جزئيات توافقات تهران - سئول؛ چشم انداز مناسبات 30 ميليارد دلاري

اين گزارش كه امروز (يكشنبه) در اين روزنامه انتشار يافته در ادامه مي افزايد: مدير امور بين‌الملل شركت گاز از توافق با شركت «كوگاز» كره جنوبي به منظور مهندسي، اجرا و بهره برداري خط لوله گاز زيردريايي انتقال گاز ايران به عمان خبر داد.عزيزالله رمضاني در تشريح جزئيات امضاي تفاهمنامه همكاري بين شركت گاز ايران و «كوگاز» كره جنوبي، گفت: به دنبال مذاكراتي كه با شركت «كوگاز» كره جنوبي در ماه‌هاي اخير داشته‌ايم، دو طرف به منظور همكاري مشترك در صنايع گاز ايران اعلام آمادگي كرده‌اند.
مدير امور بين‌الملل شركت ملي گاز با بيان اينكه مفاد تفاهمنامه امضا شده بين دو طرف بر اساس مذاكرات قبلي بوده است، تصريح كرد: براساس اين تفاهمنامه، مقرر شده كارگروه‌هاي مشتركي تشكيل و زمينه‌هاي همكاري در زمينه مهندسي، اجرا و بهره‌برداري از خطوط 9 و 11 سراسري، اجراي خط لوله زيردريايي انتقال گاز به عمان و انجام مطالعات در زمينه اجراي پروژه‌هاي ميني ال.‌ان.‌جي در اين كارگروه‌ها تشريح شود.
اين مقام مسئول با تأكيد بر اينكه ارتقاي سطح بهره‌وري دستگاه‌هاي نصب شده در تجهيزات صنعت گاز از ديگر محورهاي مورد مذاكره در اين تفاهمنامه است، اظهار داشت: اين تفاهمنامه، چارچوب كلي همكاري دو طرف را مشخص و زمينه‌سازي براي همكاري‌هاي بعدي است. مدت زمان اين تفاهمنامه دو سال بوده كه با توافق طرفين اين مدت قابل تمديد خواهد بود.
مدير امور بين‌الملل شركت ملي گاز همچنين از ارائه پيشنهاد براي صادرات گاز به كره جنوبي از طريق مرز دريايي خبر داد و يادآور شد: با توجه به اينكه كره جنوبي بزرگترين واردكننده LNG در جهان است و بيش از 30 سال سابقه فعاليت در اين زمينه را دارد، مي‌توان از پتانسيل‌هاي اين كشور براي پيشبرد اهداف صنعت گاز استفاده كنيم.
رشد جهشي امضاي تفاهمنامه ها و قراردادهاي هيأت‌هاي خارجي كه به ايران سفر مي‌كنند يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي برجام و لغو تحريم هاست كه از اواخر دي ماه سال گذشته زمينه حضور قوي تر ايران را دراقتصاد جهاني فراهم كرده است.
براين اساس دربيش از سه ماهي كه از اجرايي شدن برجام مي‌گذرد، ده‌ها هيأت تجاري و اقتصادي از كشورهاي مختلف بخصوص اروپايي وارد تهران شده‌اند و پس از گفت‌و‌گو با مقام‌هاي دولتي و خصوصي ايران درخصوص همكاري‌هاي مشترك به توافق رسيده‌اند. اما اروپايي‌ها تنها هيأت هايي نبودند كه از ايران بدون تحريم استقبال كردند، چراكه تمام شركاي قديمي و سنتي ايران درآسيا نيز از اين موقعيت ويژه بهره برده‌اند. يكي از هيأت هايي كه طي روزهاي اخير وارد تهران شد، هيأتي بود كه به همراه رئيس جمهوري كره جنوبي و صاحبان صنعت و تكنولوژي اين كشور به تهران آمد و قراردادهايي به ارزش ده‌ها ميليارد دلار به امضا رساند.
پارك گئون هي رئيس جمهوري كره جنوبي براي انجام سفر مهم و تاريخي خود به ايران عصر 12 ارديبهشت ماه جاري وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.
هيأتي متشكل از 236 نفر از مسئولان و رئيسان بزرگترين شركت‌هاي كره‌اي و صاحبان صنايع بزرگ اين كشور «پارك» را در سفر3 روزه به ايران همراهي كردند. مقام‌هاي ارشد كره نيز از اين سفر به عنوان يك ديدار تاريخي ياد كرده و افزوده‌اند كه «پارك» با دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران مهم‌ترين ديدار خود را از زمان برقراري روابط رسمي دو كشور از سال 1962 ميلادي انجام داد.
كره جنوبي پنجمين واردكننده بزرگ نفت جهان است و ايران نيز چهارمين ذخاير بزرگ نفتي جهان را در اختيار دارد.
آن چونگ بوم، وزير اقتصاد كره گفت: «ما انتظار بالايي از مشاركت شركت‌هاي كره‌اي در پروژه‌هاي مهم زيرساختي براي بازسازي اقتصاد ايران داريم. بدين منظور، ما تلاش خواهيم كرد تا اقدامات سازنده‌اي نظير حمايت مالي را انجام دهيم.»
بر پايه آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران، در سال 2015 حجم كل مبادلات تجاري دو كشور پس از كاهش به سبب تحريم ها، به چهار ميليارد و 285 ميليون دلار رسيد كه حجم واردات ايران از كره جنوبي چهار ميليارد و 35 ميليون دلار و صادرات به آن كشور 250 ميليون دلار بود.

