نوزدهم ارديبهشت سالروز ولادت شيخ كليني و روز اسناد ملي و ميراث مكتوب

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا ، معاون اسناد ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در مورد وظايف و عملكرد آرشيو ملي در گفت و گويي اظهار كرد: سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران متشكل از دو سازمان مستقل است كه در سال 1381 در هم ادغام شدند. در ابتدا، كتابخانه ملي ايران، به عنوان يكي از اولين نهاد هاي مردمي- ملي در معني مردمي- به اين دليل كه در زمان رخداد هاي مشروطيت مردم احساس نياز به دانش كردند و به اين علت كه محل تراكم اين دانش كتابخانه است، طرح كتابخانه ملي به تصويب رسيد.
شهرام يوسفي‌فر بيان كرد: هم زمان با به وجود آمدن دولت جديد در ايران، به اين دليل كه دولت جديد، از وزارت خانه هاي مختلفي تشكيل مي شد و هر وزارتخانه مكلف بود تا از بايگاني‌هايي برخوردار باشد و اين بايگاني ها انباشت تجربيات دانش مديريتي و آنچه كه تحت عنوان توان كارشناسي دستگاه ها و ادارات محسوب مي شد، را داشته باشد، دستگاه ها و ادارات دولتي ملزم به نگه داري اسناد و سوابق خود شدند.
به گزارش سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، وي اظهار كرد: در جريان مشروطه به دليل به هم ريختگي اوضاع و جنگ داخلي اولين بايگاني ها به طور رسمي در مجلس شوراي ملي شكل مي گيرد اما به دليل به توپ بستن مجلس بايگاني هاي دوره هاي اول مجلس از بين رفته است. اما از مجلس سوم و چهارم به بعد بايگاني هاي منظم آن موجود است و تقريبا از دوره پهلوي اول قانون بايگاني ها تصويب شد و ادارات ما از دوره پهلوي اول بايگاني منظم دارند. در 17 ارديبهشت ماه سال 1349 قانون تاسيس آرشيو ملي ايران تصويب شد. تا قبل از آن، از بايگاني هاي كل كشور و نظاير آن تجربه‌هايي وجود داشت اما از اين سال به بعد با تصويب اين قانون قرار شد كه يك بايگاني براي كل كشور داشته باشيم.
وي گفت: اين قانون مشخص مي‌كرد كه تمام دستگاه هاي دولتي موظفند اسناد و بايگاني خود را كه 40 سال از عمر آن ها گذشته، به آرشيو ملي بدهند كه به اين اسناد، اسناد راكد گفته مي شود. البته در تحويل اسناد با عمر زير 40 سال، اختيار آن با دستگاه يا اداره مي باشد. به عنوان مثال وزارت كشور كل اسناد مربوط به ستاد بازسازي مناطق جنگي را براي اين سازمان ارسال نمود، در حالي كه 40 سال از عمر اين اسناد نگذشته بود.
يوسفي‌فر افزود: بنابراين اسنادي كه در اين سازمان وجود دارد، هم بايگاني هاي راكد دستگاه هاي دولتي است و هم برخي از اسنادي كه نه تنها 40 سال از عمر آن نگذشته بلكه ممكن است به روز هم باشند. از همان ابتدا قانون اسناد ملي، وزارت جنگ سابق و يا وزارت دفاع را از قانون اسناد ملي مستثني كرد؛ به اين دليل كه مسائل استراتژيك و نظامي كشور موضوعي است كه هيچ وقت خاتمه پيدا نمي‌كند.
معاون اسناد ملي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: اين اسناد قبل از انقلاب اسلامي براي اين سازمان ارسال نمي‌ شد بعد از انقلاب هم اين قانون پا برجا است. در سال 1381 كه قانون ادغام سازمان اسناد ملي و كتابخانه ملي تصويب شد، به تعدادي از دستگاه اجازه داده شد كه آرشيوهاي اختصاصي داشته باشند، اما نظارت سازمان اسناد و كتابخانه ملي بر آنها بر قرار باشد. به عنوان مثال وزارت امور خارجه ....
فراهنگ ** 1880** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوزدهم ارديبهشت سالروز ولادت شيخ كليني و روز اسناد ملي و ميراث مكتوب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X