر سوق ندهید'، خواستار پس گرفتن طرح قانون اصلاحات در ساختار بیمه های تامین اجتماعی شدند.
احزاب سیاسی نیز با انتقاد شدید از عملكرد اقتصادی دولت با انتشار بیانیه های جداگانه ای اعلام كردند: به طرح ارائه شده دولت در باره اصلاحات در ساختیار بیمه های تامین اجتماعی رای منفی خواهند داد.
«دیمتریس كوچوباس» رئیس حزب چپ یونان (KKA) كه در پیشاپیش تظاهركنندگان حركت می كرد، گفت: زمان آن رسیده كه مردم بصورت گستره، فراگیر و روزانه با حضور در خیابان های سراسر كشور علیه دولت به اصطلاح چپگرای سی ریزا یعنی حزب حاكم كه به یك حزب راستگرا و همگام با نظام سرمایه داری مبدل شده است، دست به تظاهرات اعتراضی بزنند.
اعضای اتحادیه سراسری كارمندان و كاركنان ادارات دولتی یونان، اتحادیه سراسری كارگری، اتحادیه سراسری خبرنگاران و اتحادیه سراسری استادان دانشگاه و معلمان از جمله شركت كنندگان در این تظاهرات هستند، همچنین به نشانه مخالفت با تغییر ساختار بیمه های تامین اجتماعی و اعتراض به سیاست ریاضت اقتصادی دولت چپگرای یونان دست به اعتصاب زده اند.
در خلال تظاهرات امروز تا كنون درگیری های مختصری بین نیروهای امنیتی و تظاهركنندگان رخ داده است.
معترضان به سیاست اقتصادی دولت می گویند، تظاهرات گسترده و بی سابقه علیه سیاست های ریاضت اقتصادی دولت چپگرای یونان ادامه خواهند یافت و تحت هیچ شرایطی به اجرای خواسته های وام دهندگان خارجی تن نخواهند داد.
اتحادیه تاجران و صنایع كشور نیز امروز با انتشار بیانیه ای از دولت و پارلمان یونان خواستند كه طرح پیشنهادی دولت را تصویب نكنند زیرا این طرح زیر بنای اقتصادی كشور را بیش از پیش با مشكلات جدی مواجه خواهد كرد.
اتحادیه ها و سندیكاهای سراسری در خلال تظاهرات در شهر آتن با انتشار بیانیه ای اعلام كردند، تظاهرات مشابهی امروز (یكشنبه) با حضور گسترده مردم در تمام دیگر شهرهای كشور علیه سیاست ریاضت اقتصادی دولت برگزار شده است و تا شامگاه ادامه خواهد یافت.
اعتصاب در اعتراض به ادامه سیاست ریاضت اقتصادی دولت یونان، از صبح پریروز (جمعه) تا بامداد امروز یعنی به مدت 48 ساعت ادامه خواهد داشت.
دولت یونان بطور ناگهانی اعلام كرد: طرح تغییر در ساختار بیمه های تامین اجتماعی، افزایش مالیات ها و كاهش حقوق بازنشسته ها كه حقوق و مزایای ماهانه بیش از یكهزار و 300 یورو دارند، دیروز (شنبه) به پارلمان ارائه شد و قرار است امروز به تصویب نمایندگان پارلمان خواهد رسید.
اروپام**462**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پارلمان یونان در محاصره معترضان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X