* هدف گذاري 30 ميليارد دلاري ايران و كره جنوبي
رئيس جمهوري اسلامي ايران با تأكيد بر اينكه بايد رقم مبادلات اقتصادي دو كشور را كه طي سال‌هاي اخير كاهش يافته، در نخستين مرحله به 18 ميليارد دلار و در برنامه ريزي ميان مدت به 30 ميليارد دلار برسانيم، گفت: بايد براي رسيدن به روابطي توسعه يافته و گسترش همكاري‌ها تلاش كنيم و با ايجاد تسهيلات، موانع و مشكلات را در اين مسير برطرف نماييم.
حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در نشست هيأت‌هاي عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران و كره جنوبي؛ سفر «پارك گئون هي» به عنوان نخستين رئيس جمهور كره جنوبي به ايران را آغاز تحركي جديد در روابط دو كشور برشمرد و گفت: روابط طولاني، تاريخي و دوستانه دو ملت يكي از پايه‌هاي مهم براي توسعه مناسبات است. رئيس جمهوري با اشاره به اينكه ايران و كره جنوبي در روابط 54 ساله خود، هيچ گاه مشكلي با هم نداشته‌اند، گفت: اين سفر نيز موجب گسترش هر چه بيشتر مناسبات همه جانبه تهران – سئول خواهد شد.

* تهران و سئول 19 سند همكاري امضا كردند
اسناد و يادداشت تفاهم‌هاي همكاري بين تهران و سئول روز دوشنبه در حضور حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني و خانم پارك گئون هي رؤساي جمهور ايران و كره جنوبي، توسط مسئولان و مقام‌هاي عالي‌رتبه دو كشور به امضا رسيد.جمهوري اسلامي ايران و جمهوري كره جنوبي در جريان سفر «پارك گئون هي» رئيس جمهوري كره جنوبي به تهران، نوزده سند همكاري براي توسعه هر چه بيشتر روابط و مناسبات دو كشور امضا كردند.
«موافقتنامه حمل و نقل دريايي يادداشت تفاهم چارچوب همكاري در زمينه حمل و نقل و امور زيربنايي»، «يادداشت تفاهم همكاري‌هاي نفت، گاز طبيعي، پالايشگاه و پتروشيمي»، «يادداشت تفاهم در خصوص همكاري در زمينه منابع آب»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه توسعه انرژي الكتريكي و صنايع جديد انرژي»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه ماهيگيري و آبزيان»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه علوم و تكنولوژي»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه آموزش عالي»، «يادداشت تفاهم همكاري اعلام سال 2017 به عنوان سال فرهنگي و تأسيس مركز فرهنگي كره در تهران و مركز فرهنگي ايران در سئول»، «سند برنامه مبادلات فرهنگي، علمي و آموزشي دولت جمهوري اسلامي ايران و كره جنوبي»، «يادداشت تفاهم همكاري توسعه بنادر»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه مراقبت‌هاي بهداشتي و علوم پزشكي»، «يادداشت تفاهم همكاري وزارت بهداشت و آموزش پزشكي و وزارت بهداشت و رفاه كره جنوبي و بانك صادرات و واردات كره جنوبي»، «معاهده معاضدت حقوقي دوجانبه در امور كيفري»، «معاهده استرداد مجرمين»، «يادداشت تفاهم همكاري ميان وزارت امور اقتصاد و دارايي و شركت بيمه تجاري كره جنوبي»، «يادداشت تفاهم همكاري در زمينه تكنولوژي‌هاي فرهنگي و صنايع خلاق»، «چارچوب توافق همكاري»، «توافقنامه همكاري و كمك‌هاي اداري دوجانبه در امور گمركي ميان دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري كره»، اسنادي بود كه به منظور ايجاد تحرك جديد در روابط دو كشور به امضا رسيد.

