وزیر بهداشت شیوع افسردگی در ایران را 12 درصد اعلام كرد

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سید حسن هاشمی روز یكشنبه در نشست بررسی آسیبهای اجتماعی كه با موضوع خودكشی در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: انگیزه من از تشكیل این نشست این است كه رسانه‌ها به مسئله سلامت روان بیشتر توجه كنند و انكار اختلالات روانی و از جمله خودكشی در جامعه هم از سوی مردم و هم مسئولان از بین برود.
وی ادامه داد: امیدوارم مسئولان كشور مسئله بیماریهای اعصاب و روان را جدی بگیرند.
هاشمی گفت: افسردگی، اضطراب، بی خوابی و انواع اختلالات روانی از جمله خودكشی مسائلی هستند كه هر جقدر درباره آنها صحبت كنیم كم است گر چه گاهی صحبت كردن از این مسائل تعبیر سیاسی می شود مانند مسئله كنسرتها كه به نفع نشاط اجتماعی است اما برخی طرفدار و برخی مخالف آن هستند.
وزیر بهداشت گفت: آمار افسردگی در كشور بالاست و بیش از 12درصد است بنابراین نیاز به درمان این پدیده داریم و راه حل آن این است كه مردم را توانمند كنیم، آموزشهای زیستن با نشاط را برای مردم داشته باشیم و درباره روشهای پیشگیری از اختلالات روانی با مردم صریح صحبت كنیم.
هاشمی افزود: مشكل كشور این است كه آن قدر سیاست زده هستیم كه از این مسائل مهم غفلت می كنیم، در مدیریت اخبار مربوط به سلامت روان و افسردگی یا خودكشی نیز تا زمانی كه اپیدمی رخ ندهد، صحبتی نمی كنیم.
وی گفت: البته خبررسانی درباره این مسائل كار سختی است از یك طرف می خواهیم امید به جامعه تزریق كنیم و از طرف دیگر می خواهیم واقعیات را كتمان نكنیم. البته اكثر رسانه ها اصول حرفه ای را رعایت می كنند.
وزیر بهداشت افزود: برخی رسانه‌ها با اهداف سیاسی تلاش می‌كنند كه مشكلات كشور را بزرگنمایی كنند. هیچ ملتی با خودش این كار را نمی‌كند. افرادی بعد از نمازجمعه راه می افتند كه چرا وام ازدواج داده نمی‌شود. این رفتارها انقلابی‌گری نیست.

**برخی با قصد قربت اما برای قدرت، خشونت را ترویج می‌كنند
وی گفت: ناامیدی سنگ بنای خیلی از مشكلات و خشونتها در جامعه است، حالا چون ما دولتی هستیم، این حرفها را به دفاع از دولت تعبیر می‌كنند اما افرادی هستند كه به قصد قربت اما برای قدرت خشونت را در جامعه ترویج می‌كنند.
هاشمی افزود: مهمترین علت خودكشی، افسردگی، مصرف مواد مخدر، خشونتهای خانگی و زمینه های اجتماعی است و نمی توان فساد اداری را عامل اصلی این مسائل دانست زیرا كشورهایی مثل ژاپن یا كشورهای اسكاندیناوی كه كمترین میزان فساد اداری را دارند آمار خودكشی بالایی دارند.
وی ادامه داد: همه این مسائل باید بررسی كارشناسی شود، دستگاههای دیگر مانند بهزیستی هم باید به كمك بیایند و وزارت بهداشت و دولت هر كمكی كه بتواند به این سازمان برای كاهش این مسائل بكند، دریغ نمی‌كند.
وزیر بهداشت گفت: اینكه سازمان بهزستی تلفن حمایت اجتماعی راه اندازی كرده اما به علت كمبود امكانات 50 درصد تلفن های آن بی پاسخ می ماند جای تاسف دارد و وزارت بهداشت آماده همكاری برای رفع این مشكل است.

*كمتر از 15 درصد مواد مخدر ورودی به كشور كشف می‌شود
وی ادامه داد: اعتیاد نیز یكی از آسیبهای اجتماعی مهم است كه برای كنترل آن بیش از دو دهه است كه ستاد مبارزه با مواد مخدر راه اندازی شده است اما آمارهای خود این ستاد نشان می دهد كه كمتر 15 درصد مواد مخدری كه در كشور وارد می شود، كشف می شود و بین 5 تا 10 درصد معتادانی كه تحت درمان قرار می گیرند، پاك می مانند در حالی كه این ستاد همواره در گزارشهای خود به تعداد شهدا و مجروحان مبارزه با مواد مخدر به عنوان عملكرد خود اشاره می‌كند.
وزیر بهداشت گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد كه گروه سنتی 15 تا 24 سال بیشترین گروهی هستند كه اقدام به خودكشی در بین آنها وجود دارد و البته 90 درصد افرادی كه دست به چنین اقدامی می زنند دچار افسردگی یا یكی از اختلالات روانی هستند.
اجتمام(3)**3063 ** 1418

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر بهداشت شیوع افسردگی در ایران را 12 درصد اعلام كرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X