دیابت قندی که شیرینی زندگی کردستانی ها را تلخ کرده است

به گزارش ایرنا بیماری های قلبی و عروقی شایع ترین بیماری غیر واگیر در جهان است و بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، آسم و بیماری های مزمن تنفسی در رده های بعدی قرار دارند که ناشی از هشت عامل خطر مصرف دخانیات، کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم و مصرف الکل است اما چهار علل دیگر نیز در این مرگ و میرها تاثیر دارند که فاکتورهای بیولوژیک شامل فشار، قند و چربی خون و اضافه وزن یا چاقی است.
یکی از بیماری های غیرواگیردار رایج در کشور دیابت است بر اساس مطالعات مختلف هم اکنون حدود 4.5 تا پنج میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاع هستند.
استان کردستان نیز از جمله استان هایی است که از این نظر در رنج است و شمار زیادی به این بیماری مبتلا هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در مورد آمار مبتلایان به این بیماری در کردستان گفت: طبق آمار غربالگری سال 91 حدود 2.7 درصد از جمعیت 30 سال به بالا در مناطق روستایی استان مبتلاء به دیابت نوع دو هستند.
دکتر فرزام بیدار پور با اشاره به بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر سال 88 در گروه سنی 25- 64 سال در استان کردستان گفت: طبق این بررسی حدود 93.12 درصد کمتر از پنج واحد میوه و سبزی در روز مصرف می کنند، 27.07 درصد افراد کم تحرک هستند، 46.33 درصد افراد دچار اضافه وزن و چاقی هستند و 15.44 درصد دارای فشار خون بالا هستند.
وی افزود: 95.85 درصد مردان و 99.35 درصد زنان دارای حداقل سه عامل خطر فوق الذکر هستند و 12.13 درصد افراد در استان روزانه سیگار مصرف می کنند.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز دارو درمانی، تغذیه و فعالیت بدنی را سه عامل مهم در کنترل قند خون و پیشگیری از عوارض دیابت دانست.
امین امینی با اشاره به اینکه داشتن یک رژیم غذایی مناسب در افراد دیابتی، به کنترل قند خون این افراد کمک می کند گفت: افراد دیابتی باید روزانه بر اساس کالری مورد نیاز بدن غذا مصرف کنند و انرژی اضافه دریافت نکنند.
وی تغذیه و اندازه غذای دریافتی بدن را در افراد دیابتی مهم ارزیابی کرد و گفت: انرژِی دریافتی در افراد دیابتی باید محدود شود و میزان قند خون را در سطح مطلوبی نگه داشت.
او با اشاره به اینکه انرژی دریافتی بدن در افراد دیابتی باید به اندازه مشخص باشد گفت: اندازه مصرف کردن از عوارض دیابتی جلوگیری می کند.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: بیماران دیابتی از گروه غذایی پروتئین ها، چربی ها و نشاسته ها روزانه می توانند 10 تا 20 درصد کالری دریافت کند مصرف برنج در افراد دیابتی باید مشخص باشد و مصرف بیش از اندازه آن می تواند میزان قند را در افراد دیابتی افزایش دهد.
وی با بیان اینکه در بیماران دیابتی تیپ دو چربی سریع بالا می رود تاکید کرد: افراد دیابتی باید از مصرف چربی ها، غذاهای سرخ شده، گوشت های پرچرب و غذاهای شور پرهیز کنند وزن خود را کاهش دهند و میزان مصرف چربی و نمک را محدود کنند.
وی تاکید کرد: اگر بیماران دیابتی تغذیه نامناسب داشته باشند و املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن خود را دریافت نکنند عوارض دیابت در آنها زود خود را نشان می دهد.
بیماران دیابتی بجزء از قندهای ساده (قند و شکر) و غذاهایی که مستقیما حاوی اینگونه قندها هستند (مانند انواع شیرینی ‌جات، بستنی، مربا، بیسکویت، نوشابه و آدامس و امثال آن) می توانند از تمام انواع غذاها در مقادیر متناسب و کنترل شده استفاده کنند.
کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه برخی میوه ها حاوی مقادیر زیادی قند است گفت: مصرف میوه های آبکی، هندوانه، آبمیوه، خربزه، موز، انگور، خرما و انجیر میزان قند خون را در افراد دیابتی بالا می برد.
بیماران دیابتی با مشاوره گرفتن از متخصصن تغذیه و حفظ تنوع غذایی می توانند از تمام گروه های غذایی استفاده کنند.