* همكاري بانكي ايران و كره جنوبي آغاز شد
تفاهمنامه همكاري بين بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و بانك
كي.دي .بي(KDB) كره جنوبي به امضاي غلامرضا كامياب معاون ارزي بانك مركزي و «لي دانگ ژئول» مديرعامل اين بانك كره‌اي رسيد.غلامعلي كامياب، امضاي اين تفاهمنامه را زمينه‌اي براي گسترش همكاري‌هاي بانكي دو كشور دانست و گفت: مقام‌هاي ايران و كره جنوبي در تلاشند تجارت بين دو كشور را توسعه دهند.وي افزود: يكي از ضروريات توسعه تجارت و سرمايه‌گذاري، ايجاد و افزايش روابط كارگزاري بين بانك‌هاي ايراني و كره‌اي است.معاون ارزي بانك مركزي، با اشاره به گسترش روابط ايران با كشورهاي شرقي، گفت: در زمان تحريم، روابط تجاري ما با كشورهاي شرقي توسعه يافت و اين سياست را بخصوص با كشورهايي كه در زمان تحريم همكاري خوبي با كشورمان داشتند، ادامه خواهيم داد.
«لي دانگ ژئول» نيز در اين ديدار، امضاي تفاهمنامه را قدمي مثبت براي توسعه همكاري‌ها بين بانك مركزي ايران و بانك كي.دي.بي/KDB كره‌جنوبي دانست و گفت: بانك ما براي سرمايه گذاري و كمك به توسعه صنعتي در ايران اعلام آمادگي مي‌كند. در حال حاضر با چهار بانك ايراني ارتباطاتي داريم و اميدواريم براي رسيدن ايران به رشد و توسعه اقتصادي و صنعتي ياري رسان باشيم.
مديرعامل بانك KDB افزود: اين بانك همه تلاش خود را براي برقراري روابط سازنده و استوار با بانك مركزي ايران به كار مي‌گيرد و امضاي اين تفاهمنامه، آغاز راه است.
بانك توسعه كره جنوبي (KDB) در سال 1954 با هدف عرضه و مديريت سرمايه صنعتي تأسيس شده تا به توسعه صنايع كره و اقتصاد ملي كمك كند. اين بانك 100 درصد دولتي بوده و مديرعامل آن توسط رئيس جمهوري كره تعيين مي‌شود. KDB نقش مهمي در تأمين مالي طرح‌ها در خارج از كشور و عرضه سرمايه صنعتي براي بانك‌ها و شركت‌هاي داخلي كره دارد.

* خط اعتباري 5 ميليارد دلاري كره جنوبي براي ايران
مديرعامل صندوق ضمانت صادرات كره جنوبي از اختصاص خط اعتباري پنج ميليارد دلاري دولت اين كشور براي اجراي طرح‌هاي خاص در ايران خبر داد. «كيم يونگ هاك» در مراسم انعقاد تفاهمنامه صندوق ضمانت صادرات ايران و كره جنوبي گفت: صندوق ضمانت صادرات كره 6/1 ميليارد دلار ريسك صادرات به ايران را تحت پوشش قرار داده كه اين رقم در سال 2014 به 800 ميليون دلار تقليل يافته است و اكنون انتظار مي‌رود با توجه به تمايل شركت‌هاي كره‌اي به حضور مجدد در بازار ايران، اين رقم به بيش از دو ميليارد دلار برسد.
وي با بيان اينكه دولت كره جنوبي در نظر دارد خط اعتباري پنج ميليارد دلاري با كوشش صندوق ضمانت صادرات كره جنوبي را در اختيار ايران قرار دهد، تصريح كرد: اين خط اعتباري به منظور اجراي طرح‌هاي خاصي كه دولت كره دنبال مي‌كند، اختصاص خواهد يافت.سيد كمال سيدعلي نيز در اين مراسم گفت: تعهدات مؤسسه‌هاي اعتبار صادراتي در قبال ايران پيش از تحريم‌ها حدود 30 ميليارد دلار بوده كه اين بدهي در حال حاضر به 4 ميليارد دلار كاهش يافته و بر اين اساس ايران بخش عمده‌اي از اين بدهي را بازپرداخت كرده، ضمن اينكه مبالغ اندك معوق شده نيز به دليل مسدود بودن كانال‌هاي بانكي از طرف كشورهاي اعتباردهنده بوده است.

