انجمن هاي محلي نقش بسيار مهمي در حفاظت از ميراث فرهنگي دارند

به گزارش ايرنا، سجاد پاشاپور روز يكشنبه در جلسه معارفه رئيس و اعضاي انجمن ميراث فرهنگي بخش مركزي تكاب با اشاره به نقش مهم مردم در حفاظت و حراست از آثار طبيعي و تاريخي افزود: هدف از تشكيل انجمن هاي ميراث فرهنگي در شهرها و بخش هاي استان بهره گيري از توان مردمي در حفاظت و صيانت از محوطه هاي تاريخي و باستاني است.
وي اظهار كرد: با راه اندازي اين انجمن ها، سطح حفاظت و نظارت بر ميراث فرهنگي در مناطق مختلف استان افزايش يافته و از ميزان تخريب بناها و محوطه هاي تاريخي نيز تا حد قابل توجهي كاسته شده است.
پاشاپور گفت: مشاركت مردم و ساكنان روستاها به عنوان انجمن هاي محلي، بدون شك تأثير بسيار مطلوبي در حفاظت از ميراث فرهنگي خواهد گذاشت.
وي با اشاره به وجود آثار متعدد و برجسته تاريخي در شهرستان تكاب از جمله مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان گفت: شهرستان تكاب 10 درصد آثار طبيعي و تاريخي استان آذربايجان غربي را در خود جاي داده است و از اين رو حفاظت از اين آثار بايد مورد توجه مردم و مسئولان قرار بگيرد.
پاشاپور ادامه داد: در شهرستان تكاب 142 محوطه و 14 بناي تاريخي ثبت شده محلي وجود دارد كه اين شهرستان را به يكي از مهمترين شهرهاي استان در زمينه ميراث فرهنگي تبديل كرده است.
به گزارش ايرنا، در ادامه اين جلسه عضو شوراي شهر تكاب با اشاره به ضرورت رسيدگي به وضعيت آثار طبيعي و تاريخي اين شهر گفت: شهرستان تكاب استعدادهاي قابل توجهي در بخش ميراث فرهنگي و گردشگري دارد و استفاده از اين پتانسيل ها به توجه ويژه و برنامه ريزي دقيق نياز دارد.
ابوالحسن فتاحي افزود: مسئولان امر بايد توجه بيشتر و نظارت دقيق تري بر وضعيت ميراث فرهنگي شهرستان تكاب اعمال كنند تا بتوان از اين استعدادهاي بالقوه در جهت توسعه اين شهر بهره گيري كرد.
وي ادامه داد: با برگزاري همايش ها و نشست هاي عمومي و تخصصي و جذب اعتبارات لازم مي توان زمينه هاي توسعه حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري را در تكاب فراهم كرد.
وي گفت: همكاري دهياران و شوراهاي اسلامي روستاها در حفاظت از ميراث فرهنگي و آثار طبيعي و تاريخي شهر و روستاهاي تكاب امري بسيار ضروري است.
در پايان اين نشست نادر پلنگي به عنوان رئيس انجمن ميراث فرهنگي بخش مركزي تكاب معرفي و احكام ساير اعضاي اين انجمن نيز به آنها اهدا شد.
شهرستان تكاب با 78 هزار نفر داراي دو بخش مركزي و تخت سليمان است كه در جنوب استان آذربايجان غربي واقع شده است.
مجموعه ميراث جهاني تخت سليمان به عنوان چهارمين اثر ملي ثبت شده كشور در فهرست جهاني سازمان يونسكو در 45 كيلومتري شمال شرقي شهرستان تكاب واقع شده است.
7514/6185/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انجمن هاي محلي نقش بسيار مهمي در حفاظت از ميراث فرهنگي دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X