برنامه ريزي هاي درسي در ايران فاقد مدل پيشرفته است

به گزارش ايرنا، محمود نيلي احمدآبادي روز يكشنبه در ششمين جشنواره آموزش كه در پرديس كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران برگزار شد، افزود:ايرادي كه از دانشگاه ها گرفته مي شود اين است كه نتوانسته اند كساني را تربيت كنند كه پس از فارغ التحصيلي شغل مناسبي پيدا كرده كه نمي توان فقط عامل اين مشكل را دانشگاه ها دانست بلكه رشد اقتصادي مهمترين عامل در اشتغال است.
وي گفت: دردانشگاه تهران مقرر شده تاضمن ارزيابي مناسبي از دروس، همپوشاني درسي، نيازها و تجربه هاي جهاني را ارزيابي كنيم و به يك برنامه ريزي درسي برسيم.
نيلي احمدآبادي، برنامه ريزي درسي را يك تخصص دانست و افزود: اين تخصص در دانشگاه تهران وجود دارد و بايد مدل برنامه ريزي منطقي وجود داشته باشد.
وي تربيت كارآفرينان دانشگاهي را يكي ديگر از برنامه هاي دانشگاهي برشمرد و اظهار داشت: با برگزاري دوره هاي كارورزي، توانايي لازم براي ايجاد كسب و كار در فارغ التحصيلان دانشگاهي و اعتماد به نفس آن ها بالاتر مي رود.
رئيس دانشگاه تهران يكي از مشكلات دراين دانشگاه را گرايش ها و رشته هاي بيش از حد دانست و گفت: اين دانشگاه با 80 سال سابقه، كمتر رشته اي در آن تعطيل شده و رشته هاي زيادي اضافه شده در حاليكه لزومي براي تاسيس اين ميزان رشته تحصيلي و بدون اهميت وجود ندارد.
وي يكي از مهمترين برنامه ها در دانشگاه تهران را تجميع و به حداقل رساندن گرايش ها و تمركز بر روي رشته ها دانست.
رئيس دانشگاه تهران با تاكيد بر اهميت آموزش صحيح در دانشگاه ها، افزود: اگر چه شيوه هاي آموزش و محتواي آن در گذر زمان تغيير مي كند ولي اصل آموزش مهمترين رسالت دانشگاه هاست و قوام و توسعه دانشگاه منوط به قوام و توسعه آموزش است.
وي بيان داشت: مهمترين عامل و فصل مشترك جامعه دانشگاهي با دانشجويان آموزش است كه عاملي است كه باعث مي شود رابطه نزديكي با نسل جوان داشته باشيم و بتوانيم آموزه ها و يافته هاي خود را به اين نسل منتقل كنيم.
رئيس دانشگاه تهران تاكيد كرد: تداوم آموزش هاي يك نسل و قوم به نسل جديد باعث تداوم تمدن ها مي شود.
وي به ارتباط بين اساتيد و دانشجويان اشاره كرد و گفت: پيش از اين ارتباط بين اعضاي هيات علمي و دانشجويان بهتر بود و اساتيد قابل اعتمادترين فرد براي مشورت دادن به دانشجويان بودند كه امروز در دانشگاه ها بيش از گذشته به اين ارتباط نياز داريم.
نيلي احمدآبادي ادامه داد: در بررسي هاي انجام شده يكي از راه هاي موثر براي كاهش ناهنجاري هاي اندك و آمادگي بيشتر دانشجويان براي حضور در جامعه وجود اساتيد است.
وي به ديگر برنامه هاي آتي دانشگاه تهران اشاره كرد و افزود: برگزاري دوره هاي مشترك با دانشگاه هاي معتبر دنيا از جمله اين برنامه هاست تا ديگر اعزام دانشجو هدف نباشد بلكه هدف اول پذيرش دانشجو و دوم تبادل دانشجو است.
وي گفت: به دنبال جذب نخبه ها در دنيا هستيم كه اين نخبه ها فقط از كشورهاي پيشرفته جذب نمي شوند بلكه ديگر كشورها نيز ملاك هستند.
رئيس دانشگاه تهران يادآور شد: اين دانشگاه به لحاظ ظرفيت ها و استعدادها يك دانشگاه در تراز بين المللي است اما بايد بروكراسي را كمتر كرده و سيستماتيك تر، بخش آموزشي آن را اداره كنيم.
در ششمين جشنواره آموزش پرديس كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران از 73 نفر از اساتيد پيشكسوت و برجسته حوزه آموزش، كاركنان آموزش و دانشجويان ايراني و غيرايراني تجليل شد.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برنامه ريزي هاي درسي در ايران فاقد مدل پيشرفته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X