* فروش نفت ايران به كره جنوبي 4 برابر شد
همزمان با افزايش 4 برابري فروش نفت ايران به كره جنوبي، وزيران نفت و انرژي دو كشور تفاهمنامه راهبرد بلندمدت همكاري در زمينه نفت و گاز را امضا كردند.وزير نفت ايران و «جوهيونگ هوان» وزير بازرگاني، صنعت و انرژي كره جنوبي سومين يادداشت تفاهم همكاري ميان دو كشور را در حضور رؤساي جمهور دو كشور درباره راهبرد بلندمدت همكاري دو طرف امضا كردند.
بيژن زنگنه پس از ديدار با «كانگ هو اين» وزير امور زمين، زيربنايي و حمل و نقل كره جنوبي در جمع خبرنگاران درباره حجم فروش نفت و ميعانات گازي ايران به كره جنوبي پس از لغو تحريم‌ها، گفته است: فروش نفت و ميعانات گازي ايران به كره جنوبي با ٣٠٠ هزار بشكه افزايش در روز به ٤٠٠ هزار بشكه رسيده است.
اين عضو كابينه دولت با تأكيد براينكه حجم صادرات نفت ايران پيش از لغو تحريم‌ها يكصدهزار بشكه در روز بود، تصريح كرده است: كره جنوبي كه از مشتريان سنتي نفت خام ايران است پس از لغو تحريم‌ها ميزان برداشت نفت خام و ميعانات گازي خود را از ١٠٠ هزار بشكه در روز به ٤٠٠ هزار بشكه در روز رسانده است.زنگنه همچنين در تشريح امضاي يادداشت تفاهم با وزير انرژي كره جنوبي، بيان كرده است: ال ان جي، طرح توسعه بخش دوم فاز ١٢ پارس جنوبي (كه اتان و مولكول‌هاي سنگين تر را به عنوان خوراك پتروشيمي جدا مي‌كند)، پالايشگاه بيدبلند ٢، ان جي ال و همچنين پالايشگاه بهمن گنو در جاسك از طرح‌هاي مورد علاقه كره‌اي‌ها هستند.

* تفاهم ورود تجهيزات كره جنوبي به صنعت گاز ايران
شركت ملي گاز ايران و گروه اس كي تلكوم كره جنوبي با هدف ساخت كنتور و سيستم‌هاي اندازه‌گيري هوشمند يادداشت تفاهم همكاري امضا كردند.اين تفاهمنامه همكاري، ميان حميدرضا عراقي، مديرعامل شركت ملي گاز ايران، عزيزا... رمضاني، مدير امور بين‌المللي شركت ملي گاز ايران و «جنگ دونگ هيان» مديرعامل و «جنگ جون يو» رئيس بخش نفت، گاز و انرژي گروه اس كي تلكوم امضا شد.
«جنگ دونگ هيان» مديرعامل گروه اس كي تلكوم هم در اين مراسم با تأكيد بر اينكه شركت متبوعش به عنوان يكي از شركت‌هاي بزرگ دنيا در حوزه ساخت سيستم‌هاي اندازه‌گيري و كنتورهاي هوشمند فعاليت مي‌كند، تصريح كرد: اس كي تلكوم، دومين شركت بزرگ جهان در حوزه ساخت سيستم‌هاي اندازه‌گيري است، دقت محصولات اين شركت در حوزه ‌اندازه‌گيري بيش از ٩٨ درصد بوده و از سوي آزمايشگاه‌هاي بين‌المللي «صلاحيت عالي» دارد.«جنگ جون يو» رئيس بخش نفت، گاز و انرژي گروه اس كي تلكوم هم در اين مراسم اظهار داشت: اين گروه داراي بخش‌هاي مختلفي است و نخستين شركت بزرگ جهان در حوزه‌اي سي تي و دومين شركت بزرگ جهان در زمينه ساخت «سيمولاتور» است. به گفته اين مقام كره جنوبي، اين شركت مشتري نفت و ميعانات گازي ايران بوده و طي سال‌هاي گذشته همكاري خوبي با شركت ملي نفت ايران داشته است.

