همایش اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد

به گزارش ایرنا، در این همایش اقتصادی که از سوی بنیاد ترویج صادرات و سرمایه گذاری با همکاری وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان برگزار گردید، محمود حجتی وزیر جهاد و کشاورزی کشورمان، حیدر اسداف همتای آذربایجانی وی و نیز محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان حضور داشتند .
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران طی سخنانی در این همایش دیدار روز گذشته با الهام علی اف و تاکید رییس جمهوری آذربایجان برای توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی میان این کشور و ایران و بخصوص در بخش کشاورزی را خاطر نشان کرد و گفت: هر دو کشور به دنبال آن هستند که وابستگی به نفت را در اقتصاد خود را کاهش دهند .
وی افزود: بخش کشاورزی می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و به همین دلیل ما قرار است روابط خود را در این بخش گسترش دهمیم و با کمک به یک دیگر هر چه بیشتر همکاری را در این حوزه توسعه دهیم .
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران همچنین در باره ظرفیت های کشاورزی کشورمان گزارشی را به حا ضران ارایه کرد و گفت ، ایران در حال حاضر نزدیک به 112 میلیون تن محصولات کشاورزی را جهت تامین نیاز داخلی و نیز برای اهداف صادرات تولید می کند .
محمود حجتی افزود ، امروز طرح های کلان در بخش کشاورزی از جمله در زمینه آبیاری در ایران اجرا می شود و کشورمان در زمینه تقویت همکاری های بین المللی در این حوزه و نیز به کار گیری نتایج تحقیقات علمی روز تلاش می کند.
وی آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری با جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف کشاورزی از جمله تولیدی ، خدماتی ، تحقیقات علمی و بازرگانی را اعلام کرد .
وی مسوولان بخش خصوصی هر دو کشور را برای تقویت همکاری در بخش کشاورزی دعوت کرد و افزود: دولت ایران نیز برای ارایه هر گونه کمک به آنها در این زمینه آمادگی لازم را دارد.
حیدر اسداف وزیر کشاورزی جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی حضور مسوولان و نمایندگان بیش از 80 شرکت در این همایش را نشانه علاقه متقابل محافل بخش خصوصی برای توسعه همکاری در بخش کشاورزی دانست .
وی با اشاره به اهمیت این چنین همایش ها در راستای مبادله تجربیات و برقراری و توسعه روابط و همکاری ، مذاکرات انجام گرفته با همتای ایرانی در راستای توسعه همکاری در حوزه های مختلف کشاورزی از جمله دامداری و دامپروری و نیز در عرصه تحقیقات و آموزش کشارزی مهم ارزیابی کرد .
وی افزود: دو کشور برای عملی کردن توافقات حاصله در بخش کشاورزی گروه کاری ویژه را تاسیس کردند .
محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز گفت ، امروز به چند دلیل فرصت زیادی برای گسترس همکاری در حوزه های اقتصادی و بخصوص در بخش کشاورزی میان دو کشور وجود دارد .
سفیر کشاورمان برقراری روابط جوب میان دو کشور بر اثر اراده سیاسی روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان که موجب رفع هر گونه موانع در راه توسعه روابط فیمابین شده را خاطر نشان کرد و گفت ، فعالین اقتصادی باید از این شرایط استفاده کنند .
محسن پاک آیین لغو تحریم های ایران و فضای ایجاد شده بر اثر آن را بسیار مناسب برای گسترش همکاری عنوان کرد و گفت ، امروز ساختار تحریم ها بر علیه ایران شکسته شده و سیستم تحریم فروپاشیده است .
وی همچنین خاطر نشان کرد ، در حال حاضر ایران با 300 بانک دنیا همکاری می کند و لذا در فضای اقتصادی مثبت شرایط لازم برای همکاری بخش های خصوصی فراهم است .
رفعت محمد اف رییس بنیاد ترویج صادرات و سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به این که در سالهای اخیر شاهد برگزاری چند همایش اقتصادی مشترک بزرگ با حضور مسوولان و نمایندگان محافل کاری این کشور و ایران شدیم گفت ، این همایش ها به گسترش همکاری در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله بخش کشاورزی کمک می کند .
خاورم ** 337 ** شبد **1095

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X