قدیمی‌ترین وقف نامه استان یزد مربوط به باغ دولت‌آباد است

داود پاک طینت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اسناد قدیمی که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد نگهداری می‌شوند، از جذابیت‌های خاص خود بهره‌مندند و به نوعی بیانگر آداب و سنن گذشته هستند.

وی با اشاره به وجود وقف‌نامه‌های قدیمی، اسناد و قباله های ازدواج، فرمان‌ها و احکام دولتی و ... افزود: بخشی از این اسناد به دلیل جذابیت‌های خاص در موزه مرکز اسناد ملی به نمایش گذاشته شده‌اند و هر سال تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید می‌کنند.

پاک طینت با بیان اینکه محققان بسیاری نیز از این اسناد استفاده می کنند، عنوان کرد: بسیاری از اسناد در ترسیم فرهنگ عامه مردم در یزد قدیم موثر هستند.

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد یادآور شد: قدیمی‌ترین وقف نامه استان یزد مربوط به باغ دولت آباد یزد است و این وقف نامه از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است.

وی یادآور شد: در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد در مجموع ۳۴ وقف نامه خاص وجود دارد که محتوای این وقف نامه‌ها برای بسیاری از بازدیدکنندگان از جذابیت خاصی برخوردار بوده که به عنوان مثال می‌توان به وقف نامه کوزه های شکسته اشاره کرد.

پاک طینت ادامه داد: بر اساس این وقف نامه، شخصی درآمد زمینی را وقف کوزه های شکسته کودکانی کرده که در مسیر آب انبارها کوزه های آنها به دلایل مختلف می شکسته و بازگشت به خانه بدون کوزه برای آنها سختی هایی به دنبال داشته است.

وی اظهار داشت: قدیمی ترین سند ازدواج نیز مربوط به سال ۱۲۸۳ قمری یعنی بیش از ۱۵۰ سال پیش است که موارد ذکر شده در این اسناد در نوع خود جالب توجه و گویای فرهنگ مردم یزد در گذشته است.

مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد ادامه داد: قدیمی ترین فرمان حکومتی یزد نیز مربوط به سال ۱۲۶۳ قمری است.

وی بیان کرد: در مجموع در حال حاضر یک میلیون و ۸۹۶ هزار و ۲۲۵ برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی نگهداری می‌شود که این اسناد در حال ثبت در سامانه‌‌ها هستند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قدیمی‌ترین وقف نامه استان یزد مربوط به باغ دولت‌آباد است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X