* تفاهم براي ساخت خط انتقال برق
شركت‌هاي توانير ايران و «كپكو» كره جنوبي تفاهمنامه‌اي به منظور ساخت خطوط انتقال برق و اجراي طرح‌هاي كاهش تلفات انرژي امضا كردند.همزمان با آغاز مذاكرات با شركت هيوندايي به منظور ساخت يك نيروگاه 500 مگاواتي، تفاهمنامه ديگري بين شركت‌هاي توانير ايران و كپكو كره جنوبي به منظور ساخت خطوط انتقال برق و اجراي طرح‌هاي كاهش تلفات انرژي امضا ‌شد.
«چو» مديرعامل شركت كپكو در ديدار و گفت‌و‌گو با آرش كردي مديرعامل توانير با استقبال از مشاركت با ايران در صنايع برق و انرژي، گفت: شركت‌هاي كره جنوبي آماده مشاركت و سرمايه گذاري در صنايع برق ايران هستند.آرش كردي مديرعامل شركت توانير هم در ديدار با مديرعامل شركت كپكو كره جنوبي از امضاي تفاهمنامه برقي با اين شركت با سه محور همكاري مشترك خبر داد و افزود: كاهش تلفات برق، هوشمندسازي شبكه برق و احداث خطوط 765 كيلو ولت انتقال برق از مهم‌ترين محورهاي امضاي تفاهمنامه برقي با شركت كره جنوبي خواهد بود.

* كره‌اي‌ها براي ايران واگن مي‌سازند
با افزايش توان شركت‌هاي حمل‌ونقل ريلي داخلي پس از لغو تحريم‌ها در بالابردن ارتباط خود با طرف‌هاي خارجي براي ارتقاي صف استاندارد ناوگان به نظر مي‌رسد مذاكرات وزارت راه و شهرسازي با كشورهاي خارجي در اين حوزه به نتايج جديدي رسيده است؛ نتايجي كه به نظر مي‌رسد اين بار در مذاكره با كره‌اي‌ها قطعي شده است.طبق اعلام شركت راه‌آهن، ايران خود را آماده مي‌كند تا با طراحي روش‌هاي مختلف مالي نسبت به نوسازي ناوگان ريلي اقدام كند.
دستورالعمل راه‌آهن براي خروج واگن‌هاي 55 ساله در سال قبل و واگن‌هاي 45 ساله در سال جاري از خط سير نشان از آغاز به كار روندي دارد كه نتيجه آن جابه‌جايي ناوگان قديمي با واگن‌هاي جديد است.اعلام مدير عامل راه‌آهن مبني بر اينكه در ازاي تمام واگن‌هاي خارج شده از ناوگان واگن‌هاي جديد وارد خواهد شد، نشان از آن دارد كه شركت‌هاي ريلي براي آينده برنامه‌ريزي‌هاي منظمي داشته‌اند.
اين مسائل در حالي مطرح مي‌شود كه در طول سال‌هاي گذشته چند شركت واگن‌ساز داخلي به دليل محدوديت قابل توجه سفارش‌ها و نرسيدن منابع مالي يا در مرز تعطيلي قرار گرفتند يا با توان بسيار پايين كار خود را ادامه دادند و از اين‌رو اين بخش از اقتصاد كشور خود را آماده كرده تا پس از لغو تحريم‌ها بتواند سهم بيشتري از بازار داشته باشد.با وجود اين آمادگي مذاكره اخير ايران با هيأت كره جنوبي كه به تهران سفر كردند به عقد قرار‌داد براي ساخت 450 واگن جديد منجر شده كه بناست در آينده نزديك اتفاق افتد.