افراد دیابتی باید روزانه ورزش های ساده مانند پیاده‌روی را به ‌طور منظم انجام دهند و مصرف سبزیجات میوه های متنوع، حبوبات و ادویه را در برنامه غذایی روزانه قرار دهند و مصرف حبوبات (نخود، لوبیا، عدس) را در برنامه غذایی قرار دهند.
یکی از مبتلایان به دیابت که برای درمان به درمانگاه دیابت سنندج مراجعه کرده است گفت: از شش سال پیش به دیابت مبتلا شده است ابتدا انگشتان پایم خیلی درد می کرد، چند قدم راه می رفتم و می ایستادم فکر می کردم کفش هایم نامناسب است.
لیلا مرادی افزود: برای همین نزد پزشک رفتم که پس از آزمایش مشخص شد میزان قند خونم بالا رفته و به بیماری دیابت مبتلا شده ام.
یکی دگیر از بیماران دیابتی از تاری دید گله می کرد و گفت: یکی از عوارض این بیماری تاری دید است از وقتی دیابت گرفته ام چشمانم ضعیف شده است و بدون عینک نمی توانم بخوبی ببینم دیابت به بینایی من آسیب جدی وارد کرده است.
علی حمدی افزود: چشمانم دچار آب مروارید شده و مجبور شدم چشمانم را عمل کنم.
تشخیص زودهنگام بیماری دیابت می تواند در کنترل این بیماری و عوارض خطرناک آن که گاهی تا مرگ بیمار نیز پیش می رود، نقش مهمی داشته باشد.
مسئول بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز دیابت را شایع ترین بیماری متابولیک دانست و گفت: این بیماری به دو نوع دیابت نوع یک و دیابت نوع دو تقسیم می شود.
دکتر اردشیر رحیم زاده در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از 90 درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع دو هستند و حدود 10 درصد از دیابت نوع یک رنج‌ می‌برند.
وی با اشاره به اینکه اکثر مبتلایان به دیابت نوع دو را افراد بزرگسال و چاق تشکیل می دهند گفت: دیابت نوع یک بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده‌‌ می شود.
مسئول بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه در برخی مبتلایان به دیابت نوع دو تولید انسولین توسط سلول‌های لوزالمعده (پانکراس) کاهش‌ می‌یابد، اظهار کرد: پاسخ‌ ندادن سلول‌ها به انسولین را مقاومت به انسولین می ‌نامند و مقاومت به انسولین یا کاهش تولید انسولین سبب بروز دیابت نوع دو می‌شود.
پرنوشی، پرخوری، پر ادراری، خستگی زیاد، کاهش وزن، سوزش در انگشتان دست و پا، اختلال در بینایی، عفونت‌های مکرر، تاخیر در بهبود زخم‌ها و بریدگی‌ها از علائم بیماری دیابت نوع دو است.
اضـافه‌ وزن و چـاقی، کم ‌تـحرکی یا نبود فعالیت بدنی (ورزش)، سابقه‌ فامیلی و ارثی، چربی و فشارخون بالا مهم ترین علل بروز دیابت در افراد بزرگسال است.
مسئول بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه دیابت درمان قطعی ندارد افزود: این بیماری قابل کنترل است و با کنترل قند خون در محدوده‌ طبیعی می توان از بروز عوارض دیابت پیشگیری‌ کرد.
در دیابت نوع دو رژیم غذایی و انجام فعالیت‌هـای ورزشی مستمر یکی از اصول درمان است حفظ وزن بدن، داشتن تحرک فیزیکی و ورزش، داشتن یک نوع رژیم غذایی مناسب سرشار از میوه جات و سبزیجات، کاهش مصرف زیاد قند و چربی های اشباع شده، پرهیز از مصرف دخانیات در پیشگیری از ابتلاء به دیابت نوع دو موثر است.
عدم تشخیص و درمان به‌ موقع عوارض دیابت در نهایت به نابینایی، نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه، قطع پا و سکته‌های قلبی و مغزی منجر خواهد شد.
بنابراین کسانی که دچار ناراحتی ها و نشانه هایی می شوند که مرتبط با بیماری دیابت است در زودترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند تا به وسیله آزمایش از ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مطمئن شوند.
7352/6108

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیابت قندی که شیرینی زندگی کردستانی ها را تلخ کرده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X