* تفاهمنامه همكاري در بخش تأمين اجتماعي
تفاهمنامه همكاري در زمينه هوشمندسازي اطلاعات درماني بين بيمارستان‌هاي تأمين اجتماعي ايران و كره جنوبي در حاشيه ديدار وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با «چانگ چين يوب»(Chung chin youb) وزير بهداشت و رفاه اجتماعي كره امضا شد.
اين تفاهمنامه را «تقي نوربخش» مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي و «سوهن ميونگ سي» قائم مقام وزير بهداشت و رفاه اجتماعي كره جنوبي، در محل وزارت تعاون امضا كردند.علي ربيعي وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين ديدار گفت: ايران و كره جنوبي مي‌توانند در بخش‌هاي كار و تأمين اجتماعي با يكديگر همكاري كنند.وي با تأكيد بر اينكه امضاي تفاهمنامه سبب گستردگي روابط دو كشور مي‌شود، افزود: پيشرفت كره جنوبي براي ما خشنود كننده است.
وزير بهداشت و رفاه اجتماعي كره جنوبي نيز در اين ديدار گفت: دو كشور ايران و كره جنوبي از سال 1963 همكاري خوبي را با يكديگر داشته‌اند.چانگ چين يوب، افزود: امضاي اين تفاهمنامه بين دو سازمان ايران و كره جنوبي سبب خواهد شد كه دو كشور بتوانند همكاري‌هاي خود را در آينده افزايش دهند.
وي با يادآوري اينكه بيمه سلامت از 17 سال پيش در كره جنوبي اجرايي شده است، گفت: با اينكه سازمان‌هاي بيمه گر در كره جنوبي مقاومت مي‌كردند اما از سال 2000 ميلادي بيمه در كشور كره يكپارچه شد.

* امضاي تفاهمنامه همكاري درحوزه فناوري‌هاي فرهنگي و صنايع خلاق
تفاهمنامه همكاري در حوزه فناوري‌هاي فرهنگي و صنايع خلاق توسط سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري اسلامي ايران و «يون بيونگ سه» وزير خارجه كره جنوبي امضا شد.در اين تفاهمنامه دو طرف بر تشويق و ترغيب همكاري در فناوري‌هاي فرهنگي و صنايع خلاق بر پايه تساوي، عمل متقابل و منافع دوجانبه و مطابق قوانين مربوطه طرف‌ها، توافق كردند. معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري ايران و وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگري جمهوري كره جنوبي نيز ضمن ابراز تمايل به ترغيب و رشد و توسعه دوجانبه از طريق تبادلات و همكاري در حوزه فناوري‌هاي فرهنگي و صنايع خلاق، تفاهمنامه‌اي امضا كردند.

* همكاري‌هاي شيلاتي ايران و كره جنوبي
«محمود حجتي» وزير جهادكشاورزي ايران و «يونگ بيونگ سه» وزير امور خارجه كره جنوبي يادداشت تفاهم همكاري‌هاي شيلاتي در زمينه‌هاي تبادل تكنولوژي، مديريت ذخاير، تحقيقات و سرمايه گذاري‌هاي مشترك را در حضور رئيسان جمهوري دو كشور در كاخ سعدآباد تهران امضا كردند.به موجب اين سند، روابط و همكاري‌هاي ايران و كره جنوبي در بخش شيلات، بويژه در حوزه‌هاي تبادل تكنولوژي، مديريت ذخاير، تحقيقات، سرمايه گذاري و اجراي پروژه‌هاي مشترك گسترش مي‌يابد.همچنين يادداشت تفاهم همكاري‌هاي ايران و كره جنوبي در زمينه جنگلداري نيز بعدازظهر امروز بين طرفين امضا خواهد شد.

* خداحافظي با تجارت يكطرفه ايران و كره جنوبي
در حالي كه تراز تجاري ايران با كره جنوبي بشدت منفي است، رئيس سازمان توسعه تجارت ايران ديگر تجارت يكطرفه با اين كشور را برنمي‌تابد و خبر از مذاكراتي جهت توليد مشترك و انتقال تكنولوژي در تعاملات دوجانبه ميان ايران و كره جنوبي مي‌دهد.
ولي‌الله افخمي‌راد معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، با بيان اينكه كره جنوبي ديگر نبايد به ايران به عنوان يك بازار محصولات تمام شده خود نگاه كند، گفت: رئيس جمهور كره جنوبي بعد از نيم قرن به همراه يك هيأت همراه تجاري و اقتصادي به ايران سفر كرده و قرارداد‌ها، توافق نامه‌ها و موضوعات مذاكرات تجار و بازرگانان دو كشور نشان مي‌دهد كه اين كشور نيز در حال عوض كردن رويكرد خود نسبت به بازار ايران است.
وي افزود: در زمان پسا برجام، تلاش كرديم اين كشور رويكرد خود را از فروش كالاهاي اوليه و محصولات نهايي به انتقال تكنولوژي و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك تغيير دهد.
* منبع: روزنامه ايران
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئيات توافقات تهران - سئول؛ چشم انداز مناسبات 30 ميليارد دلاري» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X